dnes
Úterý - zatazeno
20°C
zítra
Středa - skorojasno
22°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
16°C
Praha 10 oslavila Den učitelů, nejlepším udělila Ceny Bratří Čapků
Učitelé z Prahy 10 převzali na Vršovickém zámečku Ceny Bratří Čapků. Foto: P10 (4x)

Praha 10 oslavila Den učitelů, nejlepším udělila Ceny Bratří Čapků

Nejlepší učitelé z Prahy 10 převzali na Vršovickém zámečku Ceny Bratří Čapků. Na slavnostním večeru byli oceněni nejlepší učitelé základních i mateřských škol městské části. O držitelích Ceny bratří Čapků pro nejúspěšnější pedagogy rozhodla porota odborníků a osobností Prahy 10, ve které zasedl například Josef Pleskot, Jiří Růžička nebo Ondřej Kepka.

„Slavnostní večer u příležitosti Dne učitelů jsme uspořádali už podruhé. Podle mne se jedná o skvělou příležitost, jak poděkovat mimořádným učitelům z mateřinek i základních škol za práci, kterou ve školství odvádí,“ říká radní pro oblast školství Ondřej Počarovský (TOP 09).

ucitel-2Vítězové v každé kategorii si odnesli kromě krásné skleněné makety také šek na 15 tisíc korun.

Hodnotila se výuka, ale i komunikace

Městská část zřizuje celkem 13 základních a 20 mateřských škol. Ředitel nebo ředitelka každé z nich vybrala z učitelského sboru takovou osobnost, která by si podle nich ocenění zasloužila. S vybraným učitelem pak vyplnili přihlášku, jejíž součástí byl i dotazník s devatero kritérii, na základě kterých následně rozhodovala porota. Nehodnotila se jen kvalita výuky, ale například i to, zda učitel komunikuje s rodiči, nebo se snaží výuku svého předmětu rozšířit o nové aktivity.

„Oceněním chceme pomoci dvěma věcem. Zaprvé chceme přispět k prestiži tohoto mimořádně náročného a důležitého povolání, zadruhé chceme podpořit učitele a učitelky, kteří jsou aktivní, nápadití, nebojí se inovací a umí děti strhnout k zájmu o výuku,“ vysvětluje Ondřej Počarovský.

Kritéria zaručila objektivitu

Desítku nejlepších učitelů Prahy 10 vybíral architekt Josef Pleskot, režisér Ondřej Kepka, senátor a ředitel gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička, ředitel křesťanské misijní a charitativní organizace Naděje Ilja Hradecký a ředitelka Základní školy Hanspaulka Marie Pojerová. Za město potom v porotě usedli kromě Ondřeje Počarovského také radní Martin Hejl a Jiřina Vondráková. Každý člen poroty má k městské části nebo přímo ke vzdělávání silnou osobní vazbu.

ucitel-3-10Devatero úspěšného učitele, tedy kritéria, na základě kterých se nominovaní učitelé vybírali, vznikala tak, aby hodnocení pedagogů bylo co nejobjektivnější a neupřednostňovalo jednotlivé školy nebo předměty před jinými.

Letos Praha 10 ocenila také několik významných učitelských osobností z Prahy 10, které ve školství působí desítky let. Rekordmankou je paní učitelka Alena Wolfová ze Základní školy Jakutská, která se povolání věnuje už 64 let.

Oceněné učitelky a učitelé:

Mateřské školy 1. místo – Iveta Šálová

                      2. místo – Zuzana Bönischová

                      3. místo – Jana Nejedlová

                      4. místo – Alena Forejtová

                      5. místo – Blanka Zelenková

 

Základní školy 1. místo – Hana Čiháková

                     2. místo – Václav Fiala

                     3. místo – Marie Zajdlová

                     4. místo – Pavlína Poletínová

                     5. místo – Monika Hejná

ucitel-1_1

 


Kolovraty získaly hasičský speciál

Dnes v 10:32

Nový zásahový vůz převzal od města Prahy Sbor dobrovolných hasičů městské části Praha Kolovraty. O pořízení hasičského speciálu pro Kolovraty se zasadil Libor Hadrava, pražský radní pro bezpečnost a prevenci kriminality, který byl předání přítomen.

Odhalení pamětní desky barona Františka II. Ringhoffera

Včera v 16:08

Starosta Prahy 5 Pavel Richter a zástupce starosty Lukáš Herold zvou na slavnostní odhalení pamětní desky barona Františka II. Ringhoffera, který byl starostou Smíchova v letech 1861 – 1865 a budoval zde světově proslulou továrnu na výrobu železničních vagonů.

Informačně - vzdělávací kampaň ke Dni Země 2018

Včera ve 13:23

Hlavní město Praha pořádá na přelomu měsíce dubna a května 2018 v rámci oslav svátku Dne Země třídenní informačně – vzdělávací kampaň pro veřejnost zaměřenou na problematiku ochrany životního prostředí. Akce se uskuteční ve třech přírodních lokalitách Prahy v následujících termínech: Obora...

V Praze se koná mezinárodní konference o městské dopravě Eurocities Mobility Forum

Včera ve 13:09

Přes sto odborníků na dopravu včetně zástupců 40 velkých evropských měst si budou vzájemně předávat zkušenosti a novinky v oblasti městské nízkoemisní dopravy a multimodality. Vedle toho budou také diskutovat budoucí trendy a problematiku městské mobility. Konference se uskuteční od 23. do...

Den Země 2018 na téma Tajemný les

Včera ve 12:54

Život v noční přírodě je stejně bohatý jako ten ve dne. Právě na noc čekají některé druhy živočichů, aby se vydali na lov a staly se tak pomyslnými strážci noci pro nás lidi, kteří máme z noci často obavu. Letošní tematické zpracování stanovišť přiblíží dění v noční přírodě, naučí vás rozluštit...

Stovky lidí se účastnily pochodu proti antisemitismu

Včera ve 12:45

Stovky lidí se včera vydaly centrem Prahy v Pochodu dobré vůle, kterým si připomněly památku židovských obětí holokaustu a 70 let od založení státu Izrael. Z náměstí Franze Kafky prošel průvod částmi židovského města kolem Rudolfina směrem do Valdštejnské zahrady. Tam shromáždění vyvrcholilo...

Jste zamilovaní, ale na tradice vás neužije? Přijďte se sklouznout

Včera v 11:58

Praha 15 chystá speciální zamilované jízdy, vezměte svou přítelkyni nebo přítele a pojďte se sklouznout ve středu 2. května od 16 hodin. Radnice připravila i jednoduché soutěže o drobné dárky.

Další články
Nahoru