Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 9°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 10 chce snížit spotřebu energií ve svých školách, chystá i další zateplování
Mateřská škola Štěchovická v Praze 10. Foto: msstechovicka.cz

Praha 10 chce snížit spotřebu energií ve svých školách, chystá i další zateplování

V mateřských a základních škol, které zřizuje Praha 10, bude fungovat technologie vzdáleného odečtu tepla, elektřiny, plynu a vody. Cílem je díky průběžnému sledování a optimalizaci spotřeby energií dosáhnout finančních úspor. Informoval o tom mluvčí městské části Jan Hamrník.

„Moderní měření a regulace dokáže uspořit kolem třiceti procent nákladů na energie a vodu, což ještě nabývá na významu v současné, energeticky značně turbulentní době,“ uvedl místostarosta Petr Beneš (Piráti), který je odpovědný za majetek a finance městské části.

Vyhodnocování výsledků měření a návrhy dalšího postupu bude pro vršovickou radnici zajišťovat expertní tým společnosti PORSENNA ENERGY. Firma se totiž zavázala, že pro Prahu 10 bude zajišťovat veškeré odborné činnosti energetického manažera, včetně detailní analýzy na objektech škol.

Optimalizace spotřeby energií podle Beneše také sníží množství vypouštěných emisí na území hlavního města.

Už v roce 2018 desátá městská část optimalizovala spotřebu energií ve volnočasovém areálu Gutovka, čímž jen v loňském roce ušetřila milion korun. V roce 2019 rozhodla o spuštění pilotního projektu moderního měření a regulace v objektech ZŠ Jakutská, ZŠ Eden, ZŠ Švehlova, ZŠ Zvonková a MŠ Dvouletky.

Nyní bude součástí „centrálního energetického managementu“ všech 13 základních škol a 20 mateřinek, které městská část zřizuje. Smlouvu se společností Operátor ICT schválila na konci července Rada MČ Praha 10.

Podle radní Prahy 10 pro investice a budovy základních a mateřských škol Olgy Koumarové (ODS) se provozovatelé objektů škol v některých případech nechovají hospodárně.

„Podporujeme zavedení moderní technologie pro vzdálený odečet tepla, elektřiny, plynu a vody. Budeme takto mít přesný přehled a budeme moci šetření iniciovat i vymáhat,“ uvedla.

Průběžná zjištění umožní rychle odhalovat poruchy, které se projeví únikem vody či tepla, podněty chce radnice využít také při plánech na zateplování jednotlivých budov a výměnu kotlů. 

„Plán na zateplení škol máme sestavený, většinově jsou objekty zatepleny, zbývá zhruba posledních pět objektů. U nich se budeme řídit výsledky měření, ale i rozsahem akce. Na každý následující rok tak můžeme naplánovat zateplení jedné až dvou škol,“ dodala.

Na zateplení čekají Mateřské školy Magnitogorská, Štěchovická a Dvouletky a Základní školy Nad Vodovodem a Švehlova.


Autor: Jan Puci

Novoměstská radnice otevře vyhlídkovou věž

Dnes v 10:05

Vyhlídková věž Novoměstské radnice je v zimě z bezpečnostních důvodů uzavřena. Otevřena bude opět v první jarní den, 20. března.

Sobota: Polívkování na Smíchovské náplavce

Dnes v 06:30

Polívkování na Smíchovské náplavce se koná v sobotu 2. března od 10–18 hodin na Hořejším nábřeží na Smíchovské náplavce. 

Praha 6 koordinuje stavby v prostoru Baba centrum

Včera ve 21:27

Projekt Baba centrum byl zadán v roce 2022 na základě dohody investorů v území (provozovatelů) a městské části. Následně byla zadána studie, která měla za úkol zkoordinovat všechny záměry v území, zejména dopravního charakteru, navázat na studii hlavního města Baba 1932 a především nalézt dopravní...

Kino Lucerna hostí festival japonského filmu

Včera ve 13:51

Sedmnáctý ročník japonského filmového festivalu Eigasai s podtitulem Postupujte podle instrukcí probíhá do 3. března v Kině Lucerna. Představí Japonsko a svět jeho specifických pravidel, přinese i oblíbené workshopy, kde si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet ryze japonské dovednosti. Všechny...

Praha 1: Protipovodňové cvičení na ochranu Žofína

Včera v 08:16

Praha 1 a Jednotka SDH Praha 1 zvou na protipovodňové cvičení ochrany Žofína.

Smetana Party na piazzettě

Včera v 07:57

Na piazzettě Národního Divadla se bude 2. března slavit 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany. Z Národního divadla na velkoplošnou obrazovku bude živě přenášen slavnostní koncert Smetana Gala.

Exkurze na Bubenečské nádraží

Včera v 07:14

Vlaky na druhém nejstarším nádraží v Praze nestaví už 10 let. Brzy se do jeho prostor opět vrátí společenský ruch. Prohlédněte si proměnu bývalé nádražní budovy ve víceúčelové společenské centrum ještě dříve, než budou zrekonstruované prostory oficiálně...

Praha 4: Setkání na téma výstavby linky metra D

Včera v 06:48

Ve středu 28. února proběhne veřejné setkání na téma výstavby linky metra D a k tomu navázanému rozvoji Dolní Krče.

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

Další články
Nahoru