dnes
Čtvrtek - obcasny-dest
17°C
zítra
Pátek - polojasno
19°C
pozítří
Sobota - bourky
21°C
Praha 10 chce snížit počet obyvatel plánované čtvrti na území Bohdalce a Slatin
Letecký pohled na část Vršovic a Bohdalec a Slatiny. Foto: archiv P10

Praha 10 chce snížit počet obyvatel plánované čtvrti na území Bohdalce a Slatin

Před rokem a půl zastupitelstvo Prahy 10 schválilo studii brownfieldu Bohdalec – Slatiny. Dokument vyvolal rozporuplné reakce, proti schválení se postavila část místních obyvatel i zastupitelské opozice, která je nyní ve vedení radnice. Vznikla dokonce petice. Kritikům především vadil počet obyvatel plánované čtvrti. Současné vedení úřadu, které vzešlo z loňských voleb, chce ve studii provést změny, vedoucí ke snížení hustoty bytové zástavby a tím i obyvatel nové čtvrti. Serveru Pražský patriot to sdělil místostarosta desáté městské části Martin Valovič (ODS), do jehož kompetencí patří územní rozvoj, kulturní památky a podpora podnikání.

Studie území mezi Michlí, Vršovicemi a Zahradním Městem, která začala vznikat v roce 2015 a byla dokončena i schválena o dva roky později, počítá, že v lokalitě bude převažovat obytná zástavba. Počítá až s 35 tisíci obyvateli. Podle Martina Valoviče by to mělo nově být jen 26 tisíc obyvatel.

„Toto je maximální možné snížení, aby oblast mohla být na základě strategického plánu hlavního města ještě považována za širší centrum. Od toho se totiž odvíjí mj. i plánování dopravní dostupnosti území a dalších kapacit infrastrukturní sítě. Kdybychom sklouzli do kategorie periférie s řidším osídlením, už by například měla MHD v oblasti delší intervaly. A takových nepříjemných dopadů by bylo více,“ uvedl Valovič. Snížení o 9000 lidí je podle něj dostatečné na to, aby se obyvatelům nové čtvrti lépe žilo, protože bude například více místa pro zeleň a občanskou vybavenost.

„S podobu studie, jak ji schválili naši předchůdci v zastupitelstvu, jsme se zcela neztotožnili. Studie se dívá na 50 let dopředu a počítá s hustší zástavbou, což nechceme,“ vysvětlil Valovič, proč radnice Prahy 10 vstoupila do jednání s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy, se kterým konzultovala už samotný vznik studie. 

„S institutem jsme našli řešení díky tomu, že jsme apelovali jasnými a silnými argumenty. Dohodli jsme se, že studii kapacitně doladíme, aby byly spokojeny obě strany. Je shoda na tom, že se kapacity nové čtvrti sníží o 25 procent obyvatel, což je oněch zhruba 9000 lidí. Dohodli jsme se na etapizaci celého projektu a na iniciačních bodech, od kterých by se mělo území začít rozvíjet,“ dodal místostarosta Prahy 10 pro územní rozvoj Martin Valovič.

Studie by se po přepracování měla stát součástí nového územního plánu Prahy, takzvaného Metropolitního plánu. Ten by měl vstoupit v platnost v roce 2023, ale zda se to stihne, není jisté. Na Slatinách je stavební uzávěra už téměř dvě desítky let.


Praha 2 zve na ‎nejlepší česká vína v Praze

Včera v 10:20

Největší degustační výstava vín v pondělí 3. června od 13:30 do 18 hodin v Novoměstské radnici v Praze 2. Všechna ze 150 vystavených českých vín se zúčastnila Národní soutěže vín.

Zápisy do 1. tříd ZŠ v Praze 5: Na první pohled to může vypadat jinak, ale míst pro prvňáčky je dostatek

20. května 2019 v 16:50

Po proběhlých zápisů do 1. tříd základních škol v Praze 5 pro školní rok 2019/2020 sice ještě ředitelé škol neznají konečný počet prvňáčků, které zařadí do prvních tříd na „svých“ školách, nicméně se neobávají, že by na základních školách na území Prahy 5 byl míst...

Další články
Nahoru