dnes
Sobota - jasno
12°C
zítra
Neděle - jasno
12°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
12°C
Praha 10 bude volit v jednom obvodu, počet zastupitelů se zvýší na 45
Ilustrační foto: archiv

Praha 10 bude volit v jednom obvodu, počet zastupitelů se zvýší na 45

Obyvatelé Prahy 10 budou v říjnových komunálních volbách volit v jednom volebním obvodu. Zastupitelstvo bude mít v příštích čtyřech letech namísto 40 nově 45 členů. Rozhodli o tom včera zastupitelé městské části. Návrh na zvýšení počtu zastupitelů přednesla vládnoucí koalice, opozice to kritizovala jako neopodstatněné. Hnutí ANO, které je od roku 2016 v opozici, neúspěšně navrhlo rozdělení na čtyři obvody. V Praze 10 vládne TOP 09, ČSSD, ODS a Zelení s podporou nezávislých a dvou nezařazených zastupitelů.

Praha 10 je podle počtu obyvatel druhou největší městskou částí po Praze 4. Podle zákona mají městské části nad 70 000 obyvatel 35 až 45 zastupitelů, přičemž jejich přesný počet si může v tomto intervalu dané zastupitelstvo odhlasovat. Je možné také rozhodnout o rozdělení na víc obvodů. Pokud tak sbor neučiní, volí se automaticky v jednom.

Stávající koalice v Praze 10 se dohodla na zvýšení počtu zastupitelů a volbě v jednom obvodu. Podle opozice to nicméně vedení radnice dostatečně neodůvodnilo. „Je to teprve čtyři roky, co tu máme 40 zastupitelů. V tom materiálu není jediné slůvko, jak to prospěje naší obci, když jich bude víc," uvedla zastupitelka a poslankyně Olga Richterová (Piráti).

Podle místostarosty Radka Lojdy je větší počet zastupitelů pro velké městské části běžný. „Neexistuje v Praze městská část, která by měla nad 100.000 obyvatel a měla by méně než 45 zastupitelů," uvedl. Starosta Vladimír Novák (ČSSD) k tomu doplnil, že více zastupitelů znamená mimo jiné i větší šanci pro menší uskupení. Jak nicméně upozornila opozice, v důsledku existence pětiprocentního volebního prahu to tak úplně nefunguje.

Nezvyšovat počet zastupitelů neúspěšně navrhli Piráti, opoziční koalice Vlasta a ANO. To k tomu navíc chtělo rozdělit obvod na čtyři menší, což hnutí prosazuje i na magistrátní úrovni. Pražští radní ale nedávno schválili, že Praha bude jeden velký obvod.

Většina radních za ANO hlasovala proti, konečné rozhodnutí je na zastupitelstvu, které zasedne ve čtvrtek. Podle volební matematiky jsou větší obvody výhodné pro strany s menšími volebními zisky, které tak spíše dosáhnou na mandát.

V Praze 10 vládne současná koalice od června 2016. Nastoupila po rozpadu předchozí garnitury pod vedením kontroverzní političky Radmily Kleslové (ANO). Novou koalici v Praze 10 vytvořila TOP 09, ČSSD, ODS, zelení, nezávislí a dva nezařazení, mají ve čtyřicetičlenném zastupitelstvu většinu 22 hlasů.


Na pozici náhradníka do Správní rady VZP byl zvolen nominant Pirátů Východský

14. února 2019 ve 14:36

V souvislosti se zvolením do funkce pražského primátora se Zdeněk Hřib (Piráti) vzdal funkce člena Správní rady VZP s ohledem na kumulaci funkcí, tak jak se slíbil před nástupem do čela vedení Prahy. Piráti na jeho místo nominovali Pavla Východského. Toho předevčírem na pozici náhradníka jmenovala...

Priority vedení Prahy 6 popisuje chválené programové prohlášení. Má 36 stran, nahlédněte do něj

13. února 2019 v 11:42 | Aktualizováno v 17:10

Rada městské části Praha 6 včera schválila „Programové prohlášení Rady městské části Praha 6 pro roky 2018 – 2022“. Jde o soubor priorit vedení radnice. 

Praha 1 vstoupila do spolku Otevřená města

31. ledna 2019 v 19:34

Úterním rozhodnutím zastupitelů Prahy 1 se tato městská část připojila k 11 městům a městským částem a vstoupila do spolku Otevřená města z. s. Ten usiluje o větší otevřenost radnic, vstřícnost k občanům, efektivnější využívání dat a sdílení zkušeností mezi...

Další články
Nahoru