Dnes Neděle - oblacno 8°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 21. 4. 2024
Svátek má Alexandra
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 10 finišuje přípravy renovace Čapkovy vily, vznikne v ní muzeum
Čapkova vila. Zdroj foto: MČ Praha 10

Praha 10 finišuje přípravy renovace Čapkovy vily, vznikne v ní muzeum

Polovina sto let staré dvojvily, která byla domovem jednoho z nejvýznamnějších prvorepublikových spisovatelů Karla Čapka, se dočká citlivé rekonstrukce. Po jejím dokončení zde vznikne takzvané hausmuseum, podobné břevnovské Rothmayerově vile. Na přípravné práce i koncept budoucího využití dohlíží odborná pracovní skupina. Jsou mezi nimi například zástupci Památníku Karla Čapka na Strži, Muzea hlavního města Prahy a místo v ní má i předseda Společnosti bratří Čapků. Informoval o tom mluvčí Prahy 10 Ján Bruno Tropp.

Dvojvila postavená v letech 1923 a 1924 podle návrhu architekta Ladislava Machoně stojí na pozemku v ulici Bratří Čapků, tehdejší Úzké. Karel Čapek a jeho manželka Olga Scheinpflugová obývali polovinu domu, která je od roku 2013 ve vlastnictví desáté městské části, jeho bratr měl zrcadlově obrácenou část domu s vlastním vchodem. Tu stále vlastní potomci Josefa Čapka.

O rekonstrukci poloviny nemovitosti se mluví od jejího zakoupení. Současný koncept využití byl se změnou politické reprezentace v minulosti opuštěn. Nyní je podle Troppa na formě hausmusea opětovná shoda napříč stranami koalice.

Přesto se v mezičase podařilo realizovat některé důležité přípravné kroky. Ve vile například proběhl rozsáhlý stavebně-historický a restaurátorské průzkum. Ten přinesl velké množství cenných poznatků.

„Ty se jednak dostanou do projektu, jednak nám pak pomohou dotvořit celkový obraz o domově celosvětově proslulého spisovatele. To je klíčové pro koncept takzvaného hausmusea. Naší ambicí je vytvořit v budoucích návštěvnících dojem, že se ocitli ve 30. letech 20. století krátce poté, co Karel Čapek vyprovodil Pátečníky,“ řekl místostarosta a garant projektu Tomáš Pek (TOP 09).

Památkáři dále zinventarizovali vybavení i rozsáhlý archiv písemností. Vybrané dobové artefakty byly součástí výstav o Čapkovy po celém světě.

„I když vilu nechceme přetavit v přetěžovanou turistickou památku, zájem o exponáty z archivu potvrzuje, jakým fenoménem Karel Čapek ve světě je. Provoz bude regulovaný podobně jako je tomu třeba v brněnské vile Tugendhat. Ta umožňuje vstup pouze malým skupinkám návštěvníků,“ řekl starosta Martin Valovič (TOP 09).

Podle místostarosty Peka to spíš vede k úvahám, zda by vzhledem k tomu a velikosti sbírky neměl na Desítce ještě vzniknout klasický muzejní prostor s vlastním depozitářem. Studii na takový prostor městská část má.

Praha 10 nyní finalizuje projekt, který by měl hotový do poloviny roku. Následně se vypíše soutěž na dodavatele. Vila však do zahájení prací podle Peka a Valoviče neusne. Lidé se mohou těšit na tematické a hrané přednášky ve spolupráci s divadlem Mana, prohlídky v rámci festivalu Open house. 

Zástupci Prahy 10 dokumentují všechny dosavadní kroky. Existuje tak třeba časosběrná sérii videí od převzetí do současnosti. „Sběrem obrazového materiálu budeme pokračovat i při vlastní obnově. Předpokládáme vznik zajímavého dokumentu. Další možností je vytvoření 3D interaktivního modelu vily,“ dodal Tropp.

Citlivých úprav se podle něj dočká i zahrada. Dojde k průzkumu dřevin a k jejich případné úpravě. Venkovní prostory jsou sdílené s druhou polovinou vily v soukromém vlastnictví, a proto je jejich veřejné využití značně omezené.


Autor: Lukáš Plecháček

Kvůli nehodě se na Pražském okruhu u Slivence zastavil provoz

Včera v 18:26

V sobotu kolem třinácté hodiny došlo k nehodě dodávky a osobního auta na Pražském okruhu u Slivence. Frekventovaná silnice byla kompletně uzavřena dvě a půl hodiny.

Výstava: Motýli, dobrodružná cesta

Včera v 10:35

Stovky motýlích křídel rozzářily skleník Fata Morgana v Botanické zahradě Praha. Letos se můžete těšit na cestovatelské téma – motýlí migraci.

Bezpečná třináctka aneb Bezpečnost zajištěna 2024

Včera v 07:42

Během odpoledne 25. dubna budou prezentovány ukázky činnosti bezpečnostních a záchranných složek.

Projekt Vektor Technická opět ožil

19. dubna 2024 v 16:33

Dejvická ulice Technická v Praze 6 se od půlky dubna do konce září opět promění z rušného místa v kulturní prostor s bohatým programem, akcemi, přednáškami, workshopy pod širým nebem a kavárnou, kde se přirozeně propojí studentský kampus s přilehlou čtvrtí. Letošní ročník projektu začal tento...

Praha 6: Přijďte se pobavit o tom, jak se žije na Petřinách

19. dubna 2024 v 16:29

Série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se tentokrát uskuteční v zahradě petřinské knihovny a bude o tom, jak se žije na Petřinách.

Čarodějnice na Ladronce 2024

19. dubna 2024 v 15:55

Čarodějnice na Ladronce v úterý 30. dubna. Soutěže, workshopy, špekáčky, čarodějná stezka nebo sportovní aktivity. Začíná se ve 13 hodin a vstup je zdarma.

Praha 15 bude uklízet komunikace, které má ve správě

19. dubna 2024 v 15:40

I letos bude Praha 15 na jaře provádět úklid vybraných motoristických komunikací, které má ve správě.

Další články
Nahoru