Dnes Úterý - mlha 9°C
Zítra Středa - obcasny-dest 7°C
Úterý 27. 2. 2024
Svátek má Alexandr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 10 letos má díky smlouvám s developery na svůj rozvoj už přes 200 milionů korun
Ilustrační foto: archiv

Praha 10 letos má díky smlouvám s developery na svůj rozvoj už přes 200 milionů korun

Praha 10 se před dvěma lety rozhodla, že bude podle schválené metodiky zapojovat developery do financování výdajů, které se v konečném důsledku vyžaduje stavební činnost městské části. Letos se díky nastaveným pravidlům podařilo získat na rozvoj už přes 200 milionů korun. Informoval o tom místostarosta Prahy 10 pro územní rozvoj a plánování Martin Valovič (ODS), který vznik metodiky inicioval.

Koncepční materiál, jehož celý název zní „Metodika spoluúčasti privátního sektoru na veřejných výdajích při rozhodování týkajících se územního rozvoje městské části Praha 10“, schválili zastupitelé v březnu 2020. „A Desítka se tak stala první pražskou městskou částí, která začala se stavebníky podobně systémově a transparentně spolupracovat,“ uvedl Valovič.

Každý, kdo na území Prahy 10 chystá výstavbu, se může jednoduše podílet na zlepšování zdejšího života. Podle hrubé podlažní plochy stavebního závěru mu je vypočítaná přesná částka a tu může – na základě smlouvy s radnicí – věnovat na prospěšné projekty, které jsou pro občany prioritní. Jedná se především o rekonstrukce školních budov, opravy ulic a chodníků nebo budování nových parkovacích míst.

„Musím říct, že zájem developerů o metodiku a jejich chuť spolupracovat je ještě větší, než jsem čekal. Oceňují, že se jedná o transparentní proces a že mohou veřejný sektor podpořit opravdu efektivně. Radnice totiž znají silné stránky i bolístky svých městských částí velmi komplexně a detailně, a přesně vědí, do jakých oblastí a kde přesně je potřeba investovat. Privátní sektor tak může realizovat velmi dobře zacílené CSR aktivity,“ popsal místostarosta Valovič, který je v zářijových komunálních volbách kandidátem koalice Společně pro Prahu 10 na starostu.

„Jen letos, od ledna do konce července, jsme uzavřeli šest smluv v celkové výši 140 milionů korun. Další dva kontrakty za 49 milionů jsou před podpisem a od dvou developerů jsme získali příslib spolupráce – tady se bude jednat o částku přes 8 milionů. Celkem se tedy bavíme takřka o dvou stech milionech, a to ještě nemáme ani konec letních prázdnin,“ dodal.

Metodika podle něj vznikla ve spolupráci s Ústavem prostorového plánování Fakulty architektury ČVUT a inspirovala se praxí ze zahraničí.

 

 


Autor: puc

Muž zemřel po pádu z lešení

Včera v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru