Dnes Neděle - zatazeno 23°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 16°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 10 řeší, co dál s opravou radnice. Úředníci se i tak budou stěhovat
Radnice Prahy 10 sídlí ve Vršovicích. Říká se jí Vlasta podle sousedního sídliště. Foto: archiv MČ

Praha 10 řeší, co dál s opravou radnice. Úředníci se i tak budou stěhovat

Nové vedení Prahy 10 řeší, jak dále postupovat ohledně plánované rekonstrukce radnice. S koncem roku skončí možnost čerpat půlmiliardovou bezúročnou půjčku od magistrátu a bude nutné jednat o dalším financování, ale Praha stále nemá nové vedení. Kvůli stavu radnice se však v každém případě budou muset úředníci přestěhovat do pronajatých prostor. ČTK a Právu to po včerejším prvním jednání nové rady městské části řekl první místostarosta Tomáš Pek (TOP 09).

Projekt rekonstrukce již existuje a podle původních propočtů měly práce stát 1,1 miliardy korun, z toho půl miliardy měl poskytnout magistrát a asi 260 milionů korun má pokrýt dotace od ministerstva životního prostředí. S ohledem na růst cen ve stavebnictví však bude cena vyšší a podle Peka bude nutné jednat s magistrátem o navýšení půjčky.

„Město zatím nemá vedení, takže tam není úplně s kým jednat," řekl dále místostarosta. Vyjednávání tak bude možné začít po zvolení nového vedení metropole, které se od voleb nedaří dohodnout a zatím není jasné, kdy nová koalice vznikne.

„Pokud bychom se nedohodli, tak odsud budeme muset odejít do nějakého nájmu a přemýšlet o tom, jak ten objekt prodat nebo zhodnotit jiným způsobem," dodal Pek.

V každém případě podle něj platí plán v první polovině příštího roku úřad a stovky jeho zaměstnanců přestěhovat do pronajatých prostor. Kvůli bezpečnosti a porušování norem není možné v nynější radničním komplexu ve Vršovické ulici zůstávat, uvedl. Radnice má na základě soutěže vytipované prostory obchodně-administrativního objektu Vinice, který se nachází ve Vinohradské ulici ve Strašnicích.

V Praze 10 vládne od začátku listopadu koalice Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09) a koalice Vlasta, STAN a KDU-ČSL. Podle starosty Martina Valoviče (ODS) bude kromě otázky radnice nové vedení řešit také například budování nových školských kapacit nebo pomoc obyvatelům zasaženým inflací. „Bude směřován na rodiny s dětmi, na seniory, na podnikatele,“ sdělil.

Pokud jde o školské kapacity, radnice již začala s rekonstrukcí nevyužívané školy u metra Strašnická, kde by mělo vzniknout asi 360 nových míst. Kromě toho podle místostarostky Olgy Koumarové (ODS) městská část plánuje rozšíření Základní školy Hostýnská ve Strašnicích o 810 míst a Základní školy Břečťanová na Zahradním Městě o 540 míst. Dále jsou v plánu rozšíření základních škol Eden a U Roháčových kasáren.

Minulá vedení Prahy 10 zvažovala různé varianty, jak situaci s nevyhovujícím úřadem městské části řešit. Nejprve vznikl plán postavit novou radnici za odhadovanou cenu 775 milionů korun, po kritice z něj však sešlo. Poté se zvažoval přesun úřadu do nevyužívané strašnické školy, nakonec předminulé vedení rozhodlo o rekonstrukci stávající radnice. Firmu, která projekt rekonstrukce připravila, vybrala radnice v soutěži koncem roku 2019.


Autor: ČTK

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

Včera v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

Včera v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Praha podpoří volnočasové činnosti dětí a mládeže

11. dubna 2024 v 11:33

Pražští radní schválili poskytnutí dotace pro fungování dětských a mládežnických kroužků a oddílů. Volnočasové aktivity působící pod nestátními neziskovými organizacemi obdrží od hlavního města v letošním roce 44 100 000 Kč. Peníze jsou určeny například na rekonstrukce a provoz kluboven, tábory či...

Další články
Nahoru