dnes
Úterý - oblacno
20°C
zítra
Středa - obcasny-dest
18°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
18°C
Praha 10 chce zachránit majitelem pobořenou vilu na Vinohradech. Legislativa jí nenahrává
Pobořená vila na Vinohradech. Foto: P10

Praha 10 chce zachránit majitelem pobořenou vilu na Vinohradech. Legislativa jí nenahrává

Demolice rondokubistické vila v ulici Na Šafránce na Vinohradech, kterou začal její majitel v pátek demolovat, byla přerušena a zástupci vedení radnice Prahy 10 se snaží, aby se architektonicky cenný objekt podařilo zachránit.   

Pozemek navštívil společně s pracovníky Národního památkového ústavu také místostarosta pro územní rozvoj Prahy 10 Martin Valovič (ODS). „Zástupci majitelů před námi ujeli a objekt zamkli. Nicméně jsme provedli obhlídku alespoň zvenku a na základě zajištěné fotodokumentace. Stanovisko o navracení do původního stavu se jeví jako jediné možné. Podobné chování nemůžeme tolerovat,“ uvedl Valovič.

„Ujišťuji, že využijeme veškerých zákonných prostředků včetně sankcí tak, aby majitel pochopil, že podobné jednání je nepřijatelné a jedinou cestou je skutečně obnova původního objektu. Zároveň tím hodláme vyslat jasný signál do budoucna tak, aby se něco podobného v budoucnu neopakovalo ani na Praze 10, ani jinde," pokračoval.

poborena-vila-na-vinohradech-1 Postup se dál řídí zákonem. Stavební úřad proto vyzval majitele, aby neoprávněné zásahy zastavil, zabezpečil pozemek proti vstupu neoprávněných osob, aby doložil statický posudek a zabezpečil stavbu proti povětrnostním vlivům.

„Účelem této výzvy je, aby do vyřešení dalších postupů tato stavba nedegradovala,“ sdělila vedoucí stavebního úřadu Prahy 10 Dana Rafflová. Ze strany stavebního úřadu bude dále následovat zahájení řízení z moci úřední týkající navrácení v předešlý stav. Zda je to ale vůbec technicky možné, se teprve ukáže.

„To je právě rozdíl oproti legislativ v jiných evropských zemích, kde úřady mohou nařídit vrácení stavby do původního stavu. U nás je to tak, že majitel domu teď dokonce může požádat o dodatečné povolení stavby. Důležitý by v takovém případě byl verdikt  odboru památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy,“ sdělila starostka Chmelová (koalice Vlasta).

Na Slovensku by to byl trestný čin

poborena-vila-na-vinohradech-3 Právě legislativa je podle starostky Prahy 10 kamenem úrazu. „Zatímco v sousedním Slovensku by takovýmto hyenismem majitel domu spáchal trestný čin, u nás z to bude pouze přestupek. Mým cílem je z tohoto případu udělat precedens, transparentně a v mezích zákona zveřejňovat všechny vykonané kroky a ukazovat na nich, jak funguje v těchto situacích stavební zákon, který je navíc současnou vládou čím dál více zjemňován. Podobným způsobem může nenávratně zmizet mnoho vzácných staveb,“ dodala starostka Chmelová, která na webu městské části chce zřídit speciální rubriku, kde budou k případu dostupné podrobné informace.

O případu také dnes jednala s magistrátní radní pro kulturu a památkovou péči Hanou Třeštíkovou (Praha Sobě). Vznikne také podrobná analýza evropských legislativních norem, kterými by se Česká republika mohla inspirovat.

„Nelze předjímat výsledek daných řízení, která jsou řízeními neveřejnými, ze strany stavebního úřadu je třeba zdůraznit, že bude vyvinuto maximální úsilí pro napravení daného stavu a případně pokud nebude konáno ze strany stavebníka, budou využity všechny zákonné prostředky směřující k zachování této stavby,“ uzavírá vedoucí stavebního úřadu Prahy 10 Dana Rafflová.


Praha přispěje dotacemi na vkusné vývěsní štíty i na opravy památek

5. července 2020 ve 12:50

Hlavní město schválilo v uplynulém týdnu dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace pro kultivaci označování provozoven na území Pražské památkové rezervace (PPR , z druhého mohou vlastníci památkově významných objektů čerpat příspěvky na opravu budov i uměleckých...

Praha 4 poskytne další slevy na nájemném

3. července 2020 v 09:25

Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská...

Další články
Nahoru