dnes
Neděle - skorojasno
14°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
15°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
Praha 10 oslavila Den učitelů, nejlepším udělila Ceny Bratří Čapků
Učitelé z Prahy 10 převzali na Vršovickém zámečku Ceny Bratří Čapků. Foto: P10 (4x)

Praha 10 oslavila Den učitelů, nejlepším udělila Ceny Bratří Čapků

Nejlepší učitelé z Prahy 10 převzali na Vršovickém zámečku Ceny Bratří Čapků. Na slavnostním večeru byli oceněni nejlepší učitelé základních i mateřských škol městské části. O držitelích Ceny bratří Čapků pro nejúspěšnější pedagogy rozhodla porota odborníků a osobností Prahy 10, ve které zasedl například Josef Pleskot, Jiří Růžička nebo Ondřej Kepka.

„Slavnostní večer u příležitosti Dne učitelů jsme uspořádali už podruhé. Podle mne se jedná o skvělou příležitost, jak poděkovat mimořádným učitelům z mateřinek i základních škol za práci, kterou ve školství odvádí,“ říká radní pro oblast školství Ondřej Počarovský (TOP 09).

ucitel-2Vítězové v každé kategorii si odnesli kromě krásné skleněné makety také šek na 15 tisíc korun.

Hodnotila se výuka, ale i komunikace

Městská část zřizuje celkem 13 základních a 20 mateřských škol. Ředitel nebo ředitelka každé z nich vybrala z učitelského sboru takovou osobnost, která by si podle nich ocenění zasloužila. S vybraným učitelem pak vyplnili přihlášku, jejíž součástí byl i dotazník s devatero kritérii, na základě kterých následně rozhodovala porota. Nehodnotila se jen kvalita výuky, ale například i to, zda učitel komunikuje s rodiči, nebo se snaží výuku svého předmětu rozšířit o nové aktivity.

„Oceněním chceme pomoci dvěma věcem. Zaprvé chceme přispět k prestiži tohoto mimořádně náročného a důležitého povolání, zadruhé chceme podpořit učitele a učitelky, kteří jsou aktivní, nápadití, nebojí se inovací a umí děti strhnout k zájmu o výuku,“ vysvětluje Ondřej Počarovský.

Kritéria zaručila objektivitu

Desítku nejlepších učitelů Prahy 10 vybíral architekt Josef Pleskot, režisér Ondřej Kepka, senátor a ředitel gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička, ředitel křesťanské misijní a charitativní organizace Naděje Ilja Hradecký a ředitelka Základní školy Hanspaulka Marie Pojerová. Za město potom v porotě usedli kromě Ondřeje Počarovského také radní Martin Hejl a Jiřina Vondráková. Každý člen poroty má k městské části nebo přímo ke vzdělávání silnou osobní vazbu.

ucitel-3-10Devatero úspěšného učitele, tedy kritéria, na základě kterých se nominovaní učitelé vybírali, vznikala tak, aby hodnocení pedagogů bylo co nejobjektivnější a neupřednostňovalo jednotlivé školy nebo předměty před jinými.

Letos Praha 10 ocenila také několik významných učitelských osobností z Prahy 10, které ve školství působí desítky let. Rekordmankou je paní učitelka Alena Wolfová ze Základní školy Jakutská, která se povolání věnuje už 64 let.

Oceněné učitelky a učitelé:

Mateřské školy 1. místo – Iveta Šálová

                      2. místo – Zuzana Bönischová

                      3. místo – Jana Nejedlová

                      4. místo – Alena Forejtová

                      5. místo – Blanka Zelenková

 

Základní školy 1. místo – Hana Čiháková

                     2. místo – Václav Fiala

                     3. místo – Marie Zajdlová

                     4. místo – Pavlína Poletínová

                     5. místo – Monika Hejná

ucitel-1_1

 


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Včera v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru