Dnes Úterý - jasno 15°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 25. 6. 2024
Svátek má Ivan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 10 podepsala s vinohradskou nemocnicí memorandum o hlubší spolupráci
Vjezd a vchod do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady ze Šrobárovy ulice. Foto: Kacir / Wikimedia Commons

Praha 10 podepsala s vinohradskou nemocnicí memorandum o hlubší spolupráci

Starosta Prahy 10 Martin Valovič a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jan Votava v úterý 7. listopadu podepsali memorandum o hlubší spolupráci. Dokument navazuje na nedávnou podporu městské části, která se týkala rozvoje paliativní péče v této nemocnici.

Pilíře spolupráce se týkají několika oblastí. Zdaleka nejde jen o témata týkající se akutních a chronických nemocí, prevence, ale věnuje se i agendě sociálně-zdravotního pomezí. Zdravotnictví je jedním z pilířů programového prohlášení Rady Prahy 10 pro roky 2022–2026. 

„Navázání spolupráce, jenž povede ke zlepšení kvality a dostupnosti péče pro občany desáté městské části, je logickým krokem. Prevence, péče o seniory, paliativní péče jsou aktuálními tématy, jejichž význam bude v souvislosti bude v následujících letech narůstat.  Podpis považuji za začátek zdravé spolupráce mezi Prahou 10 a Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady,“ vyjmenoval důvody, které vedly k podpisu memoranda, starosta Valovič. 

Vinohradská nemocnice je jednak největším poskytovatelem zdravotních služeb v Praze 10, jednak jde o špičkové lékařské zařízení provázané s III. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy specializující se mimo jiné na traumatologii nebo kardiologii. Součástí nemocnice je navíc komplexní onkologické centrum. Místní nemocnice rovněž zajišťuje lékařskou pohotovostní službu nejen pro desátou městskou část. 

„Memorandum vnímáme jako zcela přirozený vývoj, naší vzájemné ‚sousedské spolupráce'. Tu budeme nadále prohlubovat a zlepšovat pro maximální spokojenost pacientů z Prahy 10,“ okomentoval podpis memoranda ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jan Votava. 

Nemocnice se zaměřuje i na paliativní medicínu, která se soustřeďuje na kvalitu života nevyléčitelně nemocných. „Praha 10 rozvoj tohoto oboru podporuje na několika úrovních. V minulosti jsme půl milionem korun podpořili rozvoj této péče ve vinohradské fakultní nemocnici, zároveň spolupracujeme s neziskovým sektorem poskytujícím sociální služby. Společně s kolegy usiluji o to, aby Desítka byla solidární a uměla nějakým způsobem pomoci nevyléčitelně nemocným a jejich blízkým,“ sdělil místostarosta David Kašpar (STAN). 

Spolupráce se týká následujících oblastí:

• Paliativní péče.

• Pomezí zdravotní a sociální péče.

• Společná informační kampaň pro seniory o zdravotních službách na území MČ Praha 10.

• Elektronické zdravotnictví (eHealth) zejména ve vztahu k seniorům.

• Realizace osvětových akcí pro veřejnost.

• Rozvoj spolupráce a síťování s ostatními aktéry v oblasti zdravotnictví na území Prahy 10.

Zdroj: MČ Praha 10


Autor: Karel Netolický

Projekt Sportovní údolí Krč vzniká za účasti veřejnosti

Dnes ve 13:22

Budoucí podoba, a hlavně možnosti využití údolí Kunratického potoka byly hlavním tématem veřejného setkání, které k budoucím proměnám údolí zorganizovala městská část Praha 4. V atraktivní lokalitě v současné době působí několik sportovních oddílů s řádově tisíci členy. Údolím rovněž prochází...

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

Včera v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

Včera v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

23. června 2024 v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

23. června 2024 v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Další články
Nahoru