Dnes Neděle - zatazeno 14°C
Zítra Pondělí - zatazeno 16°C
Pondělí 9. 3. 2026
Svátek má Františka
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Pražský život

Praha 1 zklidní Petrskou čtvrť: Méně tranzitní dopravy, více klidu pro místní

Městská část Praha 1 připravuje celodenní dopravní zklidnění celé Petrské čtvrti. Cílem opatření je výrazně omezit průjezdnou dopravu, která oblast dlouhodobě zatěžuje, a zlepšit tak kvalitu života místních obyvatel. Rozhodnutí navazuje na předloňský noční zákaz vjezdu do širšího centra Prahy 1, který od léta 2024 platí v oblasti vymezené ulicemi Revoluční, Celetná, Pařížská a nábřežím, a který se v praxi osvědčil.

K zavedení nového opatření v Petrské čtvrti vedla opakovaná setkání radního pro dopravu MČ Praha 1 Vojtěcha Ryvoly s místními obyvateli, odborné diskuse i dopravní průzkumy. 

„Petrská čtvrť je nejhustěji obydlenou částí Prahy 1 a zároveň slouží jako objízdná trasa ve chvílích, kdy je přetížené nábřeží. Dopravní průzkum jasně ukázal, že až dvě třetiny aut, která tudy projíždějí, zde vůbec nemají cíl. Právě na tuto tranzitní dopravu opatření míří,“ říká Vojtěch Ryvola. 

Na všech vjezdech do Petrské čtvrti budou osazeny dopravní značky Zákaz vjezdu motorových vozidel s dodatkovou tabulí Mimo dopravní obsluhu. Do oblasti tak budou moci bez omezení vjíždět rezidenti, jejich návštěvy, zásobování, servisní služby, taxíky s konkrétní zakázkou nebo hosté ubytovaní v místních zařízeních. Změna se naopak dotkne řidičů, kteří čtvrť využívají pouze jako zkratku. 

„Pro místní obyvatele se v každodenním životě nic nemění. Kdo má v Petrské čtvrti skutečný důvod být, ten se tam bez problémů dostane. Omezujeme jen průjezdnou dopravu, nikoliv život v čtvrti,“ zdůrazňuje Ryvola. 

Důležitým efektem opatření bude také to, že Petrská čtvrť zmizí z navigačních aplikací jako průjezdná trasa. „Zákaz vjezdu má nejen reálný, ale i silný psychologický účinek. Navigace už řidiče nebudou posílat přes obytnou čtvrť jen proto, že je to o minutu rychlejší,“ doplňuje radní. 

Zklidnění dopravy je zároveň jednou z podmínek Dopravního podniku hl. m. Prahy pro vydání stavebního povolení k plánované revitalizaci ulic Na Poříčí a Revoluční. Opatření tak otevírá cestu ke vzniku dvou moderních městských tříd, které budou lépe sloužit obyvatelům i návštěvníkům hlavního města. 

„Po měsících jednání s obyvateli dnes děláme konkrétní krok k tomu, aby se v Petrské čtvrti lépe žilo a dýchalo. Je to výsledek dialogu, ne rozhodnutí od stolu,“ uzavírá Vojtěch Ryvola. 

Lhůta pro připomínky k opatření aktuálně běží a skončí v prvním únorovém týdnu. Po jejich vypořádání bude následovat instalace dopravního značení. 

Co se mění

  • Omezení průjezdné dopravy Petrskou čtvrtí pomocí značek Zákaz vjezdu motorových vozidel s dodatkovou tabulí Mimo dopravní obsluhu.

  • Konec „zkratek“ přes obytnou čtvrť – řidiči bez cíle v oblasti nebudou moci Petrskou čtvrtí projíždět.

  • Trasa zmizí z navigačních aplikací, které oblast přestanou nabízet jako nejrychlejší průjezd.

  • Méně hluku, emisí a dopravní zátěže v nejhustěji obydlené části Prahy 1.

