dnes
Středa - jasno
25°C
zítra
Čtvrtek - jasno
25°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
24°C
Praha 10 má schválený rozpočet na letošní rok, je ve schodku 771 milionů korun
Radnice Prahy 10 sídlí ve Vršovicích. Foto: archiv MČ

Praha 10 má schválený rozpočet na letošní rok, je ve schodku 771 milionů korun

Zastupitelstvo městské části Praha 10 na svém dnešním zasedání schválilo rozpočet pro rok 2019. Městská část bude letos hospodařit s příjmy 645 milionu korun, běžnými výdaji 814 milionu korun a na investice půjde 602 milionu korun. Rozpočet je se 771 miliony korun schodkový. Hlavním důvodem schodku jsou vysoké investice schválené ještě předchozím vedením radnice. Střednědobý výhled počítá se schodky i v následujících letech. Praha 10 z patnáctky takzvaných velkých městských částí schválila rozpočet na letošní rok až jako předposlední. Ve středu bude rozpočet ještě schvalovat Praha 15.

„Rozpočet je nejdůležitějším dokumentem, který zastupitelstvo každý rok schvaluje a který určuje, jakým směrem se bude městská část ubírat. Z dědictví po předchozí koalici bude pro nás rok 2019 rokem velkých investic. Předchozí vedení podepsalo smlouvy na realizaci investic v celkovém objemu vyšším než 600 milionu korun. Ty bude nutné v letošním a částečně i příštím roce financovat a proto budeme mít schodkový rozpočet,“ uvedla starostka Renata Chmelová (VLASTA).

Výši schodku na jednání zastupitelstva kritizovala opozice. „Takto vysoký schodek by se dal tolerovat, pokud by rozpočet byl alespoň úsporný, což není," uvedl opoziční zastupitel Martin Kostka (ANO). Někdejší starostka Radmila Kleslová (ANO) označila rozpočet za „naprosto skandální" a zastupitelé za hnutí ANO následně z jednání odešli a hlasování o návrhu se nezúčastnili.

Mezi největší investice patří rekonstrukce Polikliniky Malešice, domu v ulici U Vršovického nádraží nebo Kina Vzlet. Zároveň dojde k výstavbě MŠ Nad Vodovodem a modernizaci školní jídelny v ZŠ Hostýnská.

„Mezi naše priority patří kvalitní a efektivní údržba městské zeleně a celkově úklid městské části, na což je v rozpočtu vyčleněna částka 95 milionů korun. Dalším cílem je snížení počtu prázdných bytů i nebytových prostor, ze kterých městské části v současnosti neplynou žádné příjmy. Jejich současný technický stav však pronájem často neumožňuje. Proto jsme na jejich opravy vyčlenili přes 60 milionu korun,“ komentuje rozpočtové priority 1. místostarostka Jana Komrsková (Piráti).

Pro oblast školství je schváleno 215 milionu korun, 134 milionu korun půjde do sociální oblasti a zdravotnictví a na dotační programy je vyčleněno 36 milionu korun.

„Ve volbách jsme slíbili stavbu parkovacích domů, protože parkování je to, co trápí obyvatele Desítky nejvíce. V letošním rozpočtu jsme tak našli prostředky na studii, která nám odpoví na to, kde parkovací domy postavit a jak je financovat. Zároveň chceme začít řešit situaci s KD Eden. Proto jsme do rozpočtu dostali prostředky na statický posudek, který konečně odpoví na otázku, co s Edenem dál,“ říká místostarosta Filip Humplík (ODS).

V následujících letech vedení úřadu stále počítá se schodkovými rozpočty. V roce 2020 by měl být deficit zhruba 420 milionů, do roku 2024 by pak měl klesnout k hranici 160 milionů. V dalších letech zatím radnice nepočítá s novými investicemi, protože na ně podle radní pro finance Lucie Sedmihradské (za Vlastu) v tuto chvíli nemá peníze. Pro případné doplnění investičního plánu bude muset radnice najít nové zdroje financování.

Nové vedení radnice Prahy 10 poprvé v historii zveřejnilo návrh rozpočtu na webových stránkách víc než měsíc před jeho projednáváním zastupitelstvem. Zároveň byl vytvořen dokument – Průvodce pro občany Prahy 10 – s cílem přiblížit navrhovaný rozpočet a plán zdaňované činnosti pomocí komentářů a grafů.


Praha 15: Přijďte zavzpomínat na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup

22. dubna 2019 v 19:56

Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, Oblastní výbor Praha 15, zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup v době německé nacistické okupace v letech 1939–1945.

Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici

22. dubna 2019 v 07:00

Od 15. dubna do 2. června 20 hodin mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc...

Do Stodůlek za ptačím zpěvem

21. dubna 2019 v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru