dnes
Sobota - skorojasno
19°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
14°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
9°C
Praha 10 chce zrekonstruovat budovu svojí radnice ve Vršovicích
Sídlo radnice Prahy 10. Foto: archiv

Praha 10 chce zrekonstruovat budovu svojí radnice ve Vršovicích

Radní Prahy 10 schválili záměr na rekonstrukci a opravu stávající budovy radnice městské části ve Vršovické ulici. Objekt ze sedmdesátých let je ve špatném technickém stavu a bez komplexních úprav by se tento její stav ještě zhoršoval. Nákladná rekonstrukce je jednou ze zvažovaných možností, dalšími byly stavba nového objektu a přesun do opravené Staré školy ve Strašnicích.

„Jedná se o důležité rozhodnutí, které přišlo po několika letech politických dohadů. Dosud se nedařilo prosadit žádnou z diskutovaných variant a budova tak dál chátrala. Až současná rada jasně deklarovala zájem setrvat v této budově a ukončila tak roky nejistoty,“ říká první zástupce starosty Tomáš Pek (TOP 09).
 
Některé varianty řešení, které se v průběhu minulých let zvažovaly, už jsou podle něj v současnosti zcela nereálné, například do budovy staré školy v ulici V Olšinách u metra Strašnická bude opět umístěna základní škola i se sportovišti na přilehlých pozemcích, kterou Praha 10 potřebuje.

„Jsem velice rád, že k rozhodnutí o rekonstrukci došlo. Hlavní město Praha otevírá dotační titul, který, pokud uspějeme, by nám mohl pokrýt část nákladů na rekonstrukci, což je příležitost, která se nemusí znovu opakovat. Oprava navíc sníží energetickou náročnost budovy a její provoz bude levnější, “ říká Tomáš Pek. 

radnice-praha-10-interier Rekonstrukce je nutná i kvůli technickému stavu budovy radnice. „Každý, kdo úřad zná a prohlédl si ho, ví, že je objekt ve špatném stavu. Bez komplexních oprav, tedy zamezení příčin současných vad, by se stav velice rychle zhoršoval až do stavu havarijního, což nemůžeme připustit,“ upozorňuje tajemník Úřadu městské části Praha 10 Martin Slavík.

Během dlouhých debat o sídle radnice se na objektu několik let prováděly jen zcela nutné opravy a stav budovy se tak dál zhoršoval.

Podzemní prostory radnice Prahy 10 poškozuje voda

Dřívější analýza uváděla tři možné podoby obnovy – rekonstrukci, přístavbu nové části a využití sousedního nevyužívaného kulturního domu Eden. Rekonstrukce počítá s tím, že by z budovy zůstala pouze nosná železobetonová konstrukce.

V tuto chvíli se proces obnovy nachází ve své přípravné fázi. Snahou bude podle Slavíka co nejméně omezit provoz úřadu a zachovat komfort občanů, kteří služeb v budově využívají, i komfort zaměstnanců.


Praha 4 otevřela azylový dům pro sociálně znevýhodněné rodiny s dětmi

21. března 2019 ve 12:37

Azylový dům byl dnes otevřen v Horáčkově ulici v Praze 4. Bude sloužit k ubytování sociálně znevýhodněných rodin s dětmi, včetně rodin s jedním rodičem – samoživitelkou nebo samoživitelem, které nemají trvalé bydlení a jsou v sociální nouzi, a navíc nabízí šest sociálních bytů. Azylový dům...

Další články
Nahoru