Dnes Pondělí - polojasno 27°C
Zítra Úterý - oblacno 27°C
Pondělí 22. 7. 2024
Svátek má Magdaléna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 10 chce během dvou let navýšit kapacity svých základních škol o 300 dětí
ZŠ U Vršovického nádraží. Foto: archiv P10

Praha 10 chce během dvou let navýšit kapacity svých základních škol o 300 dětí

V letošním roce byly navýšeny počty přijímaných dětí na ZŠ Jakutská a ZŠ U Vršovického nádraží. ZŠ Švehlova otevřela čtyři nové první třídy. Do roku 2025 plánuje Praha 10 rozšíření kapacit o 180 míst, včetně rekonstrukce ZŠ V Olšinách, s cílem přidat až 300 míst do roku 2026. Informoval o tom mluvčí desáté městské části Ján Bruno Tropp.

Praha 10 se podobně jako ostatní městské části potýká s negativními důsledky spádové turistiky a také obtížně předvídatelnými počty přijímaných dětí z ciziny. „Letos v lednu jsme aktualizovali demografickou studii, která nám umožňuje lepší výhled do budoucna. Na jejím základu vyhodnocujeme a také eventuálně zvyšujeme kapacity základních škol na Praze 10,“ uvedl radní pro školství Prahy 10 Ondřej Počarovský (TOP 09).

Praha 10 proto pro letošní rok navýšila počty přijímaných dětí v několika základních školách, které zřizuje. Týkalo se to například ZŠ Jakutská, navýšení až o 30 prvňáčků, a ZŠ U Vršovického nádraží, navýšení až o 30 prvňáčků.

V ZŠ Břečťanová se povedlo vytvořit prostor v jedné menší místnosti, díky kterému škola může přijmout více dětí, než původně plánovala. ZŠ Švehlova opět otevřela čtyři třídy 1. ročníku.

„Postupně zavádíme nové třídy. V tuto chvíli je průměrný počet dětí v jedné třídě ZŠ na Praze 10 přibližně 24 na prvním i druhém stupni. Zatím stále nehrozí, že by v některé ze škol byly třídy přeplněné nad zákonný rámec, respektive výjimku,“ sdělil Počarovský.

Povinností každé obce je, aby zajistila všem dětem s trvalým nebo dlouhodobým pobytem v obci podmínky pro plnění povinné školní docházky. Na základě toho bude podle Počarovského Praha 10 nadále pokračovat v rozšiřování škol.

„V roce 2025 je zvýšení kapacit v plánu na ZŠ Břečťanová až o 30 dětí a současně otevřeme zrekonstruovanou ZŠ V Olšinách, která může v první fázi přijmout až 150 dětí,“ řekl Počarovský.

V roce 2025 se tak možnosti základních škol v Praze 10 rozšíří o 180 dětí. V letech 2024 až 2026 je cílem navýšit kapacity základních škol až o 300 žáků.

Vedení Prahy 10 rovněž apeluje na hlavní město a na ministerstvo školství. „Spolu s ostatními starosty už více než rok bijeme na poplach. Pražské školství je dlouhodobě podfinancované a tíhu jeho rozvoje nesou na bedrech pouze městské části. Nezříkáme se odpovědnosti. Děláme maximum, ale je na čase podat nám pomocnou ruku. Vedle pražského magistrátu musí konat i ministerstvo školství. Potřebujeme finanční, organizační a legislativní podporu státu třeba v podobě zřízení Fondu školské infrastruktury,“ řekl starosta Martin Valovič (ODS). 

Jedinou základní školou, která byla pro školní rok 2024 až 2025 v tuto chvíli nucena nepřijímat své spádové děti, byla ZŠ Karla Čapka na Kodaňské ulici. Doufáme, že s největší pravděpodobností je nakonec příjme také.

„Týká se to zhruba dvaceti dětí, jejichž situace mě velmi mrzí. Je to výsledek spádové turistiky. Vím, že rodiče chtějí pro své děti to nejlepší. Avšak účelové měnění trvalého bydliště, aby se dostaly do preferované školy, není řešením. Spádová turistika má negativní dopad na celý systém a může poškodit úplně všechny děti. ZŠ Karla Čapka má vzhledem ke svému umístění a charakteru památkově chráněného objektu velmi omezené možnosti rozšiřování a navyšování kapacity, v porovnání, například se školou pavilonového typu. Jako jedna z mála škol zatím otevírá dvě třídy pro prvňáčky. V součinnosti s jejím vedením však pracujeme na řešení, které by umožnilo otevřít další třídu už pro nadcházející školní rok,“ uzavřel Počarovský.


Autor: red

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

Včera v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Trhy na Kulaťáku spolu s ČZU

19. července 2024 v 08:33

Organizátoři navázali spolupráci s výukovými skleníky České zemědělské university ve kterých je realizována praktická výuka především pro studenty oborů, které se zabývají rostlinami.

Červencová procházka Ďáblickým hřbitovem

18. července 2024 v 08:40

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V úterý 23. července se...

EPU pomůže na dovolené. Najde výlety, informuje o akcích

18. července 2024 v 07:51

Aplikace EPU nabídne na jednom místě aktuální informace národních parků a chráněných krajinných oblastí. Díky ní budete informováni o aktualitách, pořádaných akcích, uzavírkách či dočasných omezeních. Vybrat si můžete z nabídky více než 170 výletů po celé České republice. U každé trasy je uvedena...

PVK: Kontrolujte si vodu v bazénech

17. července 2024 v 08:14

Koupání nejen v soukromých bazénech je při současných teplotách na svém vrcholu. To však sebou může přinášet zdravotní rizika. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou kontrolu vody.

Další články
Nahoru