dnes
Sobota - zatazeno
-2°C
zítra
Neděle - zatazeno
-3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
1°C
Praha 10 chce zrekonstruovat budovu svojí radnice ve Vršovicích
Sídlo radnice Prahy 10. Foto: archiv

Praha 10 chce zrekonstruovat budovu svojí radnice ve Vršovicích

Radní Prahy 10 schválili záměr na rekonstrukci a opravu stávající budovy radnice městské části ve Vršovické ulici. Objekt ze sedmdesátých let je ve špatném technickém stavu a bez komplexních úprav by se tento její stav ještě zhoršoval. Nákladná rekonstrukce je jednou ze zvažovaných možností, dalšími byly stavba nového objektu a přesun do opravené Staré školy ve Strašnicích.

„Jedná se o důležité rozhodnutí, které přišlo po několika letech politických dohadů. Dosud se nedařilo prosadit žádnou z diskutovaných variant a budova tak dál chátrala. Až současná rada jasně deklarovala zájem setrvat v této budově a ukončila tak roky nejistoty,“ říká první zástupce starosty Tomáš Pek (TOP 09).
 
Některé varianty řešení, které se v průběhu minulých let zvažovaly, už jsou podle něj v současnosti zcela nereálné, například do budovy staré školy v ulici V Olšinách u metra Strašnická bude opět umístěna základní škola i se sportovišti na přilehlých pozemcích, kterou Praha 10 potřebuje.

„Jsem velice rád, že k rozhodnutí o rekonstrukci došlo. Hlavní město Praha otevírá dotační titul, který, pokud uspějeme, by nám mohl pokrýt část nákladů na rekonstrukci, což je příležitost, která se nemusí znovu opakovat. Oprava navíc sníží energetickou náročnost budovy a její provoz bude levnější, “ říká Tomáš Pek. 

radnice-praha-10-interier Rekonstrukce je nutná i kvůli technickému stavu budovy radnice. „Každý, kdo úřad zná a prohlédl si ho, ví, že je objekt ve špatném stavu. Bez komplexních oprav, tedy zamezení příčin současných vad, by se stav velice rychle zhoršoval až do stavu havarijního, což nemůžeme připustit,“ upozorňuje tajemník Úřadu městské části Praha 10 Martin Slavík.

Během dlouhých debat o sídle radnice se na objektu několik let prováděly jen zcela nutné opravy a stav budovy se tak dál zhoršoval.

Podzemní prostory radnice Prahy 10 poškozuje voda

Dřívější analýza uváděla tři možné podoby obnovy – rekonstrukci, přístavbu nové části a využití sousedního nevyužívaného kulturního domu Eden. Rekonstrukce počítá s tím, že by z budovy zůstala pouze nosná železobetonová konstrukce.

V tuto chvíli se proces obnovy nachází ve své přípravné fázi. Snahou bude podle Slavíka co nejméně omezit provoz úřadu a zachovat komfort občanů, kteří služeb v budově využívají, i komfort zaměstnanců.


Za web tlumočený pro neslyšící získala Praha 10 Zlatý erb

14. března 2018 v 19:34

Městská část Praha 10 každoročně získává ocenění v soutěži Zlatý erb, v rámci které porota hodnotí nejlepší elektronické služby krajů, měst a obcí. Desátá městská část letos získala dvojí ocenění – v kategorii „nejlepší elektronická služba“ si odnáší dokonce první místo, a to díky projektu pro...

Nápad pro Šestku do 15. března

13. března 2018 ve 21:37

Ještě dva dny mohou obyvatelé Prahy 6 posílat nápady na úpravy veřejných prostranství městské části. Projekt participativního rozpočtu Nápad pro Šestku, do kterého sami lidé přihlašují vlastní projekty a následně pomocí hlasovacího systému bojují o jejich realizaci, pokračuje...

Další články
Nahoru