Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha 10 podepsala s vinohradskou nemocnicí memorandum o hlubší spolupráci
Vjezd a vchod do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady ze Šrobárovy ulice. Foto: Kacir / Wikimedia Commons

Praha 10 podepsala s vinohradskou nemocnicí memorandum o hlubší spolupráci

Starosta Prahy 10 Martin Valovič a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jan Votava v úterý 7. listopadu podepsali memorandum o hlubší spolupráci. Dokument navazuje na nedávnou podporu městské části, která se týkala rozvoje paliativní péče v této nemocnici.

Pilíře spolupráce se týkají několika oblastí. Zdaleka nejde jen o témata týkající se akutních a chronických nemocí, prevence, ale věnuje se i agendě sociálně-zdravotního pomezí. Zdravotnictví je jedním z pilířů programového prohlášení Rady Prahy 10 pro roky 2022–2026. 

„Navázání spolupráce, jenž povede ke zlepšení kvality a dostupnosti péče pro občany desáté městské části, je logickým krokem. Prevence, péče o seniory, paliativní péče jsou aktuálními tématy, jejichž význam bude v souvislosti bude v následujících letech narůstat.  Podpis považuji za začátek zdravé spolupráce mezi Prahou 10 a Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady,“ vyjmenoval důvody, které vedly k podpisu memoranda, starosta Valovič. 

Vinohradská nemocnice je jednak největším poskytovatelem zdravotních služeb v Praze 10, jednak jde o špičkové lékařské zařízení provázané s III. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy specializující se mimo jiné na traumatologii nebo kardiologii. Součástí nemocnice je navíc komplexní onkologické centrum. Místní nemocnice rovněž zajišťuje lékařskou pohotovostní službu nejen pro desátou městskou část. 

„Memorandum vnímáme jako zcela přirozený vývoj, naší vzájemné ‚sousedské spolupráce'. Tu budeme nadále prohlubovat a zlepšovat pro maximální spokojenost pacientů z Prahy 10,“ okomentoval podpis memoranda ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jan Votava. 

Nemocnice se zaměřuje i na paliativní medicínu, která se soustřeďuje na kvalitu života nevyléčitelně nemocných. „Praha 10 rozvoj tohoto oboru podporuje na několika úrovních. V minulosti jsme půl milionem korun podpořili rozvoj této péče ve vinohradské fakultní nemocnici, zároveň spolupracujeme s neziskovým sektorem poskytujícím sociální služby. Společně s kolegy usiluji o to, aby Desítka byla solidární a uměla nějakým způsobem pomoci nevyléčitelně nemocným a jejich blízkým,“ sdělil místostarosta David Kašpar (STAN). 

Spolupráce se týká následujících oblastí:

• Paliativní péče.

• Pomezí zdravotní a sociální péče.

• Společná informační kampaň pro seniory o zdravotních službách na území MČ Praha 10.

• Elektronické zdravotnictví (eHealth) zejména ve vztahu k seniorům.

• Realizace osvětových akcí pro veřejnost.

• Rozvoj spolupráce a síťování s ostatními aktéry v oblasti zdravotnictví na území Prahy 10.

Zdroj: MČ Praha 10


Autor: Karel Netolický

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru