Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 10 chce snížit spotřebu energií ve svých školách, chystá i další zateplování
Mateřská škola Štěchovická v Praze 10. Foto: msstechovicka.cz

Praha 10 chce snížit spotřebu energií ve svých školách, chystá i další zateplování

V mateřských a základních škol, které zřizuje Praha 10, bude fungovat technologie vzdáleného odečtu tepla, elektřiny, plynu a vody. Cílem je díky průběžnému sledování a optimalizaci spotřeby energií dosáhnout finančních úspor. Informoval o tom mluvčí městské části Jan Hamrník.

„Moderní měření a regulace dokáže uspořit kolem třiceti procent nákladů na energie a vodu, což ještě nabývá na významu v současné, energeticky značně turbulentní době,“ uvedl místostarosta Petr Beneš (Piráti), který je odpovědný za majetek a finance městské části.

Vyhodnocování výsledků měření a návrhy dalšího postupu bude pro vršovickou radnici zajišťovat expertní tým společnosti PORSENNA ENERGY. Firma se totiž zavázala, že pro Prahu 10 bude zajišťovat veškeré odborné činnosti energetického manažera, včetně detailní analýzy na objektech škol.

Optimalizace spotřeby energií podle Beneše také sníží množství vypouštěných emisí na území hlavního města.

Už v roce 2018 desátá městská část optimalizovala spotřebu energií ve volnočasovém areálu Gutovka, čímž jen v loňském roce ušetřila milion korun. V roce 2019 rozhodla o spuštění pilotního projektu moderního měření a regulace v objektech ZŠ Jakutská, ZŠ Eden, ZŠ Švehlova, ZŠ Zvonková a MŠ Dvouletky.

Nyní bude součástí „centrálního energetického managementu“ všech 13 základních škol a 20 mateřinek, které městská část zřizuje. Smlouvu se společností Operátor ICT schválila na konci července Rada MČ Praha 10.

Podle radní Prahy 10 pro investice a budovy základních a mateřských škol Olgy Koumarové (ODS) se provozovatelé objektů škol v některých případech nechovají hospodárně.

„Podporujeme zavedení moderní technologie pro vzdálený odečet tepla, elektřiny, plynu a vody. Budeme takto mít přesný přehled a budeme moci šetření iniciovat i vymáhat,“ uvedla.

Průběžná zjištění umožní rychle odhalovat poruchy, které se projeví únikem vody či tepla, podněty chce radnice využít také při plánech na zateplování jednotlivých budov a výměnu kotlů. 

„Plán na zateplení škol máme sestavený, většinově jsou objekty zatepleny, zbývá zhruba posledních pět objektů. U nich se budeme řídit výsledky měření, ale i rozsahem akce. Na každý následující rok tak můžeme naplánovat zateplení jedné až dvou škol,“ dodala.

Na zateplení čekají Mateřské školy Magnitogorská, Štěchovická a Dvouletky a Základní školy Nad Vodovodem a Švehlova.


Autor: Jan Puci

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

Dnes v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

Dnes v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

Dnes v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Včera v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Včera v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Včera v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Další články
Nahoru