Dnes Sobota - obcasny-dest 26°C
Zítra Neděle - oblacno 28°C
Sobota 13. 7. 2024
Svátek má Markéta
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 10 nemá vhodnou budovu pro komunitní centrum squatterů
Prázdný bytový dům v Malínské ulici, který squatteři obsadili na pár hodin v sobotu 26. listopadu. Foto: Facebook Opravdu Dobré Squaty

Praha 10 nemá vhodnou budovu pro komunitní centrum squatterů

Praha 10 nemá vhodnou budovu, kterou by mohla poskytnout squatterům ze skupiny Opravdu Dobré Squaty pro vybudování sociálního a kulturního centra. Na dotaz ČTK to uvedl starosta městské části Martin Valovič (ODS). Squatteři, kteří koncem loňského listopadu na několik hodin obsadili prázdný bytový dům ve Strašnicích, podle svého facebooku po obdržení informace jednání s Prahou 10 ukončili.

„Koncem ledna jsme se s nimi (squattery) sešli a konstatovali, že MČ Praha 10 nemá žádný vhodný objekt, který by splnil požadavky squatterů na vznik autonomního komunitního centra," řekl starosta. Squatteři pak na sociálních sítích uvedli, že se rozhodli ve vyjednávání s radnicí nepokračovat a že i když v Praze 10 sociální centrum nebude, prázdných domů je všude mnoho.

Squatteři obsadili prázdný bytový dům v Malínské ulici v sobotu 26. listopadu před polednem. Na místo následně dorazili i policisté a zástupci Prahy 10, která má budovu ve správě. Po několikahodinovém vyjednávání nakonec squatteři souhlasili, že budovu opustí výměnou za schůzku se starostou, která se uskutečnila začátkem prosince.

Skupina na ní prezentovala svůj projekt komunitního centra a Valovič následně uvedl, že radnice se bude projektem zabývat a případně vytipuje vhodné prostory, které by mohla skupině nabídnout.

Skupina Opravdu Dobré Squaty vznikla jako reakce na vyklizení Autonomního sociálního centra Klinika v lednu 2019. Budovu někdejší plicní kliniky v Jeseniově ulici na Žižkově obsadili aktivisté v prosinci 2014, později měli objekt v bezplatné výpůjčce. Když smlouva vypršela a budovu získala Správa železnic, nechala ji vyklidit exekutorem.

V Praze je více zanedbaných budov, které se stávají cílem squatterů. V posledních letech vedle bývalé kliniky v Praze 3 obsadili například v roce 2018 na několik dní usedlost Šatovka v Šáreckém údolí nebo o rok dříve na necelý den dvě budovy na rohu ulic Hybernská a Senovážná.

Za první pražský squat bývá označována budova Zlatá loď obsazená v roce 1990. Postupně vznikaly další, mezi nejznámější patří vila Milada v Praze 8, bývalé statky Ladronka v Praze 6 a Cibulka v Košířích či bývalá dělnická kolonie Buďánka v Praze 5. Tam všude proti squatterům zasahovala policie, mnoho z nich skončilo před soudem.


Autor: ČTK

Praha 9: Vyplnění dotazníku do 15. července

Včera v 16:08

Až do pondělí 15. července zve Praha 9 k elektronickému vyplnění dotazníku, jehož cílem je poskytnout prostor k vyjádření představ obyvatel městské části o rozvoji vstupního prostranství do parku Zahrádky po obou stranách ulice Ivana Hlinky.

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

Včera v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Skončilo pátrání po dívce, která utekla z bohnické nemocnice

Včera v 10:28

Pražští policisté ve čtvrtek odpoledne odvolali pátrání po třináctileté dívce, která dopoledne utekla z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Podařilo se ji nalézt, je v pořádku. Informovala o tom policejní mluvčí Kristýna Soukupová. V nemocnici byla dívka hospitalizována z důvodu jejího...

V Rokytce se našlo mužské tělo

Včera v 10:09

V říčce Rokytce na území Vysočanech se poblíž Mlékárenské ulice ve čtvrtek večer našlo tělo zhruba šedesátiletého muže. Tělo bylo již v pokročilém stadiu rozkladu, policisté se snaží zjistit okolnosti úmrtí.

Další články
Nahoru