dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - skorojasno
1°C
pozítří
Středa - oblacno
2°C
Praha 10 odložila jednání o sídle radnice. Projekt je životaschopný, řekl architekt Kasl
Ilustrační foto: archiv

Praha 10 odložila jednání o sídle radnice. Projekt je životaschopný, řekl architekt Kasl

Variantami nové radnice Prahy 10, která by měla vzniknout buď přestavbou té stávající, nebo stavbou nové, se budou zastupitelé zabývat zřejmě na příští schůzi, která by měla následovat poté, co bude dokončena schůze stávající, kterou zastupitelé včera přerušili. Komise územního rozvoje se seznámila s názorem architekta Jana Kasla, který považuje „návrh za životaschopný a dalšího rozvoje hodný“.

Diskutovanému tématu přestavby, případně stavby nové budovy radnice Prahy 10, se pondělní zastupitelstvo nevěnovalo. Starosta městské části Bohumil Zoufalík (Nez.) navrhl bod vyřadit. Opoziční zastupitelé za TOP 09 se ptali, proč.

Podle slov předsedkyně Komise územního rozvoje Ivany Cabrnochové (SZ) proto, že vedení radnice chce, aby se zastupitelé materiálem zabývali poté, kdy budou k dispozici další odborná posouzení, která si komise vyžádala.

V úvaze jsou doposud tři varianty: přestavba stávající radnice – budovy Vlasta ve Vršovicích, výstavba nové radnice u metra Strašnická nebo výstavba poblíž metra Želivského.

Kasl: chce to architektonickou soutěž

Předsedkyně kontrolního výboru městské části Prahy 10 Jana Čunátová (KSČM) před zasedáním komise požádala architekta z AID studia a někdejšího pražského primátora Jana Kasla o vyjádření k tomu, jak bylo zadání soutěže zpracováno a co říká zvažovaným variantám. Jeho reakcí se zabývala zmíněná komise.

Odpověď Kasla má server Pražský patriot k dispozici. Architekt odpovídá, že „na prvé čtení“ (jen jemu se zatím z časových důvodů mohl věnovat) je zadání soutěže „zpracováno fundovaně a realisticky“.

„Bohužel se zjevně nepokročilo ve vypsání architektonické soutěže – ta by byla dnes velmi úspěšná, není moc práce, radnice je prestižní úkol a je s ní samozřejmě starost a také nutnost respektovat Českou komu architektů a soutěžní pravidla,“ uvedl Kasl mimo jiné v odpovědi.

Podle architekta je návrh dalšího rozvoje hodný

Architektonický návrh na rekonstrukci stávající budovy podle něj není špatný, ale i ten by si „zasloužil soutěž, jde o velkou zakázku a lze najít neotřelé nápady“. Umístění radnice je ale podle něj v tomto místě méně výhodné – „absence metra je hendikepem i pro areál EDENu“. Studie na metru Strašnická, tedy druhá varianta, je podle něj „vcelku solidně odvedená rutinní práce“.

Kasl se vyjadřuje i ke třetí variantě – výstavbě budovy u metra Želivského, na Hagiboru. Z odpovědi vyplývá, že ta se mu zdá nejméně vhodná: „…výšková varianta je méně vhodná provozně pro občany“. Cenově jsou podle něj varianty na tomto pozemku „poměrně drahé (alespoň z podkladu se to tak jeví)“.

V závěru krátkého posouzení Kasl píše, že „přes všechna rizika spojená s tak ambiciózním projektem“ považuje „návrh za životaschopný a dalšího rozvoje hodný“. Komise územního rozvoje si chce i na základě jeho vyjádření vyžádat další podklady, aby se radnice, jejíž opozice z TOP 09 dosavadní posudky a propočty kritizuje, nakonec rozhodla správně.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru