dnes
Čtvrtek - jasno
30°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
30°C
pozítří
Sobota - jasno
19°C
Praha 10 nechala část svého oficiálního webu přeložit do znakového jazyka pro neslyšící
Úřad MČ Praha 10 sídlí ve Vršovicích. Foto: archiv

Praha 10 nechala část svého oficiálního webu přeložit do znakového jazyka pro neslyšící

Městská část Praha 10 se rozhodla jako jeden z prvních úřadů v České republice zpřístupnit informace týkající se každodenních situací pro neslyšící. Část webových stránek www.praha10.cz jsou nově i v českém znakovém jazyce. Na tomto oficiálním webu desáté městské části od ledna neslyšící naleznou informace například o tom, jak vyřídit nové doklady nebo zažádat o obecní byt. Do toho byla také přeložena část sociálního portálu, který provozuje, a kde řeší témata jako násilí, problémy se starými nemocnými rodiči nebo problémy s dětmi.

Změnu prosadila radní pro informační technologie MČ Praha 10 Ivana Cabrnochová: „Málokdo z nás slyšících si uvědomuje, jak náročný je život lidí s hendikepem. Videopřeklady jsou pro neslyšící důležité, neboť znakový jazyk není na češtině závislý a pro neslyšící je čeština v zásadě cizí jazyk, který se musí učit a ne vždy rozumí psaným textům bez problémů. To je značně vyděluje ze společnosti. Sluchově postižení získají díky překladu každodenních situací do znakového jazyka opět více nezávislosti na pomoci okolí.“
 
„Vystudovala jsem péči o zdravotně postižené na FTVS, a proto se snažím myslet na zájmy hendikepovaných při každé změně, kterou na radnici prosadíme,“ pokračuje Cabrnochová.
 
ukazka-znakovereci_1 „Mám velkou radost, že se podařilo uskutečnit tento projekt, který usnadní jednání s úřady neslyšícím. Dlouhodobě se snažíme být otevření ke všem skupinám obyvatel a toto je další z našich kroků,“ říká radní pro sociální oblast Ondřej Počarovský.
 
Na překladech do českého znakového jazyka pracoval tým neslyšících překladatelů a slyšících tlumočníků pracující pod značkou Deaf Friendly a organizací Pevnost – české centrum znakového jazyka. Tento tým přináší nejen kvalitní překlady, ale i výhodnou technologii jejich zpracování, respektive jejich vložení na webové stránky.

Videopřeklady se zobrazí každému uživateli počítačové verze prohlížeče Google Chrome poté, co si do svého počítače stáhne zdarma Deaf Friendly rozšíření (podrobnější informace a odkaz ke stažení zde).

Na stránkách městské části www.praha10.cz neslyšícím bude brzy k dispozici více než sedm desítek videí, které jim v jejich přirozeném jazyce vysvětlí, jak postupovat v různých životních situacích.

„Městská část Praha 10 usiluje o to, aby byla příjemným místem pro plnohodnotný život pro lidi s jakýmkoliv hendikepem. A nejde jen bezbariérové přestavby veřejných prostranství, stavby mostů přes Botič (za poslední tři roky vznikly dva pěší mosty v Záběhlicích a ve Vršovicích) nebo přestavbu Malešického penzionu na bydlení pro vozíčkáře po úrazu míchy,“ dodává radní Prahy 10 Ivana Cabrnochová.


Pražští hasiči dostanou od města deset cisteren

Dnes v 16:46

Slavnostní předání nových zásahových vozidel pro pražské hasiče proběhne tuto neděli, 23. září, od 15 hodin na Výstavišti v Holešovicích v rámci akce Den s IZS.

Praha se připojila k EDWARDovi, Dnu bez úmrtí na silnicích

Dnes v 07:27

Praha se letos vůbec poprvé připojila k projektu „Evropský den bez úmrtí na silnicích“. Ten má vnést do společnosti myšlenku, jak naše chování na silnicích ovlivňuje životy ostatních účastníků silničního provozu. Denně totiž na komunikacích po celém světě přijde o život 3 400 lidí, to je jinými...

#dostbyloplastu: MŽP a pražský magistrát zvou na první ekologickou náplavku

Včera ve 23:08

Kampaň Ministerstva životního prostředí #dostbyloplastu vede gastrořetězce, kavárny, úřady, firmy a všechny s odpovědným přístupem k životnímu prostředí k dobrovolnému snižování vzniku zbytečného plastového odpadu. Nyní se obrací na všechny společenské či kulturní pouliční akce se stejnou výzvou...

Radní Radek Lacko podpořil Národní laktační centrum

18. září 2018 v 18:17

Význam výživy v prvních 1000 dnech života byl název konference, která se dnes konala v prostorách Nové radnice Magistrátu hl. m. Prahy. Za hlavní město se jí účastnil radní pro oblast zdravotnictví Radek Lacko.

Další články
Nahoru