dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Praha 10 půjčila středočeské galerii Čapkův obraz, rekonstrukce vily začne brzy
Obraz se na půl roku přestěhuje z Prahy do Kutné Hory. Foto: Miroslav Hynšt / P10

Praha 10 půjčila středočeské galerii Čapkův obraz, rekonstrukce vily začne brzy

Městská část Praha 10 se rozhodla zapůjčit Galerii Středočeského kraje pro chystanou výstavu originální obraz Josefa Čapka, na kterém jsou ilustrace k Desateru pohádek, jednomu z loupežnických děl Karla Čapka, které právě jeho bratr Josef ilustroval. Symbolické předání se uskutečnilo v pondělí 31. října odpoledne ve vile Karla Čapka na Vinohradech.

„Výstava Ty děti si pořád hrají připomene zásadní přínos bratří Čapků k rozvoji dětské literatury v období první republiky. Jsme vděčni, že nám Praha 10 obraz zapůjčila,“ uvedla kurátorka expozice Pavla Pečínková. Obraz bude galerii zapůjčený až do poloviny března příštího roku, kdy výstava skončí.

Předání obrazu se zúčastnil 1. zástupce starosty Prahy 10 Tomáš Pek (TOP 09) podle kterého mohla radnice na žádost galerie ještě reagovat souhlasně, což by již brzy kvůli přestěhování děl do depozitářů šlo složitě. „Bylo to tak za pět minut dvanáct, ale rádi jsme vyšli vstříc,“ uvedl.

Zanedlouho totiž začne rekonstrukce poloviny Čapkovy vily, kterou městská část koupila v roce 2013 za bezmála 44 milionů korun.

„Projektovou dokumentaci budeme mít hotovou do konce letošního roku. Potom bude následovat formou veřejné soutěže výběr dodavatele stavební části a následně se začne z rekonstrukcí. Věřím, že v roce 2018 bude rekonstrukce dokončena,“ uvedl Pek.

pek-a-kuratorka-nahled

Kurátorka Pavla Pečínková a 1. zástupce starosty Prahy 10 Tomáš Pek

K optimismu ho vede fakt, že na projektu intenzivně spolupracuje Praha 10 s ministerstvem kultury a památkáři. „Byla vytvořena pracovní skupina, ve které jsou skuteční odborníci, kteří dohlížejí na to, aby rekonstrukce probíhala bez problémů,“ pokračoval.

Při rekonstrukci budou podle Peka odstraněny některé úpravy a další nevhodné stavební zásahy do interiéru, které byly provedeny v druhé polovině dvacátého století.

„Vše provedeme při zachování piety k místu a historii. Odstraněny budou skutečně jen nevhodné přílepky z doby, kdy už vilu dávno neobýval Čapek,“ sdělil 1. zástupce starosty Tomáš Pek, podle kterého Praha 10 zvažuje, že by Čapkovu vilu a některé další historické objekty na území městské části spravovala příspěvková organizace, která by byla za tímto účelem zřízena. „Je to ve fázi úvah, zatím není rozhodnuto,“ dodal.


Další články
Nahoru