dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Praha 10 nechá zastavět proluku u Moskevské
Ve stavební proluce postaví developer dům s byty. Foto: archiv

Praha 10 nechá zastavět proluku u Moskevské

Prodej vily a obecních pozemků mezi ulicemi Krymská a Moskevská schválili, i přes protesty místních obyvatel, zastupitelé Prahy 10. Developer za plochu zaplatí 43,5 miliónu korun. Na pozemku hodlá vystavět rezidenčně-administrativní dům.

Projekt bude realizován nejen na základě platného územního plánu a veškerých souvisejících právních norem, ale zohledňovat by měl i přání a požadavky místních obyvatel.

Praha 10 si totiž chce ponechat možnosti, jak investora přimět ke splnění představ místních občanů i občanských iniciativ. Neprodává totiž vybrané blokační pozemky, bez nichž není investor schopný svou stavbu uskutečnit.

„Právě prostřednictvím těchto pozemků obec může uplatnit zájmy své i zájmy místní komunity,“ zdůraznila místostarostka Prahy 10 Ivana Cabrnochová (SZ). Dvě menší parcely budou tak prodány až ve chvíli, kdy nabude platnosti územní rozhodnutí k budoucí stavbě.

Součástí prodejních podmínek je i bod, který pod hrozbou vysoké pokuty nedovoluje stavební firmě stávající secesní dům zbořit.

Místní občanská sdružení na zasedání zastupitelstva žádala zapojit veřejnost do debaty o budoucí podobě místa. Zastupitelé tyto snahy podpořili, zakotvili je i do prodejní smlouvy.

Peníze získané z prodeje Praha 10 reinvestuje do majetku. Mimo jiné do revitalizace sousedící ulice Moskevská a do obnovy mateřské školy Na Sychrově, která napomůže snížit kritický nedostatek míst pro děti ve školkách v Praze 10.

Tržíčko bude větší

Stavba se nedotkne prostoru takzvaného tržíčka, kde už několik let probíhají veřejné akce typu“ Zažít město jinak“ nebo trhy a které obec každoročně finančně podporuje. Naopak, tento prostor bude rozšířen o několik set metrů čtverečných a bude rehabilitován do podoby moderního městského náměstí v historické čtvrti.

Občanské aktivity se snažili dosáhnout odložení prodeje pozemků. Minulý týden necelá stovka lidí proti transakci protestovala živým řetězem na prostranství u ulic Moskevská a Krymská. Několik desítek lidí přišlo vyjádřit svou nespokojenost i na zastupitelstvo, když se o prodeji rozhodovalo.  


Další články
Nahoru