dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Praha 10 má schválený rozpočet. Projídá peníze z prodeje městského majetku, kritizuje opozice
Ilustrační foto: Archiv

Praha 10 má schválený rozpočet. Projídá peníze z prodeje městského majetku, kritizuje opozice

Se schodkem kolem 100 milionů korun bude letos hospodařit Praha 10. Zastupitelé městské části dnes schválili rozpočet s výdaji 1,48 miliardy korun a příjmy 1,38 miliardy, rozdíl mají pokrýt úspory z minulých let. Na investice je určeno 735 milionů, z toho 200 v nerozdělené rezervě. Opozice rozpočet kritizovala, protože není vyrovnaný a není jasné, za co se rezerva utratí. Loni Praha 10 reálně hospodařila s 1,3 miliardy, v plánovaném rozpočtu měla přes dvě miliardy.

Největší objem peněz plánovaných na investice, více než 450 milionů korun, půjde do správy majetku městské části. Dokončení 170 nových malometrážních bytů v Pensionu Malešice vyjde letos na 90 milionů korun, celkem se jedná o investici za 175 milionů. Byty mají sloužit především mladým a seniorům, část také lidem po úrazu míchy. Dalších asi 95 milionů korun půjde do rekonstrukcí škol a výstavby školky. Na opravy polikliniky se počítá s 26 miliony.

Rozpočet Prahy 10 se za posledních několik let výrazně zvýšil. Zatímco v roce 2007 hospodařila s 695 miliony korun, v roce 2011 to byla více než miliarda a v roce 2013 téměř 1,9 miliardy. Většina letos plánovaných investic je pokračováním projektů, které započalo už bývalé vedení ve složení ČSSD, SZ, Hnutí pro lepší 10 a Desítka pro domácí. Po volbách k nim do koalice přibylo ještě hnutí ANO starostky Radmily Kleslové, která odešla z ČSSD a v současné době je předsedkyní pražské krajské organizace ANO. Desítka pro domácí se naopak do zastupitelstva nyní nedostala.

Opozice kritizovala, že je rozpočet schodkový a projídá peníze z prodeje městského majetku. „Nemůžeme do budoucna předpokládat, že takto vysoký rozpočet se bude moci opakovat," řekl zastupitel Karel Duchek (koalice Vlasta). TOP 09 vadí více než 200milionová nespecifikovaná rezerva na investice. „Situace je o to paradoxnější, protože rada má oprávnění neomezeně měnit rozpočet v rozpočtových úpravách po částkách až do 15 milionů korun," uvedl zastupitel Radek Lojda (TOP 09).

Kritiku si vysloužilo také 60 milionů korun na oblast kultury, z nichž 20 milionů míří do sportu. Podobnou částku podle zastupitelky Olgy Richterové (Vlasta) platí například Pardubice, které financují mimo jiné vlastní divadlo a filharmonii. Vedoucí ekonomického odboru Mária Gombíková částku hájila, meziročně se zvýšila jen mírně a 15 milionů je podle ní účelová dotace převedená z předchozího roku.

Městská část má v rozpočtu na kulturu také 16 milionů na nákup služeb. Opozice to označila za propagaci členů rady. „Jestliže oslavy k 70. výročí konce války nebo akce pro seniory považujete za PR starostky, tak ano. Na takové PR jsem pyšná," komentovala výhrady starostka Kleslová (ANO).


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru