dnes
Středa - skorojasno
22°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
26°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
26°C
Praha 10 dlouhodobě bojuje proti vzniku překladiště v Malešicích, stavět se zatím nebude
ZpravodajstvíKomerční sdělení
Projekt překladiště v Malešicích. Koláž: P10

Praha 10 dlouhodobě bojuje proti vzniku překladiště v Malešicích, stavět se zatím nebude

Praha 10 od roku 2006 činí veškeré kroky, které mohou zabránit vzniku kontejnerového překladiště v Malešicích. O tom se začalo více mluvit v uplynulých měsících. Díky připomínkám, které městská část už koncem loňského roku dodala k posudku vlivu stavby na životní prostředí, totiž magistrát po investorovi požaduje zpracování takzvané velké EIA a tím prozatím zabránilo vzniku terminálu.

„Abychom odolali tlaku investora, městská část dokázala na konci roku rychle zareagovat a díky námi zpracovaným připomínkám dotáhla projekt výstavby terminálu až do procesu tzv. velké EIA,“ říká radní pro územní rozvoj Bohumil Zoufalík (Nezávislí pro Prahu 10 – Hnutí pro lepší Desítku).

Praha 10 zároveň spojila síly s Prahou 9 a Prahou 14, kterých se výstavba Terminálu také úzce dotýká, což mohlo přispět k tomu, že magistrát rozhodl o důkladnějším posuzování vlivu stavby na životní prostředí. Právě to bylo nutné pro to, aby se projekt překladiště zatím nemohl uskutečnit.

„Vítáme, že nás v našem dlouhodobém tlaku podporují také občané a o celou záležitost se aktivně zajímají. Bereme to jako další posilu v našem snažení,“ doplnil Bohumil Zoufalík. Radní městské části Praha 10 se koncem května setkali s iniciátorem petice proti výstavbě kontejnerového překladiště v Malešicích. S místními obyvateli je pojí stejný zájem o životní prostředí – obě strany svými prostředky bojují proti tomu, aby terminál pro stovky nákladních vlaků a kamionů zatěžoval celou jihovýchodní oblast Prahy.

„Radnice stojí ve vztahu k terminálu na stejné straně jako iniciátoři petice. Nejen místní obyvatelé, ale ani městská část totiž nemají zájem o kontejnerové překladiště v oblasti Malešic. S autory petice jsme se proto setkali, abychom se navzájem informovali a hledali společnou cestu, jak proti vzniku terminálu dál bojovat,“ říká radní pro územní rozvoj Bohumil Zoufalík.

Praha 10 má obavy, že vznik kontejnerového překladiště by měl velký dopad na životní prostředí nejen v oblasti Malešic, ale v celé jihovýchodní části Prahy 10, a to jak z pohledu zhoršení kvality ovzduší, tak z pohledu velkého nárůstu hladiny hluku.

Pokud by kontejnerové překladiště v Malešicích skutečně vzniklo, oblastí by například každý den projely stovky kamionů, což přiznává i developer v dokumentaci zaslané k připomínkování, zatížil by se navíc i provoz na Jižní spojce.

Na překladišti by každý den projížděly dlouhé nákladní soupravy mezi 6. a 22. hodinou, investor navíc připouští i provoz vlaku v noční době. „Taková zátěž by podle nás měla zásadně negativní vliv na tisíce lidí, kteří žijí nejen v jeho těsné blízkosti. Navíc máme důvodné obavy, že plánovaný rozsah překladiště není ani zdaleka konečný a do budoucna by se mohl areál dál zvětšovat,“ doplnil starosta Prahy 10 Vladimír Novák (ČSSD).

Další zajímavé zprávy o Praze 10 si můžete přečíst zde:

cover-zpravodaj


Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

Včera v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Po nehodě v Praze 6 hořelo osobní auto

11. července 2019 v 07:45

Deset minut před koncem včerejšího dne zasahovala jednotka pražských hasičů u nehody osobního auta v ulici Horoměřická v Praze 6.

Další články
Nahoru