Dnes Úterý - zatazeno 14°C
Zítra Středa - obcasny-dest 15°C
Úterý 21. 5. 2024
Svátek má Monika
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 10 pořádá 1. ročník Dnů zdraví na Desítce
16 kvě
17 kvě
Ilustrační foto: Freeimages

Praha 10 pořádá 1. ročník Dnů zdraví na Desítce

16. 5. 2024 - 17. 5. 2024
Na třech místech proběhne ve dnech 16. a 17. května první ročník preventivně osvětové akce Dny zdraví na Desítce. Akce odstartuje ve čtvrtek ve 14 hodin v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV), kde je připravený i speciální program pro děti, souběžně budou celé odpoledne probíhat přednášky (nejenom) pro seniory ve Vršovickém zámečku. Pátek bude ve znamení testování, poradenství, edukace a osvěty ve stánkové zóně před OC Eden.  Informoval o tom mluvčí Prahy 10 Ján Bruno Tropp.

Dny zdraví budou zahájeny ve čtvrtek 16. května v areálu, kde tým nemocnice připravil od 14 do 17 hodin program pro všechny věkové kategorie, speciálně se myslelo na rodiny s dětmi. Návštěvníci si tak zde například budou moci nechat zkontrolovat znaménka, změřit tlak a hladinu cukru v krvi nebo určit svoji krevní skupinu a dozvědět se více o dárcovství krve.

Probíhat bude i poradenství z oblasti výživy a zdravé stravy, konzultace o prevence kouření a ukázky správného čištění zubů. Děti se mohou těšit na soutěže a hry pod taktovkou dobrovolnického týmu FNKV, chybět nebudou ani záchranářské, hasičské a policejní vozy se svými posádkami.

Paralelně s tímto programem se budou v sále Vršovického zámečku odehrávat přednášky určené zejména seniorům. Mluvit se bude o širokém spektru témat, o chronickém onemocnění ledvin, výživových specificích v seniorském věku, psychické stránce onkologických onemocnění, činnosti seniorských klubů, ale třeba i o mýtech v používání konopí pro léčebné účely a postupující digitalizaci českého zdravotnictví.

„Dny zdraví je první z preventivně osvětových aktivit, které jsme pro naše sousedy v tomto roce připravili společně s aktéry, kteří v této oblasti v naší městské části působí a které navazují na aktuálně připravovanou strategii posílení zdravotních a sociálních služeb. Já osobně jsem velmi rád, že se do prvního ročníku zapojila většina z nich – demografické výzvy, které nás v nejbližších letech čekají jsou problémem, který se týká nás všech a jejich řešení musíme hledat společně,“ uvedl místostarosta pro sociální a zdravotní oblast David Kašpar (STAN).

Lidé, kteří přijdou v pátek 17. května od 11 do 16 hodin na prostranství před OC Eden se budou moci otestovat a poradit ohledně různých zdravotních problémů a vyzkoušet si například základy první pomoci, chůzi se slepeckou holí nebo brýle simulující užívání návykových látek.

Na místě bude dále k dispozici měření tlaku a saturace, měření cukru a tuku v těle i testování onemocnění ledvin. Nejenom děti určitě na první pohled upoutá nafukovací fialový cylindr pacientské organizace Fuck Cancer, který zastřeší preventivní a osvětové aktivity z oblasti onkologie včetně registru dárců kostní dřeně při IKEM, tým 3. LF UK pak nabídne poradenství z oblasti pohybového aparátu včetně cvičení jógy pro seniory na karimatkách (budou k zapůjčení). Medici dále představí svůj unikátní projekt zaměřený na zbavování strachu z „bílých plášťů“ u předškolních dětí, Nemocnici pro medvídky.

„Nejen polévka i prevence je grunt! A zatímco rodinný recept na nejlepší vývar si každý střeží jako oko v hlavě, ke zdraví a prevenci tak svědomitě přistupuje málokdo. Proto jsme se s kolegy rozhodli to na Desítce změnit a ve spolupráci s kapacitami v oblasti medicíny uspořádat Dny zdraví. Mezi ně patří například Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, se kterou jsme loni na podzim uzavřeli memorandum o spolupráci, dále se do akce zapojí Penta Hospitals, 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Střední zdravotnická škola Praha 10 nebo organizace Fuck Cancer a naše příspěvkové organizace. Srdečně vás všechny zvu na první preventivní Dny zdraví na Desítce,“ dodal starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS).

Do programu se zapojily tyto organizace a společnosti: FN Královské Vinohrady, Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10, LDN Vršovice, Nemocnice Vršovice – Penta Hospitals, Astra Zeneca, EUC Klinika Praha Malešice, III. lékařská fakulta UK, Národní centrum elektronického zdravotnictví při MZ ČR, Střední zdravotnická škola Praha 10, Institut postgraduálního vzdělávání v medicíně, Pacientská organizace pro léčbu bolesti, Fuck Cancer, KOPAC a Zeptej se vědce. 

Akce probíhá pod záštitou místostarosty Kašpara, do programu se zapojilo celkem šestnáct subjektů a partnerů působících v oblasti zdravotnictví, sociálních služeb a vzdělávání na území městské části.

 


Autor: red

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

Včera v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

Šaty, které se hodí ke všemu - všestrannost košilových šatů

Včera v 06:15

Jestliže hledáte univerzální oblečení, které využijete na celou řadu příležitostí, zkuste vsadit např. na košilové šaty. Ty mohou mít mnoho podob. Na následujících řádcích si tak prozradíme, jaké kousky budou dobrou volbou pro aktuální sezónu. Inspirace je tady!

Probíhá Týden rané péče

16. května 2024 ve 22:24

Právě nyní probíhá už 17. ročník osvětové kampaně Týden rané péče, kterou pořádá Společnost pro ranou péči. Celý týden (13. — 19. 5.) je zasvěcen informování o tom, jak rodinám pečujícím o dítě s postižením pomáhá služba raná péče a proč je bez nadsázky životně důležité, aby vhodná podpora dítěte...

Dny zdraví na Desítce

15. května 2024 v 19:06

Dny zdraví se v Praze 10 konají ve čtvrtek 16. a v pátek 17. května.

Festival Za Prahu udržitelnou a sousedskou zkoumá město zdola

14. května 2024 v 11:27

Arnika, Paměť města, Jezevky, Roleta 39 a další iniciativy, zabývající se městskými tématy, pořádají již čtvrtý ročník festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou. Proběhne od pátku 17. května do neděle 19. května v Kasárnách Karlín. Název festivalu navazuje na výzvu, kterou v roce 2020 podepsalo...

Albertovský den

13. května 2024 v 09:24

Odpoledne plné zábavy a zážitků vás čeká ve středu 15. května na Palackého náměstí na Praze 2. Albertovský den je příležitostí vyzkoušet si na vlastní kůži speciální vybavení, které umožňuje lidem po získaném poškození mozku fungovat v praktickém denním životě a věnovat se...

Diskuze s Vojtěchem Voseckým v Green Apéro

12. května 2024 v 08:31

Spletitými cestami cirkulární ekonomiky vás ve středu 15. května provede Vojtěch Vosecký, přední evropský odborník na oběhové hospodářství.

Acorus pomáhá obětem a svědkům domácího násilí

11. května 2024 v 19:26

Poradenské a terapeutické centrum Acorus zajišťuje podporu klientům, kteří zažili, zažívají anebo jsou svědky domácího násilí ve své primární rodině.

Další články
Nahoru