Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 10 a Slavia Praha věnují rok 2024 fotbalové legendě Pláničkovi
František Plánička během zápasu. Foto: Archiv SK Slavia Praha / Slavia Museum

Praha 10 a Slavia Praha věnují rok 2024 fotbalové legendě Pláničkovi

Desátá městská část a SK Slavia Praha společně věnují rok 2024 brankáři Františku Pláničkovi. Program tematického roku je navržen tak, aby připomněl mimořádný sportovní a společenský přínos legendy sešívaných a národního týmu, která byla považována za rytíře na hřišti i mimo něj. Odstartuje v dubnu a přinese akce pro děti i dospělé, fanoušky fotbalu i milovníky kultury. Informoval o tom Pavel Šutka (ODS), místostarosta Prahy 10 odpovědný za kulturu sport a volný čas.

U příležitosti tematického roku Františka Pláničky chystá „Desítka“ ve spolupráci se Slavií řadu aktivit, které jsou s fotbalovou legendou přímo i nepřímo spojeny. Vše odstartuje v sobotu 6. dubna.

„Společným cílem radnice a Slavie je připomenou odkaz legendárního brankáře skrze řadu sportovních, kulturních, volnočasových, ale také například i vzdělávacích aktivit se zaměřením na obyvatele ,Desítky. Samozřejmě však doufáme, že program zaujme, ostatně jako každý rok, také širokou veřejnost. Výstavy, promítání, první ročník Poháru Františka Pláničky pro žáky základních škol, speciální formát turnaje takzvaný walking football pro seniory a spousta dalších akcí. Věřím, že na konci roku dojde také k udělení čestného občanství Prahy 10, které si dle mého Plánička jednoznačně zaslouží,“ uvedl Šutka.

Téměř tisíc zápasů v červenobílém dresu, stříbro z Mistrovství světa ve fotbale z roku 1934 a vztah ke Praze 10, který se završil posledními léty jeho života v současné lokalitě Zahradního města. Přestože aktivní hráčskou kariéru strávil Plánička ještě na slávistické Letné, na „Desítce“ zanechal velkou stopu. 

Poprvé v roce 1932, kdy byl zápasem Bohemians – Slavia zahájen provoz na dnešním stadionu u Botiče. Hned jak získala Slavia svůj nový domov v Edenu, zapojil se Plánička, už jako internacionál po kariéře, do přípravy místní mládeže. Do Vršovic se pak vracel skoro každý den a na Praze 10 svět také opustil. 

„Legenda československého fotbalu František Plánička přebírá štafetu tematického roku po Josefu Čapkovi, velikánovi umění. Děkuji Slavii za to, že s námi spojí síly a pomůže nám připomenout jednoho z nejlepších brankářů všech dob. I když jeho kariéra vrcholila v jiné době, jeho příběh, odhodlání a férovost odolává zubu času a je platný a inspirativní dodnes,“ uvedl starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS).

„František Plánička byl vzorem na hřišti i mimo něj. Jeho celý život se váže k vášni pro fotbal, Slavii a férovost za každé situace. Za příkladný rytířský přístup ke sportu po celou dobu kariéry byl dokonce oceněn cenou fair-play světové organizace UNESCO. Se stejnou odpovědností navazujeme na jeho odkaz i my. Cítím hrdost, že u příležitosti stodvacátého výročí jeho narození můžeme této národní legendě věnovat celý rok. Navíc společně s Prahou 10 a i s aktivitami zaměřenými na mládež, které je třeba takové osobnosti připomínat,“ dodal Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva SK Slavia Praha.

Logo tematického roku koresponduje s novou vizuální identitou a hlavní roli v něm hraje Pláničkův ikonický modrý brankářský svetr a červená hvězda v bílém poli. Na doprovodné marketingové aktivity pak využity také dobové fotografie z archivu Slavia Musea a rodinných příslušníků Františka Pláničky.

Detailnější program první poloviny tematického roku Františka Pláničky bude zveřejněn v dubnu.

František Plánička se narodil v roce 1904 v Praze a zemřel v Praze v roce 1996. Svou kariéru spojil se Slavií Praha, za tento klub odchytal 969 zápasů. V roce 1934 jako kapitán přivedl Československo až do finále světového šampionátu. 


Autor: red

Šermířský festival

Dnes v 01:12

Vyšehrad přivítá v sobotu 11. května ve svých zdech šermířský festival. Na své si přijdou milovníci slavných soubojů, dramatických příběhů i vtipných historek. To vše připravily přední české skupiny historického šermu a NKP Vyšehrad.

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

Včera ve 21:38

Konzervatoř Taneční centrum Praha pořádá v pondělí 29. dubna od 14 do 17 hodin ve svém sídle v branickém Domě tanečního umění Den otevřených dveří. Program nabídne tradiční komentované prohlídky budovy, tanečních sálů, vybavení a technického zázemí, ukázky výuky i repertoáru nebo talentové zkoušky...

Veletrh starožitností Antique v Praze 2

Včera ve 12:48

Jubilejní padesátý Veletrh starožitností Antique se bude konat od 18. do 21. dubna v Novoměstské radnici v Praze 2.

Čarodějnice na Hostíku

Včera v 07:40

Čarodějnice se sletí na hostivařské pláži. Zapálení ohně, program a soutěže pro děti, opékání buřtů, živá kapela a fireshow.

Dobročinný bleší trh Ve Smečkách

Včera v 07:11

Bleší trh na podporu místních neziskových organizací se koná ve čtvrtek 18. dubna. Přijďte si zpestřít jaro nákupem nových kousků a podpořit dobrou věc.

U radnice Prahy 13 si dají dostaveníčko pragovky, odstartuje Emilova jízda

11. dubna 2024 v 17:15

Emilova jízda je každoročně pořádána Praga klubem na počest znalce a nejvýznačnějšího sběratele vozů značky Praga Emila Příhody. Již 26. ročník akce se uskuteční v sobotu 13. dubna.

Novoměstská radnice: Vystoupíte při západu slunce na ochoz vyhlídkové věže

11. dubna 2024 v 11:42

Další komentovaná prohlídka Novoměstské radnice v Praze 2 s poutavým výkladem vhodným i pro děti, během které vystoupíte při západu slunce na ochoz téměř sedmdesátimetrové vyhlídkové věže a nahlédnete i do prostor, kam není běžně pro veřejnost volný přístup, se koná...

Hafan sraz 2024

11. dubna 2024 v 09:28

Psí den plný zábavných soutěží a zajímavým programem na pódiu – rozhovory o výcviku, výchově, atraktivní ukázky, novinky v péči o psy se koná v Centrálním parku Prahy 13, pod metrem Lužiny, v sobotu 20. dubna.

V Braníku, Podolí, v Nuslích a Krči se uklízelo

11. dubna 2024 v 07:33

Praha 4 se už po několikáté aktivně zapojila do celorepublikového úklidového projektu Ukliďme Česko. Pro místo velkého jarního úklidu si letos tentokrát dobrovolníci vybrali znečištěné lokality v Braníku, Podolí, v Nuslích a Krči.

Praha 4: Poznejte Příběhy našich sousedů

10. dubna 2024 v 19:10

Čtrnáct pamětníků, do jejichž života zasáhly dějiny 20. století, vyprávělo své životní zkušenosti žákům základních škol.

Další články
Nahoru