Dnes Středa - polojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 10°C
Středa 17. 4. 2024
Svátek má Rudolf
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 10 chystá změny v přidělování obecních bytů
Ilustrační foto: archiv

Praha 10 chystá změny v přidělování obecních bytů

Desátá městská část má ve svém držení zhruba 3500 bytů, téměř desetina z nich je prázdných. Postupně je opravuje a pronajímá. Nová koalice ve složení ODS, TOP 09 a hnutí VLASTA plánuje v metodice pronájmů změny. V rozhovoru pro server Pražský patriot to uvedl starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS).

„Doposud byla tendence pronajímat byty sociálně slabým, kde byly často problémy s placením nájmů. V koalici jsme se dohodli, že půjdeme spíš cestou pronájmů potřebným profesím, jako jsou hasiči, lékaři, učitelé, policisté nebo úředníci, u těchto lidí se předpokládá, že nebude problém s tím, že by neplatili,“ řekl Valovič. Podle něj městská část opravuje zhruba sto bytů ročně. 

„Zvažujeme také to, že v některých případech si opravu bytu zaplatí sám nájemce, a pak se mu ty náklady budou odečítat z nájmu,“ pokračoval starosta, podle kterého je poskytnutí bytů jednou z možných cest, jak na Prahu 10 nalákat profese, kterých je nedostatek. „Je to naše konkurenční výhoda oproti soukromé sféře, které se nemůžeme vyrovnat s platovými podmínkami,“ podotkl Valovič.

Podle něj radnice zamýšlí začít dělat aukce nájmů obecních bytů. Tato praxe je běžná v sousední Praze 2. Městská část poskytne opravený byt k pronájmu a uspořádá veřejnou aukci. Nasadí výši měsíčního nájmu a ten se draží. Vítěz potom platí vydražený nájem, který se v průběhu let z rozhodnutí radnice případně zvyšuje o inflaci. 

Podle Valoviče vedení Prahy 10 také zvažuje umožnit nájemníkům v obecních bytech výměnu jejich bytů za menší. Dále je diskutováno, že nájemci z řad příslušníků žádaných profesí by nemuseli žádat o prodloužení smlouvy každý rok, ale jen jednou za pět let. 

„Kdyby však během těch pěti let nájemce přestal vykonávat profesi, díky které smlouva byla uzavřena, musel by samozřejmě byt uvolnit,“ dodal starosta.


Autor: puc

Slavnostní umístění pamětních tabulek

Dnes v 11:56

Praha 6 zve na slavnostní umístění pamětní tabulky Poslední adresa staviteli a účastníkovi III. odboje Jaroslavu Klabíkovi na domě v ulici Milady Horákové 115/107 v Praze 6 u příležitosti výročí jeho úmrtí.

Praha 1 poděkovala pracovníkům školství

Dnes v 11:51

Muziky, tance, vybraných pochoutek i výhledů na historické centrum metropole si užívali účastníci plavby pro zaměstnance škol, kterou v pondělí 15. dubna zorganizovala radnice Prahy 1.

První jarní košt

Dnes v 09:07

Vítání jara se sklenkou v ruce v sobotu 20. dubna na náplavce v Praze 2.

Praha 14 zahájila sběr věcí pro Swap

Dnes v 08:33

Dnes začíná sběr oblečení a knih pro Swap, který proběhne 25. dubna před metrem Rajská zahrada v rámci Den Země a Reuse den Prahy 14.

Hostivařský session v Karolíně

Dnes v 08:24

Hostivařský session v Karolíně se koná ve čtvrtek 18. dubna.

Přileťte na koštěti do Žlutých lázní a oslavte Čarodějnice

Dnes v 08:13

V úterý 3????.dubna se od ???????? hodin otevře areál Žlutých lázní a promění se v místo plné zábavy pro celou rodinu. Těšit se můžete na čarodějnické dobroty z grilu, opékání špekáčků, pouťové atrakce pro malé i velké i pálení čarodějnic a zpívání...

Praha 6 vyhlásila výběrová řízení na obsazení pracovních pozic

Včera ve 22:47

Praha 6 vyhlašuje výběrové řízení na obsazení různých pracovních pozic na úřadu městské části. Aktuálně se obsazuje pozice přestupkářů, referenta registrace vozidel nebo referenta dopravních prostředků.

Dubnová vycházka s Prahou 6

Včera ve 21:06

Dubnová vycházka Středem Hanspaulky se koná 22. dubna od 16 hodin, sraz je proti zastávce tramvaje Na Pískách na nároží ulic Evropská a Na Pískách.

Praha 9 i letos ocení své občany

Včera ve 12:01

Už od roku 2010 oceňuje Praha 9 ty své občany, kteří svůj život, působení a dílo spojili s městskou částí, s konkrétní oblastí jejího rozvoje, s jejími proměnami nebo přispěli k jejímu zviditelnění a pozitivní prezentaci. Toho, kdo by měl čestnou cenu dostat, navrhují sami obyvatelé deváté městské...

E-zápis do mateřinek v Praze 4

Včera v 11:48

Zápis dětí do mateřských škol (MŠ) probíhá letos elektronickou formou na https://zapisdoms-praha4.praha.eu. V aplikaci rodiče najdou seznam MŠ zřizovaných MČ Praha 4, popis a možnosti generování přihlášek a další dokumenty. Generování přihlášek je možné od poloviny dubna. Více informací na...

Káranský vodovodník zve na cyklojízdu, výlet pro pěší a prohlídku úpravny vody

Včera v 10:02

Pražské vodovody a kanalizace připravily pro fanoušky vodárenství, cyklistiky a pěší turistiky sportovně charitativní akci pod názvem Káranský vodovodník. Akce proběhne v sobotu 18. května 2024 v Káraném od 10 do 17 hodin. Její součástí je cyklojízda, výlet pro pěší, prohlídka Úpravny vody Káraný...

Praha 9: Čarodějnice na Kolčavce

Včera v 09:27

Praha 9 zve na Čarodějnice v úterý 30. dubna od 15 do 20 hodin na louku před pivovarem Nad Kolčavkou v Libni.

Lov hmyzu v parku Zahrádky

Včera v 08:55

Akce se koná v pátek 26. dubna od 14 hodin.

Další články
Nahoru