Dnes Neděle - skorojasno 0°C
Zítra Pondělí - snih 2°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha 10 chystá změny v přidělování obecních bytů
Ilustrační foto: archiv

Praha 10 chystá změny v přidělování obecních bytů

Desátá městská část má ve svém držení zhruba 3500 bytů, téměř desetina z nich je prázdných. Postupně je opravuje a pronajímá. Nová koalice ve složení ODS, TOP 09 a hnutí VLASTA plánuje v metodice pronájmů změny. V rozhovoru pro server Pražský patriot to uvedl starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS).

„Doposud byla tendence pronajímat byty sociálně slabým, kde byly často problémy s placením nájmů. V koalici jsme se dohodli, že půjdeme spíš cestou pronájmů potřebným profesím, jako jsou hasiči, lékaři, učitelé, policisté nebo úředníci, u těchto lidí se předpokládá, že nebude problém s tím, že by neplatili,“ řekl Valovič. Podle něj městská část opravuje zhruba sto bytů ročně. 

„Zvažujeme také to, že v některých případech si opravu bytu zaplatí sám nájemce, a pak se mu ty náklady budou odečítat z nájmu,“ pokračoval starosta, podle kterého je poskytnutí bytů jednou z možných cest, jak na Prahu 10 nalákat profese, kterých je nedostatek. „Je to naše konkurenční výhoda oproti soukromé sféře, které se nemůžeme vyrovnat s platovými podmínkami,“ podotkl Valovič.

Podle něj radnice zamýšlí začít dělat aukce nájmů obecních bytů. Tato praxe je běžná v sousední Praze 2. Městská část poskytne opravený byt k pronájmu a uspořádá veřejnou aukci. Nasadí výši měsíčního nájmu a ten se draží. Vítěz potom platí vydražený nájem, který se v průběhu let z rozhodnutí radnice případně zvyšuje o inflaci. 

Podle Valoviče vedení Prahy 10 také zvažuje umožnit nájemníkům v obecních bytech výměnu jejich bytů za menší. Dále je diskutováno, že nájemci z řad příslušníků žádaných profesí by nemuseli žádat o prodloužení smlouvy každý rok, ale jen jednou za pět let. 

„Kdyby však během těch pěti let nájemce přestal vykonávat profesi, díky které smlouva byla uzavřena, musel by samozřejmě byt uvolnit,“ dodal starosta.


Autor: puc

Pololetní prázdniny v Praze 6

27. ledna 2023 v 17:46

Dům Dětí a Mládeže v Praze 6 otevře dveře pro školní děti v době pololetních prázdnin a nabídne různé druhy činnost, jako hry v klubu, turnaj v šipkách, rytmohraní, divadlo, zookoutek, výtvarné dílny, netradiční sporty, 3D tisk, počítačová herna a mnoho dalšího.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Policisté uspořádali sbírku pro děti

26. ledna 2023 v 09:36

Příslušníci Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy již šestnáctým rokem uspořádali sbírku pro dětské oddělení.

Natáčejte a hlaste se. Začíná Antifetfest 2023

24. ledna 2023 v 17:17

Antifetfest aneb Jde to i jinak! 2023 je soutěžní festival amatérských filmů s tematikou rizikového chování, určený dětem a mládeži ze školských zařízení a nízkoprahových klubů pro děti a mládež.

Den otevřených dveří na Fakultě stavební ČVUT

24. ledna 2023 ve 13:30

Den otevřených dveří, který se koná na Fakultě stavební ČVUT v Praze v sobotu 28. ledna, nabídne uchazečům o studium informace o přijímacím řízení, přijímacích zkouškách, možnostech přípravných kurzů a jednotlivých bakalářských studijních programech. 

Komici z Vtípečků se zelím rozesmějí Bar B52

24. ledna 2023 v 09:05

Mladé a neokoukané tváře české stand up komedie zavítají do pražského Baru B52. Diváky rozesmějí nevšedními pohledy na život, absurdními úvahami a neočekávanými pointami. Představení se koná v neděli 29. ledna od 19 hodin.

Do Toulcova dvora s průvodcem

23. ledna 2023 v 09:36

Pokud se chcete dozvědět něco více o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, přijďte v sobotu 28. ledna na prohlídku.

Praha 11 zve na swingové melodie

22. ledna 2023 v 11:11

Ve středu 25. ledna se koná oblíbená Hudební kavárna v Komunitním centru Matky Terezy. Od 19 hodin si můžete vychutnat swingové melodie, italskou kávu nebo sklenici dobrého vína.

Praha 6: Procházka k rekonstrukci Říčanovy ulice a revitalizaci náměstíček

21. ledna 2023 v 10:52

Praha 6 a starosta Jakub Stárek (ODS) zvou místní obyvatele ve společnému setkání na téma rekonstrukce Říčanovy ulice a související revitalizace tří břevnovských náměstíček. Setkání se uskuteční přímo v terénu 25. ledna od 17 hodin. Sraz je na rohu ulic Říčanova a 8. listopadu. Setkání se...

Koncert: Společně pro Pavla

20. ledna 2023 ve 20:56

Podpořte svou účastí prezidentského kandidáta Petra Pavla, koncert Společně pro Pavla se koná v neděli 22. ledna od 19 hodin. Moderuje Ondřej Lechnýř, vstup je zdarma.

Další články
Nahoru