Dnes Neděle - oblacno 23°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 20°C
Pondělí 5. 6. 2023
Svátek má Dobroslav
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 10 chystá změny v přidělování obecních bytů
Ilustrační foto: archiv

Praha 10 chystá změny v přidělování obecních bytů

Desátá městská část má ve svém držení zhruba 3500 bytů, téměř desetina z nich je prázdných. Postupně je opravuje a pronajímá. Nová koalice ve složení ODS, TOP 09 a hnutí VLASTA plánuje v metodice pronájmů změny. V rozhovoru pro server Pražský patriot to uvedl starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS).

„Doposud byla tendence pronajímat byty sociálně slabým, kde byly často problémy s placením nájmů. V koalici jsme se dohodli, že půjdeme spíš cestou pronájmů potřebným profesím, jako jsou hasiči, lékaři, učitelé, policisté nebo úředníci, u těchto lidí se předpokládá, že nebude problém s tím, že by neplatili,“ řekl Valovič. Podle něj městská část opravuje zhruba sto bytů ročně. 

„Zvažujeme také to, že v některých případech si opravu bytu zaplatí sám nájemce, a pak se mu ty náklady budou odečítat z nájmu,“ pokračoval starosta, podle kterého je poskytnutí bytů jednou z možných cest, jak na Prahu 10 nalákat profese, kterých je nedostatek. „Je to naše konkurenční výhoda oproti soukromé sféře, které se nemůžeme vyrovnat s platovými podmínkami,“ podotkl Valovič.

Podle něj radnice zamýšlí začít dělat aukce nájmů obecních bytů. Tato praxe je běžná v sousední Praze 2. Městská část poskytne opravený byt k pronájmu a uspořádá veřejnou aukci. Nasadí výši měsíčního nájmu a ten se draží. Vítěz potom platí vydražený nájem, který se v průběhu let z rozhodnutí radnice případně zvyšuje o inflaci. 

Podle Valoviče vedení Prahy 10 také zvažuje umožnit nájemníkům v obecních bytech výměnu jejich bytů za menší. Dále je diskutováno, že nájemci z řad příslušníků žádaných profesí by nemuseli žádat o prodloužení smlouvy každý rok, ale jen jednou za pět let. 

„Kdyby však během těch pěti let nájemce přestal vykonávat profesi, díky které smlouva byla uzavřena, musel by samozřejmě byt uvolnit,“ dodal starosta.


Autor: puc

Praha 1: Spolkový den v parku Kampa

Včera v 18:10

Spolkový den se koná ve čtvrtek 15. června od 15 hodin v parku Kampa.

V pítku v parku u Chodovské tvrze neteče voda, hnízdí tady modřinka

Včera v 16:30

Sýkorka modřinka se ke hnízdění vybrala i letos netypické místo, pítko v parku u Chodovské tvrze.

Barvám neutečeš v Centrálním parku Prahy 13

Včera ve 14:38

Barvám neutečeš, běžecký závod, kterého se účastní nejen dospělí běžci, ale i děti, senioři nebo celé rodiny, kdy nejde o čas, ale především o zábavu se koná v sobotu 10. června od 9 do 16 hodin.

Den s Policií ČR Praha

2. června 2023 v 15:47

V sobotu 10. června proběhne na Letenské pláni již třináctý ročník Dne s Policií České republiky. Návštěvníci se mohou od 10 do 16 hodin těšit na množství vystavené policejní techniky a ukázky činností policistů.

Sobota: Na Kulaťák na trhy

2. června 2023 v 15:39

Sobotní trhy na Kulaťáku se konají od 8 do 14 hodin. Kromě tradiční nabídky se můžete těšit i na osvěžující ledové nápoje od The Tea Republic, Česko.  

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 23. týden

2. června 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Den dětí v Praze 10

2. června 2023 v 08:08

Divadélko, zábavné dílny, workshopy, provazochodectví, žonglování nebo chůdy. V sobotu 3. června bude Park Malinová – Chrpová patřit dětem.

Historická procházka Prahou 6

1. června 2023 ve 13:34

Procházka do minulosti, věnovanou zajímavým místům v Břevnově spojeným s koncerty a dalšími aktivitami československé undergroundové komunity a speciálně skupiny The Plastic People of the Universe se koná v úterý 6. června. Průvodcem bude pamětník i dokumentátor těchto událostí, badatel František...

Sportujte s Desítkou. Den jógy v Malešickém parku

31. května 2023 v 17:40

V sobotu 10. června se bude v Malešickém parku cvičit jóga. Den jógy začne ve 14 hodin, potrvá do 18 hodin.

PVK: Nová desková hra ukáže výrobu, distribuci a úpravu pitné vody

31. května 2023 ve 12:48

Pražské vodovody a kanalizace v rámci inovačního maratonu Nakopni Prahu 2023 vyhlásily extra výzvu: Zdravá a čistá voda pro Prahu.

Deset kapitol z historie Viktorie Žižkov ukáže výstava

31. května 2023 v 11:30

Deset výstavních ploch, deset kapitol z historie Viktorie Žižkov nabízí výstava „Cesta do hlubin fotbalový duše“, na náměstí Radost v Praze 3.

Další články
Nahoru