dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Pražská politika

Praha 10 bez servítek: Magistráte, zameť si před vlastní „Prahou"

Desátá pražská městská část ostře reagovala na výtky, které jí zaslal pražský magistrát v souvislosti se zakonzervovanou budovou bývalé školy V Olšinách. „Budova je v relativně dobrém stavu, řádně zakonzervovaná a hlídaná. Výtky magistrátu odmítáme, o budoucnosti školy jsme rozhodli ještě předtím, než se budovou magistrátní rada zabývala. Školu chceme opravit a zařadit do sítě našich základních škol – magistrát přitom ani neví, co by s budovou dělal," vysvětlil hlavní body dopisu místostarosta Prahy 10 Ivan Vinš (Nez.)

„Naopak v majetku magistrátu víme o budovách, které chátrají a on se o ně není dlouhodobě schopen postarat. Obrazně řečeno: magistrát by si měl zamést před vlastním prahem," uvedl Vinš, který má v gesci školství. Na rozdíl od magistrátu Praha 10 přijala podle něj koncepci rozvoje základního školství pro další roky, do které je zmíněná škola zařazena a již několik měsíců vzniká také studie na její rekonstrukci. Oproti tomu magistrát neví, jak by s budovou vůbec naložil, což vyplývá i z usnesení jeho rady.

Praha 10 v dopise poukazuje na tristní stav některých nemovitostí vlastněných magistrátem, jak na území Prahy 10, tak v rámci celé Prahy. Na území Prahy 10 to je konkrétně bývalé učňovské středisko Na Třebešíně a areál Malešického zámečku, které jsou dlouhodobě v katastrofálním stavu a magistrát i přes opakované žádosti místní radnice nemá dlouhodobě pro tyto objekty připraven žádný plán využití či rekonstrukce.

V samém historickém centru Prahy - na Malém náměstí – navíc od roku 2006 chátrá celkem devět historicky velmi cenných domů, z nichž se magistrát vystěhoval po přesunu úředníků do Škodova paláce. Prázdnotou zeje i historicky cenný Clam-Gallasův barokní palác z 18. století či bývalé sídlo Pražské informační služby Za Poříčskou branou.

„I proto se v Praze 10 ptáme, kde bere magistrát jistotu, že by se o školu V Olšinách postaral lépe, než o daleko významnější budovy, které dnes již nejen vlastní, ale má se o ně i starat," uzavřel Vinš.

Praha 10 navíc již v současnosti také dotuje ze svého rozpočtu magistrátem dlouhodobě nefinancované a zničené opravy chodníků, které jsou majetkem magistrátu. Například během poslední dvou let tak Praha 10 zaplatila ze svého 128 miliónů korun na opravu chodníků a dalších 172 miliónů na rekonstrukci Moskevské ulice.


Další články
Nahoru