Dnes Čtvrtek - zatazeno 9°C
Zítra Pátek - oblacno 14°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 10 plánuje výsadbu nových stromořadí v ulicích
Když kvetou sakury, ulice V Olšinách se zbarví do růžové barvy. Foto: Eva Kaplanová

Praha 10 plánuje výsadbu nových stromořadí v ulicích

Desátá městská část se v letošním roce zaměří na revitalizaci stávajících a výsadbu nových stromořadí v ulicích. Informoval o tom radní pro životní prostředí a udržitelnost Milan Maršálek (VLASTA a STAN s podporou KDU-ČSL). Loni vysadila městská část 49 stromů za narozené děti, bude v tom pokračovat i letos. Stejně tak v projektu adopce stromů.  

Výsadby nových stromořadí chce radnice dále rozšířit do ulic, které jsou na jejím území ve správě Technické správy komunikací (TSK). „Rada Městské části už v listopadu loňského roku schválila žádost směřovanou Magistrátu hlavního města Prahy týkající se budoucí výsadby nových stromů v konkrétních ulicích napříč čtvrtěmi Desítky. Nyní s magistrátem i TSK jednáme o realizaci. Máme představu, že proběhne tehdy, bude-li probíhat rekonstrukce příslušného uličního prostranství. Konkrétně se jedná o ulice, které sice nejsou v naší správě, ale náš úřad samostatně možnost výsadeb v těchto lokalitách prověřil,“ uvedl Maršálek.

V rámci projektu Stromy za narozené děti se o strom za svého potomka mohou obyvatelé Prahy 10 přihlásit při vítání občánků. Pokud mají zájem, je některá z nových dřevin opatřená cedulkou s křestním jménem jejich chlapečka nebo holčičky. Každý strom je věnovaný maximálně deseti dětem.

Čtěte také:

„Výsadby s ohledem na změny klimatu realizujeme pouze v podzimním období a loni na podzim bylo vysazeno celkem 49 nových stromů za účasti rodičů a dětí. Výsadby proběhly ve Vršovicích, Strašnicích, Záběhlicích a Malešicích, včetně Malešického parku. Nejčastěji vysazovaným stromem byla třešeň pilovitá neboli sakura, dále borovice lesní a jasan úzkolistý,“ sdělil vedoucí odboru životního prostředí Martin Pecánek.

Kromě samotné výsadby, jen v rámci projektu Stromy za narozené děti bylo doposud vysazeno 4661 stromů, a zvyšujícího se počtu zapojených občanů do takzvané adopce stromů, se vedení městské části podle Maršálka zaměřuje na další zkvalitňování celkové péče o veřejnou zeleň a parkové plochy.

„Pro letošní rok chystáme přípravu projektových dokumentací na revitalizaci jižní části parku Na Solidaritě a parku Ruth Bondyové, dříve Pod Rapidem. V obou případech navazujeme na loňské úpravy těchto zelených prostranství. Dílčí úpravy zejména výsadeb a květinové výzdoby plánujeme na centrálních náměstích, konkrétně S. Čecha a Kubánském. Zahájena bude také první etapa zakládání květnatých luk do každé čtvrti, jak stojí v programovém prohlášení Rady pro toto volební období,“ doplnil radní část konkrétních aktivit pro zkvalitnění městské zeleně.

Seznam vysázených stromů za narozené děti po jednotlivých letech naleznete na webu www.verejneprostory.cz.


Autor: puc

Praha 14 pokračuje v programech prevence

Dnes v 10:52

Praha 14 realizuje několik programů prevence rizikového chování, zaměřuje se na žáky. O podrobnostech informovala o tom koordinátorka protidrogové prevence a prevence kriminality Veronika Havlíčková.

Praha 8 vypsala konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala

Dnes v 10:27

Praha 8 vyhlásila konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala. Přihlášky mohou zájemci podávat do středy 13. března. 

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

Dnes v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

Dnes v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

Dnes v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

PVK oslaví světový den vody

Včera v 11:37

Pražské vodovody a kanalizace oslaví Světový den vody Dnem otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v areálu Podolské vodárny. Akce se uskuteční v neděli 17. března.

Novoměstská radnice otevře vyhlídkovou věž

Včera v 10:05

Vyhlídková věž Novoměstské radnice je v zimě z bezpečnostních důvodů uzavřena. Otevřena bude opět v první jarní den, 20. března.

Sobota: Polívkování na Smíchovské náplavce

Včera v 06:30

Polívkování na Smíchovské náplavce se koná v sobotu 2. března od 10–18 hodin na Hořejším nábřeží na Smíchovské náplavce. 

Praha 6 koordinuje stavby v prostoru Baba centrum

27. února 2024 ve 21:27

Projekt Baba centrum byl zadán v roce 2022 na základě dohody investorů v území (provozovatelů) a městské části. Následně byla zadána studie, která měla za úkol zkoordinovat všechny záměry v území, zejména dopravního charakteru, navázat na studii hlavního města Baba 1932 a především nalézt dopravní...

Další články
Nahoru