Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 10 připraví plán postupné rekonstrukce KD Barikádníků
KD Barikádníků. Foto: Juandev / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Praha 10 připraví plán postupné rekonstrukce KD Barikádníků

Praha 10 chce postupně rekonstruovat Kulturní dům Barikádníků ve Strašnicích. Stavba z čtyřicátých let minulého století totiž dlouhodobě není v dobrém technickém stavu. Prvním úkolem bude podrobně zmapovat, jaké konkrétní stavební práce bude potřeba udělat a jak se bude postupovat. Informoval o tom místostarosta Pavel Šutka (ODS), který má v gesci kulturu.  

Současné vedení Prahy 10 tak podle Šutky potvrzuje záměr nechat budovu v rukách městské části a zachovat stávající kulturní program, který se v ní odehrává. Nicméně je potřeba bez prodlení řešit její špatný stav. 

Do domu, který byl hned po druhé světové válce postaven svépomocí účastníků pražského povstání z Prahy 10 jako provizorní kulturní zařízení, se totiž desítky let nijak zásadně neinvestovalo.  

Za účelem záchrany stavby už vznikla neformální pracovní skupina na půdorysu současné koalice (ODS, TOP 09, VLASTA). „Jejím úkolem je připravit rámec postupné rekonstrukce Barči. Měla by při zachování provozu trvat několik let,“ uvedl Šutka, podle kterého bude vybrán architekt, který zaktualizuje dosavadní posouzení technického stavu a vytvoří koncept postupných kroků. 

„Architekt by měl na aktualizaci technického stavu začít pracovat co nejdříve, výstup bychom rádi znali do podzimu. S ohledem na stav budovy a s ním spojené otazníky je ovšem složité stanovit přesné datum – primární pro nás bude získat kvalitní podklad pro další rozhodování, nikoliv získat ho za každou cenu co nejrychleji.  Až potom dokážeme vyčíslit náklady a časovou náročnost. Následovat bude zadávací řízení na projektovou dokumentaci, podle které se projekt rekonstrukce bude řídit,“ sdělil místostarosta. S prvními úpravami by se podle něj mohlo začít příští rok. 

„Na Barče nám samozřejmě záleží, protože k desítce neodmyslitelně patří. Technické úpravy na budově jsou opravdu neodkladné, a ačkoliv je náš rozpočet napjatý, finance se nám na její rekonstrukci podaří vyčlenit,“ dodává starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS).


Autor: Jan Puci

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Včera ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru