Dnes Pondělí - obcasny-dest 17°C
Zítra Úterý - oblacno 12°C
Pondělí 15. 4. 2024
Svátek má Anastázie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 10 letos opraví deset dětských hřišť, soukromník daruje 20 milionů korun
Takto bude vypadat hřiště Sobotecká po rekonstrukci. Vizualizace: atelier partero

Praha 10 letos opraví deset dětských hřišť, soukromník daruje 20 milionů korun

Radnice Prahy 10 plánuje v letošním roce opravit deset dětských hřišť. Náklady na práce budou 37 milionů korun, 20 milionů z toho půjde na opravu velkého hřiště na Vinohradech, kterou zaplatí soukromý dárce. U čtyř hřišť již radnice s opravami začala, ostatní teprve zahájí. Další rekonstrukce plánuje i v příštím roce. Informoval o tom mluvčí desáté městské části Ján Bruno Tropp.

Praha 10 v letošním roce vynaloží významné prostředky z rozpočtu na rekonstrukce a opravy herních ploch a zvelebení dětských hřišť a sportovišť. Harmonogram prací vychází z dlouhodobého investičního plánu, který připravilo a schválilo současné vedení Prahy 10. Nyní probíhá finalizace prováděcích dokumentací na letošní revitalizace.

K vyčleněným prostředkům z rozpočtu ve výši 17 milionů korun se navíc radním podařilo získat dar ve výši bezmála 20 milionů korun, za kterou místní soukromý dárce na základě smlouvy o obstarání díla rekonstruuje velké hřiště Sobotecká na Vinohradech.

„V součtu více jak sto dětských hřišť a sportovišť na našem území nelze opravit za jeden rok, ale vyžaduje to dlouhodobý investiční plán,“ řekl radní Milan Maršálek (VLASTA), který má v rámci své gesce životního prostředí a udržitelnosti dětská hřiště na starost.

Realizace investičních úprav dětských hřišť na Praze 10 v roce 2024

Projekty nyní v realizaci:

Slovenská – termín dokončení: duben 

Dvouletky – termín dokončení: březen 

Pod Strání – termín dokončení: březen 

Sobotecká – termín dokončení: léto 

Projekty k rekonstrukci:

Heroldovy sady

Náměstí Sv. Čecha 1

Nučická

Tuchorazská

Konopišťská

Náměstí Sv. Čecha 2

Zdroj: MČ Praha 10

„Nyní jsou celkové odhadované náklady na rok 2024 v oblasti investic do herních ploch 16,1 milionu korun. Konečný rozsah realizací a projektových příprav bude záviset zejména výsledcích poptávkových řízení, která plánuje úřad realizovat v prvním pololetí letošního roku,“ řekl vedoucí oboru životního prostředí Martin Pecánek a doplnil výhled dalších plánů na navazující období: „Projekty k letošní přípravě s realizací v následujícím roce jsou dětská hřiště Nad Primaskou, Nosická a V Úžlabině. Ze sportovních hřišť pak Přípotoční, Dětská a Fitness Narcisová.“

Unikátní rekonstrukce hřiště Sobotecká

V lednu byla zahájena rekonstrukce dětského hřiště Sobotecká na Vinohradech. Z důvodu zahájení prací je tato herní plocha dočasně uzavřena. Nejzazší termín pro dokončení rozsáhlých prací je naplánován na konec srpna. Dodavatel se bude snažit práce dokončit dříve.

Výsledná podoba úprav této významné herní plochy vychází z dříve proběhlé participace, kdy architekt projektu do výslední podoby zapracoval maximum podnětů a připomínek místních občanů. Samotná rekonstrukce přinese určitá omezení. 

„Cílem je revitalizovat prostor a poskytnout zcela novou kvalitu pro uživatele a vytvořit jedinečný zážitek. Prostor bude výrazně více zelený, herní prvky budou nápadité a celkově bude prostor dlouhodobě udržitelný a stabilní. Součástí v čase bude i toaleta a pítko, aby byl zajištěn komfort občanů. Vážíme si vložené důvěry a cílem je revitalizací vlídně ukázat možnosti veřejných hřišť," popsal citlivou rekonstrukci Jakub Finger z Atelieru Partero.

 „S pokorou a nadšením děkujeme za tento velkorysý akt mecenášství a věříme, že může být inspirací pro jiné. Vyjednávání o přijetí daru a podobě smlouvy o obstarání díla trvala bezmála dva roky. Respektujeme přání dárce zůstat v anonymitě. Těším se na to, jak nové hřiště v Sobotecké bude sloužit generacím místních dětí,“ pokračoval starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS).

„Prostor bude výrazně více zelený, herní prvky budou nápadité a celkově bude prostor dlouhodobě udržitelný a stabilní. Součástí v čase bude i toaleta a pítko, aby byl zajištěn komfort občanů," uvedl Jakub Finger z Atelieru Partero, který úpravy s využitím podnětů místních obyvatel navrhl.

Dárce chtěl podle starosty Valoviče zůstat v anonymitě. Maršálek dodal, že by chtěl získat sponzorský dar i na plánovaný rozvoj strašnického sportovního areálu Gutovka, pro který nyní radnice připravuje koncepční podklady.


Autor: red

Čarodějnice v parku U Čeňku

Dnes v 06:17

Odpoledne se zábavou, občerstvením, aktivitami a pálením čarodějnice. V úterý 30. dubna si můžete užít zábavu v parku U Čeňku.

V Praze 15 se vzpomínalo na Antonína Švehlu

Včera v 11:33

Zástupci patnácté městské části, spolků a organizací se včera sešli, aby si připomněli 151. výročí narození prvorepublikového státníka a hostivařského rodáka Antonína Švehly.

Srdíčkové dny pomohou mamince Emminky

Včera v 11:24

Již před bezmála čtvrtstoletím vznikl hlavách zakladatelů obecně prospěšné společnosti Život dětem projekt Srdíčkových dnů. Celorepublikové sbírky na pomoc rodinám s váženě nemocnými dětmi. Její jarní část proběhne v ulicích českých, moravských a slezských měst a obcí v týdnu od 15. do 19. dubna....

V Praze 4 otevřeli Doupě, klub bude pomáhat dětem a mladistvým

Včera v 08:46

Praha 4 má nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Doupě. Klub s nízkým prahem znamená, že je otevřen dětem a mládeži bez nutnosti udávat jméno, věk, adresu či jiné osobní údaje. Pomáhat bude hlavně dětem a mladistvým, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci nebo jsou takovou situací...

Ekofest 2024: Den Země v Malešicích

Včera v 06:10

V Malešickém parku se v sobotu 20. dubna mezi 11 až 18 hodinou koná Den Země. 

Potravinová banka v Praze 2 bude následující dvě pondělí uzavřena

Včera v 05:50

Z organizačních důvodů se 15. a 22. dubna na Novoměstské radnici nebude konat výdej Potravinové banky. Další výdej bude následující pondělí 29. dubna.

Divadelní festival pro děti

Včera v 01:44

Praha 6 zve 19. – 20. dubna všechny děti se zájmem o divadlo na již 8. ročník divadelního festivalu ŠESTKAfest. Festival přináší možnost seznámit se s tvorbou dětských a studentských souborů ze Stanice techniků, ale i dalších přizvaných hostů.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 16. týden

13. dubna 2024 v 08:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Stan proti melanomu

13. dubna 2024 v 08:03

Nechat si zdarma vyšetřit znaménka můžete 22. – 23. dubna na Václavském náměstí.

Pojď dál 2024. Festival hudby a pohybu

13. dubna 2024 v 07:54

Festival Pojď dál startuje v sobotu 4. května ve 12 hodin v parku u budovy školy Jedličkova ústavu. Moderuje Láďa Angelovič a kromě mnoha skvělých kapel uvidíte a uslyšíte písničky z nově chystaného CD.

Šermířský festival

13. dubna 2024 v 01:12

Vyšehrad přivítá v sobotu 11. května ve svých zdech šermířský festival. Na své si přijdou milovníci slavných soubojů, dramatických příběhů i vtipných historek. To vše připravily přední české skupiny historického šermu a NKP Vyšehrad.

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

12. dubna 2024 ve 21:38

Konzervatoř Taneční centrum Praha pořádá v pondělí 29. dubna od 14 do 17 hodin ve svém sídle v branickém Domě tanečního umění Den otevřených dveří. Program nabídne tradiční komentované prohlídky budovy, tanečních sálů, vybavení a technického zázemí, ukázky výuky i repertoáru nebo talentové zkoušky...

Další články
Nahoru