Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - polojasno 0°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha 10 řeší, co dál s opravou radnice. Úředníci se i tak budou stěhovat
Radnice Prahy 10 sídlí ve Vršovicích. Říká se jí Vlasta podle sousedního sídliště. Foto: archiv MČ

Praha 10 řeší, co dál s opravou radnice. Úředníci se i tak budou stěhovat

Nové vedení Prahy 10 řeší, jak dále postupovat ohledně plánované rekonstrukce radnice. S koncem roku skončí možnost čerpat půlmiliardovou bezúročnou půjčku od magistrátu a bude nutné jednat o dalším financování, ale Praha stále nemá nové vedení. Kvůli stavu radnice se však v každém případě budou muset úředníci přestěhovat do pronajatých prostor. ČTK a Právu to po včerejším prvním jednání nové rady městské části řekl první místostarosta Tomáš Pek (TOP 09).

Projekt rekonstrukce již existuje a podle původních propočtů měly práce stát 1,1 miliardy korun, z toho půl miliardy měl poskytnout magistrát a asi 260 milionů korun má pokrýt dotace od ministerstva životního prostředí. S ohledem na růst cen ve stavebnictví však bude cena vyšší a podle Peka bude nutné jednat s magistrátem o navýšení půjčky.

„Město zatím nemá vedení, takže tam není úplně s kým jednat," řekl dále místostarosta. Vyjednávání tak bude možné začít po zvolení nového vedení metropole, které se od voleb nedaří dohodnout a zatím není jasné, kdy nová koalice vznikne.

„Pokud bychom se nedohodli, tak odsud budeme muset odejít do nějakého nájmu a přemýšlet o tom, jak ten objekt prodat nebo zhodnotit jiným způsobem," dodal Pek.

V každém případě podle něj platí plán v první polovině příštího roku úřad a stovky jeho zaměstnanců přestěhovat do pronajatých prostor. Kvůli bezpečnosti a porušování norem není možné v nynější radničním komplexu ve Vršovické ulici zůstávat, uvedl. Radnice má na základě soutěže vytipované prostory obchodně-administrativního objektu Vinice, který se nachází ve Vinohradské ulici ve Strašnicích.

V Praze 10 vládne od začátku listopadu koalice Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09) a koalice Vlasta, STAN a KDU-ČSL. Podle starosty Martina Valoviče (ODS) bude kromě otázky radnice nové vedení řešit také například budování nových školských kapacit nebo pomoc obyvatelům zasaženým inflací. „Bude směřován na rodiny s dětmi, na seniory, na podnikatele,“ sdělil.

Pokud jde o školské kapacity, radnice již začala s rekonstrukcí nevyužívané školy u metra Strašnická, kde by mělo vzniknout asi 360 nových míst. Kromě toho podle místostarostky Olgy Koumarové (ODS) městská část plánuje rozšíření Základní školy Hostýnská ve Strašnicích o 810 míst a Základní školy Břečťanová na Zahradním Městě o 540 míst. Dále jsou v plánu rozšíření základních škol Eden a U Roháčových kasáren.

Minulá vedení Prahy 10 zvažovala různé varianty, jak situaci s nevyhovujícím úřadem městské části řešit. Nejprve vznikl plán postavit novou radnici za odhadovanou cenu 775 milionů korun, po kritice z něj však sešlo. Poté se zvažoval přesun úřadu do nevyužívané strašnické školy, nakonec předminulé vedení rozhodlo o rekonstrukci stávající radnice. Firmu, která projekt rekonstrukce připravila, vybrala radnice v soutěži koncem roku 2019.


Autor: ČTK

Praha 7 opravuje školní střechy

Dnes v 09:21

Praha 7 dokončila rozsáhlou rekonstrukci střechy ZŠ Fr. Plamínkové. Kompletní renovací prošla střecha hlavní budovy a proběhly také úpravy střechy přístavby, kde je umístěna jídelna. 

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

Včera v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

Včera v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

Včera v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

3. února 2023 v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

2. února 2023 ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru