dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Pražská politika

Praha 10: protipovodňová opatření na Botiči stále nejsou dostatečná

Pondělní prudká bouřka otestovala připravenost města na případné opakování povodně z roku 2013. Během ní tehdy došlo k zaplavení rozsáhlé plochy v oblasti Záběhlic. Výsledek letošní „praktické zkoušky“ magistrátu okomentovala místostarostka Prahy 10 Ivana Cabrnochová (SZ).

Ivana Cabrnochová:

„Vyzývám tímto primátora Hudečka, aby se seznámil s problematikou malých vodních toků v Praze a přijal okamžité kroky k nápravě. Ještě jednou připomínám, že komplexní návrh protipovodňových opatření na Botiči jsme magistrátu posílali už v srpnu loňského roku.“

„Byla jsem u Botiče až do půlnoci a byla jsem ve spojení s magistrátním operačním střediskem krizového štábu i se správcem potoka – magistrátními Lesy hl. m. Prahy. Na základě této zkušenosti mohu říct, že perfektně pracují policisté a hasiči, kteří si zaslouží uznání a respekt. Výrazné zlepšení proti loňskému roku jsme zaznamenali u komunikace mezi operačním střediskem krizového štábu a správcem Botiče. S dalšími věcmi jsme však výrazně nespokojení,“ říká k včerejšímu přívalovému dešti místostarostka. 

„Loni v srpnu navrhla Praha 10 magistrátu komplexní systém ochrany obyvatel z okolí Botiče. Některé jeho součásti jsou jednodušší, jiné složitější. Žádali jsme třeba o instalaci vodočetných latí, což je minimální investice v řádu desítek tisíc korun. Dodnes se však u Botiče neobjevily. Nezačala vznikat síť měřičů průtoků vody na Botiči a jeho přítocích ani tolik potřebná vizuální čidla. Následkem toho jsme během pondělní noci znali přesný odtok vody z Hostivařské přehrady s přesností na tři desetinná místa, ale další přítoky jsme mohli jen odhadovat," pokračovala Cabrnochová.

„Stále neexistuje automatizovaný rychlý přenos informací z magistrátu do městských částí. Včera jsem uskutečnila možná 100 telefonních hovorů, kdy šlo jen o přenos zpráv, kolik kubíků vody kde protéká. Nebyly instalovány meteorologické stanice monitorující intenzitu srážek,“ kritizuje místostarostka desítky Ivana Cabrnochová.


Další články
Nahoru