Dnes Čtvrtek - oblacno 22°C
Zítra Pátek - bourky 19°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 10 připravuje strategii posílení sociálních a zdravotních služeb
Praha 10 má druhé nejstarší obyvatelstvo. Ilustrační foto: Freeimages

Praha 10 připravuje strategii posílení sociálních a zdravotních služeb

V metropoli žije více než tři sta tisíc důchodců a během příštích dvou dekád vzroste počet seniorů ve věku nad 75 let na dvojnásobek. To povede k výrazně vyšší poptávce po sociálních a zdravotních službách.  

V některých čtvrtích Prahy 10 již nyní průměrný věk převyšuje metropolitní průměr. Proto vedení městské části připravuje strategii posílení sociálních a zdravotních služeb. Informoval o tom mluvčí radnice Ján Bruno Tropp. 

Místostarosta pro sociální a zdravotní oblast David Kašpar (STAN) spolu se starostou Martinem Valovičem (ODS) do přípravy strategie zapojují zástupce poskytovatelů zdravotní a sociální péče i neziskový sektor. Minulý týden se s nimi setkali v prostorách Vršovického zámečku.

Jednání u kulatého stolu se zúčastnili i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jan Votava, primář interního oddělení Martin Havrda i Monika Arenbergerová, proděkanka III. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Právě tato vzdělávací instituce s nemocnicí spolupracuje. Zapojení kapacit tohoto prestižního poskytovatele zdravotní péče je konkrétním výsledkem loni na podzim podepsaného memoranda.

„Meritum spolupráce se týká právě pomezí zdravotní a sociální péče, prevence nebo paliativní medicíny. Sousedé z Desítky se v tomto roce mohou těšit na několik preventivních a osvětových akcí, které uspořádáme spolu s fakultní nemocnicí a III. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy,“ řekl starosta Valovič.

„Jsem ohromně vděčný za všechny podněty a nápady, které na jednání zazněly od zástupců neziskových organizací, sociologů, našich kolegů z Desítky, ředitelek a ředitelů příspěvkových organizací a zástupců hlavního města Prahy. Díky tomuto širokému panelu se nám podaří připravit kvalitní strategii pokrývající budoucnost sociální a zdravotní péče v naší městské části,“ dodal.

Praha 10 má druhé nejstarší obyvatelstvo

Podle demografické studie, kterou si městská část nechala vypracovat a průběžně ji aktualizuje, nejstarší populace žije v Malešicích, Strašnicích a v lokalitě Vršovice – Vinohrady východ. Podle aktuálních dat je Praha 10 navíc druhou nejstarší městskou částí.

„Strom života české populace chřadne. Měl by připomínat smrk ztepilý, ale vypadá to spíš na osiku.  V roce 2050 půjde do důchodu generace Husákových dětí, ale odvody do sociálního systému budou závislé na mileniálech, tedy na populačně výrazně menším ročníku. Máme tedy před sebou problém, kterým je třeba se zabývat již dnes,” řekl místostarosta Kašpar.

Výzvy a doporučení

Účastníci jednání u kulatého stolu identifikovali problémy, kterým tato oblast čelí. Nejpalčivějším problémem sociální péče je personální podstav. Ten umocňuje i celková náročnost domácí péče. Navíc pak připravili seznam doporučení, jak sociální a zdravotní péči zlepšit. Jedním z doporučení je posílit práci s dobrovolníky. To je jedna z věcí, na níž zástupci Prahy 10 kontinuálně pracují.

„Druhým námětem, který jsme se zatím pouze v teoretické rovině zabývali, bylo zřízení týmu akutní sociální a zdravotní pomoci. Takový tým by asistoval osobám v akutní zdravotní nebo psychické nouzi, jež je odkázala na péči druhých. Tento tým by měl být komunitní a multidisciplinární, podobně jako týmy paliativní péče nebo centra denních služeb, a jeho úkolem by bylo řešit krátkodobé propady v zdravotním nebo psychickém stavu pacientů, umožňující jim zotavení ve vlastním domácím prostředí,“ popsal místostarosta Kašpar.

Ambicí tohoto setkání bylo otevřít debatu o budoucích zdravotních, sociálních i duchovních potřebách člověka v roce 2050 a na jejich základě připravit konkrétní opatření.


Autor: red

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 22. týden

Dnes v 11:44

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Pražské vinice: Dvě besedy na Vyšehradě

Dnes v 07:38

Zajímá vás víno a kultura s ním spojená? Poznejte autenticitu a výjimečnost vín z pražských vinic. Jedinečné polohy těchto zelených částí Prahy, z nichž některé jsou památkově chráněnými územími, veřejnosti běžně nepřístupnými, poskytnou i nevšední výhledy...

Troja: Zámek a labyrint

Dnes v 07:07

Zámek Troja a jeho okolí představují jedinečný prostor v širším centru Prahy, kde bude GHMP představovat témata spjatá s urbánním historickým prostorem za pomoci současných uměleckých prostředků. 

Moai bude slavnostně odhalena, přijde i Pavel Pavel

Dnes v 07:03

Socha Moai v bubenečském parku Lázaro Cárdenase už zdomácněla, v mezičase dostala i klobouk pukao. Nyní dojde i na slavnostní odhalení za přítomnosti zástupců Chile, které sochu do parku Prahy 6 darovalo.

Střelecký ostrov zve na Vinařské slavnosti

Včera ve 12:15

Prezentace malých rodinných vinařů nejen z jižní Moravy, ale i z oblasti starého a nového světa, jejichž produkci běžně neochutnáte v pátek 24. a v sobotu 25. května.

Korso Krymská 2024

Včera v 07:44

Krymská, to je ulice plná barů, restaurací, obchodů a dílen. V roce 2022 se obnovila tradice Korsa Krymská, které vždy koncem května vdechlo malé vršovické ulici venkovní život velkého bulváru. Bez aut a omezení se návštěvníci mohou těšit na spoustu živé hudby a představení, jídla a pití. Ve...

Multižánrový hudební festival v Modřanech

Včera v 06:48

V sobotu 25. května se v Modřanech koná Multižánrový hudební festival. Vstup volný.

Praha 1: Setkání k budoucnosti parku Kampa

21. května 2024 v 16:28

Ve středu 22. května se v parku Kampa koná veřejné setkání o budoucnosti parku. Od 17 do 18 hodin se můžete zúčastnit procházky po parku s architektkou, která vám představí nový návrh. Procházka začíná u saly terreny.

Hanspaulkou za Lídou Baarovou

21. května 2024 ve 14:25

Zájemci o architekturu se sejdou v sobotu 25. května.

Napouštíte domácí bazén? Ideálně vodou z cisterny od PVK

21. května 2024 v 09:47

Teplé počasí rozjelo sezónu napouštění domácích bazénů. Pražské vodovody a kanalizace nabízejí a doporučují zákazníkům napouštění bazénů vodou z cisteren, které zamíří přímo na jimi určené místo.

Další články
Nahoru