dnes
Pátek - jasno
31°C
zítra
Sobota - zatazeno
30°C
pozítří
Neděle - skorojasno
28°C
Praha 10 nechá zpracovat studii k parkování. Bude podkladem k rozhodování o modrých zónách
Ilustrační foto: archiv

Praha 10 nechá zpracovat studii k parkování. Bude podkladem k rozhodování o modrých zónách

Rada Prahy 10 ve čtvrtek rozhodla o vypsání výběrového řízení na zhotovitele studie „Analýza dopravy v klidu“, která by měla ukázat stav parkování v desáté městské části. Studie je nutným a nezbytným podkladem pro rozhodování o zavedení či nezavedení placených parkovacích zón v desáté městské části, o kterém by mělo rozhodovat příští zastupitelstvo vzniklé z komunálních voleb 2018. 

„V následujících dvanácti měsících dojde k výrazným změnám v systému parkování v sousedních městských částech. Necháme si proto vypracovat studii, která bude mapovat dopad těchto změn na parkování na Praze 10,“ vysvětluje radní pro dopravu Martin Hejl.

Zmíněnou studii požaduje magistrát jako nutný podklad pro případné další rozhodování o zavedení zón placeného stání (ZPS) v Praze 10. Jedna podobná už sice vznikla v roce 2012, ale pro současnost je nepoužitelná, proto Rada ve čtvrtek rozhodla o vypsání výběrového řízení na zhotovitele studie nové.
 
„Požadavek magistrátu jasně říká, že taková studie nesmí být starší než dva roky, což předešlá studie, kterou máme k dispozici, již nesplňuje. I kdyby však byla novější, nereflektovala by připravované změny na územích Prahy 4, Prahy 2 a Prahy 3. Právě ty přitom dost možná v některých oblastech ovlivní parkování občanů desáté městské části,“ vysvětlil Martin Hejl.

Praha 2 v říjnu tohoto roku a Praha 3 v únoru 2018 přejdou na systém ZPS, dozorovaný elektronicky. Oproti stávajícímu se změní poměr míst pro rezidenty a abonenty vůči volně placeným místům zhruba na 50:50 (stávající 85:15). Dále by Praha 4 na jaře příštího roku měla zavést shodný systém.

„Vzhledem k tomu, že připravovaná studie musí všechny důsledky těchto změn zachytit, její výsledky budeme mít nejdříve v létě příštího roku. Ambicí současné rady není protlačit zásadní rozhodnutí o způsobu parkování pár týdnů před komunálními volbami. Veškeré podklady proto důkladně připravíme budoucí Radě a Zastupitelstvu městské části Praha 10, která bude mít snad silný politický mandát a dostatek času s výsledky studie naložit podle svého programu,“ vysvětluje Martin Hejl.

Zdůrazňuje přitom, že výsledky studie není možné v tuto chvíli předjímat.  „Parkování je v Praze 10 diskutovaným tématem už několik let, kdy zaznamenáváme hlasy pro i proti zónám stejně silně a žádný nepřevažuje. Nechceme ale podléhat zdání nebo emocím, studie by nám proto měla ukázat nový skutečný stav. Na základě reálných podkladů potom bude možné se rozhodnout, jak se k parkování formou ZPS postavit,“ uzavřel radní pro dopravu.

Pro případnou realizaci Zón placeného stání je po rozhodnutí orgánů samosprávy městské části zapotřebí požádat magistrát o zhotovení prováděcí dokumentace prostřednictvím Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK), projednat ji, následně schválit dodatek příslušné vyhlášky Radou hl. města Prahy a po jejím schválení TSK zajistí vlastní stavebně-technické úpravy v dopravním značení a osazení platebními stojany.


DPP dnes vrátí do provozu opravený trolejbus z Palmovky do Letňan

Včera v 11:11

Pražský dopravní podnik dnes vrátí do provozu opravený trolejbus z Palmovky do Letňan. Trolejbus byl mimo provoz od 14. srpna kvůli rozbitému sklu. Zkušební provoz trolejbusu začal loni a jezdil denně přibližně od 09 do 18:30 v intervalu 60 minut. Na trolejbusovou trasu vyjel vůz Škoda 30Tr...

Pravidelná údržba uzavře tunelový komplex Blanka

15. srpna 2018 v 18:01

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude probíhat úplná noční uzavírka tunelového komplexu blanka od 15. srpna od 23 hodin do 16. srpna do 5 hodin.

Otakarova – Albertov: Během víkendu nepojedou tramvaje

14. srpna 2018 v 08:59

V sobotu 18. srpna a v neděli 19. srpna, vždy od 8:30 hodin do 17:30 hodin bude přerušen provoz tramvají v úseku Otakarova – Albertov, pouze v uvedeném směru.

Omezení provozu na Libušské

10. srpna 2018 v 10:03

Od 13. do 19. srpna bude omezen provoz na komunikaci Libušská v Praze 12 u čísla 339/146 – naproti zastávce autobusu MHD Libušská sokolovna. 

Parkovacích oprávnění v Praze 4 má zatím 14 tisíc lidí

7. srpna 2018 ve 12:29

Úřad městské části Praha 4 dosud vydal více než 14 000 parkovacích oprávnění. Zóny placeného stání zde začaly fungovat letos 1. července.

Další články
Nahoru