Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 10 chce snížit spotřebu energií ve svých školách, chystá i další zateplování
Mateřská škola Štěchovická v Praze 10. Foto: msstechovicka.cz

Praha 10 chce snížit spotřebu energií ve svých školách, chystá i další zateplování

V mateřských a základních škol, které zřizuje Praha 10, bude fungovat technologie vzdáleného odečtu tepla, elektřiny, plynu a vody. Cílem je díky průběžnému sledování a optimalizaci spotřeby energií dosáhnout finančních úspor. Informoval o tom mluvčí městské části Jan Hamrník.

„Moderní měření a regulace dokáže uspořit kolem třiceti procent nákladů na energie a vodu, což ještě nabývá na významu v současné, energeticky značně turbulentní době,“ uvedl místostarosta Petr Beneš (Piráti), který je odpovědný za majetek a finance městské části.

Vyhodnocování výsledků měření a návrhy dalšího postupu bude pro vršovickou radnici zajišťovat expertní tým společnosti PORSENNA ENERGY. Firma se totiž zavázala, že pro Prahu 10 bude zajišťovat veškeré odborné činnosti energetického manažera, včetně detailní analýzy na objektech škol.

Optimalizace spotřeby energií podle Beneše také sníží množství vypouštěných emisí na území hlavního města.

Už v roce 2018 desátá městská část optimalizovala spotřebu energií ve volnočasovém areálu Gutovka, čímž jen v loňském roce ušetřila milion korun. V roce 2019 rozhodla o spuštění pilotního projektu moderního měření a regulace v objektech ZŠ Jakutská, ZŠ Eden, ZŠ Švehlova, ZŠ Zvonková a MŠ Dvouletky.

Nyní bude součástí „centrálního energetického managementu“ všech 13 základních škol a 20 mateřinek, které městská část zřizuje. Smlouvu se společností Operátor ICT schválila na konci července Rada MČ Praha 10.

Podle radní Prahy 10 pro investice a budovy základních a mateřských škol Olgy Koumarové (ODS) se provozovatelé objektů škol v některých případech nechovají hospodárně.

„Podporujeme zavedení moderní technologie pro vzdálený odečet tepla, elektřiny, plynu a vody. Budeme takto mít přesný přehled a budeme moci šetření iniciovat i vymáhat,“ uvedla.

Průběžná zjištění umožní rychle odhalovat poruchy, které se projeví únikem vody či tepla, podněty chce radnice využít také při plánech na zateplování jednotlivých budov a výměnu kotlů. 

„Plán na zateplení škol máme sestavený, většinově jsou objekty zatepleny, zbývá zhruba posledních pět objektů. U nich se budeme řídit výsledky měření, ale i rozsahem akce. Na každý následující rok tak můžeme naplánovat zateplení jedné až dvou škol,“ dodala.

Na zateplení čekají Mateřské školy Magnitogorská, Štěchovická a Dvouletky a Základní školy Nad Vodovodem a Švehlova.


Autor: Jan Puci

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

Dnes ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

Dnes v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Jarní botanická burza Na Slupi

Dnes v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

Dnes v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

Včera v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

Včera v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

Včera v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

Včera v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

Včera v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Další články
Nahoru