dnes
Středa - dest
13°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
17°C
pozítří
Pátek - polojasno
19°C
Praha 10 bude volit v jednom obvodu, počet zastupitelů se zvýší na 45
Ilustrační foto: archiv

Praha 10 bude volit v jednom obvodu, počet zastupitelů se zvýší na 45

Obyvatelé Prahy 10 budou v říjnových komunálních volbách volit v jednom volebním obvodu. Zastupitelstvo bude mít v příštích čtyřech letech namísto 40 nově 45 členů. Rozhodli o tom včera zastupitelé městské části. Návrh na zvýšení počtu zastupitelů přednesla vládnoucí koalice, opozice to kritizovala jako neopodstatněné. Hnutí ANO, které je od roku 2016 v opozici, neúspěšně navrhlo rozdělení na čtyři obvody. V Praze 10 vládne TOP 09, ČSSD, ODS a Zelení s podporou nezávislých a dvou nezařazených zastupitelů.

Praha 10 je podle počtu obyvatel druhou největší městskou částí po Praze 4. Podle zákona mají městské části nad 70 000 obyvatel 35 až 45 zastupitelů, přičemž jejich přesný počet si může v tomto intervalu dané zastupitelstvo odhlasovat. Je možné také rozhodnout o rozdělení na víc obvodů. Pokud tak sbor neučiní, volí se automaticky v jednom.

Stávající koalice v Praze 10 se dohodla na zvýšení počtu zastupitelů a volbě v jednom obvodu. Podle opozice to nicméně vedení radnice dostatečně neodůvodnilo. „Je to teprve čtyři roky, co tu máme 40 zastupitelů. V tom materiálu není jediné slůvko, jak to prospěje naší obci, když jich bude víc," uvedla zastupitelka a poslankyně Olga Richterová (Piráti).

Podle místostarosty Radka Lojdy je větší počet zastupitelů pro velké městské části běžný. „Neexistuje v Praze městská část, která by měla nad 100.000 obyvatel a měla by méně než 45 zastupitelů," uvedl. Starosta Vladimír Novák (ČSSD) k tomu doplnil, že více zastupitelů znamená mimo jiné i větší šanci pro menší uskupení. Jak nicméně upozornila opozice, v důsledku existence pětiprocentního volebního prahu to tak úplně nefunguje.

Nezvyšovat počet zastupitelů neúspěšně navrhli Piráti, opoziční koalice Vlasta a ANO. To k tomu navíc chtělo rozdělit obvod na čtyři menší, což hnutí prosazuje i na magistrátní úrovni. Pražští radní ale nedávno schválili, že Praha bude jeden velký obvod.

Většina radních za ANO hlasovala proti, konečné rozhodnutí je na zastupitelstvu, které zasedne ve čtvrtek. Podle volební matematiky jsou větší obvody výhodné pro strany s menšími volebními zisky, které tak spíše dosáhnou na mandát.

V Praze 10 vládne současná koalice od června 2016. Nastoupila po rozpadu předchozí garnitury pod vedením kontroverzní političky Radmily Kleslové (ANO). Novou koalici v Praze 10 vytvořila TOP 09, ČSSD, ODS, zelení, nezávislí a dva nezařazení, mají ve čtyřicetičlenném zastupitelstvu většinu 22 hlasů.


Poslance a pražského zastupitele ODS Svobodu odvezli do nemocnice

15. května 2019 ve 21:21

Bývalý pražský primátor a současný poslanec a pražský zastupitel ODS Bohuslav Svoboda dnes odpoledne zkolaboval v budově Poslanecké sněmovny na Malé Straně. S podezřením na mozkovou příhodu ho záchranáři odvezli do nemocnice, informoval server Novinky.cz. Mluvčí pražské záchranné služby Jana...

Další články
Nahoru