Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 10 nemá vhodnou budovu pro komunitní centrum squatterů
Prázdný bytový dům v Malínské ulici, který squatteři obsadili na pár hodin v sobotu 26. listopadu. Foto: Facebook Opravdu Dobré Squaty

Praha 10 nemá vhodnou budovu pro komunitní centrum squatterů

Praha 10 nemá vhodnou budovu, kterou by mohla poskytnout squatterům ze skupiny Opravdu Dobré Squaty pro vybudování sociálního a kulturního centra. Na dotaz ČTK to uvedl starosta městské části Martin Valovič (ODS). Squatteři, kteří koncem loňského listopadu na několik hodin obsadili prázdný bytový dům ve Strašnicích, podle svého facebooku po obdržení informace jednání s Prahou 10 ukončili.

„Koncem ledna jsme se s nimi (squattery) sešli a konstatovali, že MČ Praha 10 nemá žádný vhodný objekt, který by splnil požadavky squatterů na vznik autonomního komunitního centra," řekl starosta. Squatteři pak na sociálních sítích uvedli, že se rozhodli ve vyjednávání s radnicí nepokračovat a že i když v Praze 10 sociální centrum nebude, prázdných domů je všude mnoho.

Squatteři obsadili prázdný bytový dům v Malínské ulici v sobotu 26. listopadu před polednem. Na místo následně dorazili i policisté a zástupci Prahy 10, která má budovu ve správě. Po několikahodinovém vyjednávání nakonec squatteři souhlasili, že budovu opustí výměnou za schůzku se starostou, která se uskutečnila začátkem prosince.

Skupina na ní prezentovala svůj projekt komunitního centra a Valovič následně uvedl, že radnice se bude projektem zabývat a případně vytipuje vhodné prostory, které by mohla skupině nabídnout.

Skupina Opravdu Dobré Squaty vznikla jako reakce na vyklizení Autonomního sociálního centra Klinika v lednu 2019. Budovu někdejší plicní kliniky v Jeseniově ulici na Žižkově obsadili aktivisté v prosinci 2014, později měli objekt v bezplatné výpůjčce. Když smlouva vypršela a budovu získala Správa železnic, nechala ji vyklidit exekutorem.

V Praze je více zanedbaných budov, které se stávají cílem squatterů. V posledních letech vedle bývalé kliniky v Praze 3 obsadili například v roce 2018 na několik dní usedlost Šatovka v Šáreckém údolí nebo o rok dříve na necelý den dvě budovy na rohu ulic Hybernská a Senovážná.

Za první pražský squat bývá označována budova Zlatá loď obsazená v roce 1990. Postupně vznikaly další, mezi nejznámější patří vila Milada v Praze 8, bývalé statky Ladronka v Praze 6 a Cibulka v Košířích či bývalá dělnická kolonie Buďánka v Praze 5. Tam všude proti squatterům zasahovala policie, mnoho z nich skončilo před soudem.


Autor: ČTK

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Včera v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru