dnes
Sobota - skorojasno
3°C
zítra
Neděle - polojasno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Pražská politika

Praha 10 nesouhlasí se zkrácením lhůty na projednání novely pražských stavebních předpisů

Za nevhodný považuje vedení radnice Prahy 10 způsob, jakým náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický prosazuje novelizaci pražských stavebních předpisů (PSP). Účinnost tohoto prováděcího předpisu k zákonu o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) v lednu pozastavilo ministerstvo pro místní rozvoj.

Stropnický před dvěma týdny požádal představitele městských částí, aby se do 15 dnů vyjádřili k návrhu jeho technické novely. Podle radnice Prahy 10 však tato navržená lhůta zdaleka nestačí pro kvalitní projednání tohoto důležitého dokumentu v jednotlivých orgánech radnice.

„Rozumím snaze pana Stropnického rychle vyřešit nepříjemnou situaci, ale jím zvolené řešení považuji za hazard, jehož důsledky mohou nést i naši obyvatelé,“ řekl radní pro územní rozvoj Prahy 10 Bohumil Zoufalík.

Takovéto zkrácení lhůty na posouzení navrhovaných změn považuje za neodpovědné. „Je to důležitý a poměrně složitý předpis, který nelze za dva týdny kvalifikovaně rozebrat a projednat v orgánech samosprávy,“ podotkl radní Zoufalík.

Poukázal na to, že nedostatečnou lhůtu na vyjádření dal magistrát městským částem i na podzim při přípravě původního znění PSP. „Již tehdy jsme varovali, že tato lhůta je zcela neadekvátní charakteru a významu tohoto právního předpisu,“ řekl. V polovině ledna, pouhé dva měsíce poté, co PSP vstoupily v účinnost, ministerstvo pro místní rozvoj jejich účinnost pozastavilo – pro rozpor se zákonem.

Radní Zoufalík rovněž poznamenal, že magistrát do nynějšího návrhu technické novely PSP například nezapracoval připomínky, které radnice vznesla již k původní předloze. „Znovu tak například musíme upozornit na možnou kolizi ustanovení řešícího umístění reklamních zařízení v Praze se zákonem o ochraně hospodářské soutěže. Domníváme se, že městské části by měly samy rozhodovat o tom, jaká reklamní zařízení na svém území povolí, či nikoliv,“ sdělil Zoufalík.

Pražský magistrát chce krizovou situaci po pozastavení účinnosti pražských stavebních předpisů řešit urychleným přijetím technické novely předpisů, která má ustanovení, jež byla důvodem pozastavení její účinnosti, upravit.


Další články
Nahoru