  • Krok k revitalizaci ulic Na Poříčí a Revoluční a ke vzniku moderních městských tříd.

Co se nemění

  • Rezidenti mohou do čtvrti nadále bez omezení vjíždět.

  • Návštěvy, rodina a přátelé nejsou omezeni.

  • Zásobování, servis domů, řemeslníci a poskytovatelé služeb mají vjezd povolen.

  • Taxíky mohou do oblasti vjíždět, pokud někoho do čtvrti vezou nebo odsud vyzvedávají.

  • Pravidla parkování se nemění.

  • Čtvrť nezůstane „uzavřená“ ani slepá – opatření neznamená úplné zneprůjezdnění oblasti.


Autor: red

Po Desítce s průvodcem: Bohémský život Jaroslava Haška

Včera v 18:38

Projekt zaměřený na podporu aktivního trávení volného času, poznávání lokální historie a posilování komunitního života v desáté městské části. Komentovaná vycházka se koná 17. března v 17 hodin a je zdarma.

Muzeum hudby rozezněly housle a klavír

7. března 2026 ve 21:50

Jubilejní desátý ročník Andělských matiné, koncertního cyklu Prahy 5 nejen pro seniory, odstartoval v Muzeu české hudby na Malé Straně. Dvorana byla zaplněna do posledního místa.

Přehled plánovaných výluk vody na 11. týden od PVK

7. března 2026 v 11:58

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Green Apéro s Petrem Čechem

7. března 2026 v 11:55

Březnové Green Apéro přivítá v úterý 17. března výjimečného hosta, jednoho z nejúspěšnějších českých sportovců, bývalého brankáře a držitele mnoha rekordů, Petra Čecha.

Veronika Šrek Bromová, Markéta Vaňková: Z jeskyně do jeskyně

7. března 2026 v 10:25

Galerie Jilská 14 zahájí první letošní výstavu ve středu 11. března bude v 18 hodin vernisáží.

Praha 1: Vynášení Morany

7. března 2026 v 08:08

Tradiční lidový obřad loučení se zimou a přivítání jara pořádají Malostranští baráčníci v neděli 22. března v 15 hodin.

Město snů v Galaxii

6. března 2026 v 18:12

V Kulturní stanici Galaxie v Praze 11 probíhá interaktivní výstava Město snů. Nejde o klasickou výstavu – děti i dospělí se mohou zapojit, tvořit, kreslit a přidat vlastní příběh do světa panelových domů plného fantazie.  

Praha 2: Modré pondělí u Ludmily na náměstí Míru

5. března 2026 ve 14:18

Velikonoce v Praze 2. Mazanec a čas, dílničky pro děti, divadla a zdobení břízky. Na náměstí Míru se 30. března koná Modré pondělí.

Reuse den na radnici

5. března 2026 v 08:43

Šestý díl oblíbené akce Reuse den, při které nepotřebné věci dostávají druhou šanci, se vrací do Letňan v sobotu 14. března.

Dyzajn market Jaro 2026

5. března 2026 v 07:10

Dyzajn market Jaro se uskuteční 7. a 8. března 2026 na Výstavišti v Holešovicích, oba dny od 10:00 do 18:00. Vstup je zdarma a bez bariér.

Mene Tekel nabízí zajímavé výstavy v Praze 2

4. března 2026 ve 12:51

Festival Mene Tekel již 19 let připomíná hrůzy a temné okamžiky komunistické totality, abychom nezapomněli, ocenili statečné, znovu uctili oběti a předali zkušenosti dalším generacím. Svoboda a demokracie prostě nejsou samozřejmostí.

Vycházka Smíchovem po stopách diplomatů

4. března 2026 v 11:13

Povídání o osobnostech i vilách ve čtvrti Hřebenka s historikem Pavlem Fabinim v pondělí 9. března od 14 hodin. Sraz je na zastávce autobusu Holečkova směr Stadion Strahov.

Další články
Nahoru