Dnes Neděle - zatazeno 7°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 5°C
Neděle 18. 4. 2021
Svátek má Valérie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Koronavirus

Praha 1: Živnostníkům a podnikatelům pomáhá radnice

V polovině loňského března přišlo vedení Prahy 1 s první pomocí pro živnostníky a podpora podnikatelů ze strany radnice pokračuje i v současnosti. V poslední době se jedná o podpoře subjektů jako například Malostranská beseda, Anglo-americká univerzita anebo třeba také vinárna Blatnička. Nadále také funguje kontaktní centrum pomoci pro podnikatele. 

„Po roce systémových opatření nyní řešíme individuální žádosti o podporu od subjektů sídlících v našich prostorách, jako jsou Malostranská beseda, Žofín, palác Thurn-Taxisů a v něm působící Anglo-americká univerzita anebo Werichova vila. Snažíme se také pomoci podnikatelským subjektům s dlouholetou tradicí, které jsou s naší městskou částí v očích lidí výrazně spojeny a nacházejí se opravdu v kritické situaci – jako příklad mohu uvést třeba vinárnu Blatnička,“ vyjmenoval radní Prahy 1 pro podporu podnikání Karel Grabein Procházka. Pomoc by v těchto případech měla obsahovat slevy na nájemném a další úlevy, ale i třeba prodloužení nájemného.

Podnikatelským subjektům a živnostníkům je od podzimu i nadále k dispozici kontaktní centrum, které jim každý všední den pomáhá s orientací v současné nabídce pomoci a programové podpory. Kontakty: tel.: 221 097 666, e-mail: info.podnikatele@praha1.cz.

Radnice první městské části vloni v březnu jako první krok umožnila těm, kteří užívají její nebytové prostory, odklad splátek nájemného do výše kauce, dále nebyly uplatňovány sankce za prodlení s jakoukoli splátkou nájemného, jejíž splatnost nastala v době nouzového stavu, a byla pozastavena valorizace nájemného z bytových i nebytových prostor. 

„Byli jsme mezi prvními, kteří v reakci na pandemii a následná vládní opatření přikročili k pomoci živnostníkům. A po prvních opatřeních následovaly další kroky – stoprocentní sleva na dubnovém nájemném pro ty, kterých se vládní opatření dotkla přímo, a ti, kterých se opatření přímo nedotkla, dostali slevu až 75 %. Vyhlásili jsme také, že neuplatníme sankce při uhrazení místních poplatků do dvou set dnů po splatnosti,“ vyjmenoval Karel Grabein Procházka, který zároveň upozornil na jednu skutečnost, jež zásadně odlišuje společenskou atmosféru a náladu před rokem a dnes: „Tehdy jsme si mysleli, že se celá situace bude týkat pouze tří až čtyř měsíců, a nikdo si nepomyslel, že po roce budeme v mnohem složitější situaci, než jsme byli na začátku.“

Mezitím nastal podzim a živnostníci a podnikatelé se ocitli v podstatně horší situaci než na jaře. „Návrat k normálu se nedostavil a bylo jasné, že jinak obchodně silný konec roku také nějaké výrazné zlepšení nepřinese. Následné období po začátku nového roku je pak pro podnikání tradičně nejsložitější. Proto jsme nabídli další pomoc – šestiměsíční 50% slevu na nájemném,“ popsal Karel Grabein Procházka.Pilotní projekt PCR testování ze slin v mateřských školách Prahy 3

Včera v 11:33

Praha 3 spouští pilotní projekt PCR testování ze slin v několika vybraných mateřských školách zřízených městskou částí, v období od 1. 5. do 30. 6. Cílem je zajistit dětem Prahy 3 nejlepší možnou variantu testování a prokázat, že je realizovatelné. 

Praha 3 rozdává respirátory lidem v nouzi

16. dubna 2021 v 10:22

Respirátory pro lidi v nouzi jsou přichystány v Infocentru Prahy 3.

Farmářské trhy se otevírají za přísných opatření

16. dubna 2021 v 09:25

Na náplavce u Rašínova nábřeží bude v sobotu spuštěn provoz tržitě s farmářskými produkty. Vstup je však možný při dodržování všech vládních nařízení pouze pro nákup potravin, nikoliv pro procházení a konzumaci občerstvení.

Praha 2 pomůže seniorům 65+

14. dubna 2021 v 17:36

Senioři 65 let a více mohou kontaktovat radnici na bezplatné informační lince 800 604 604. Linka je v provozu každý všední den od 8 hod do 16 hodin.

Testovací centrum na covid-19 odbaví 180 lidí za hodinu bez rezervace a front

13. dubna 2021 v 09:00

Nové testovací centrum na covid-19 se otevřelo 28. března v Praze 11 ve zdravotnickém centru FYZIOklinika. Díky vlastní aplikaci pro rychlejší administraci sem může člověk přijít bez rezervace a po dvou minutách být hotov. Kapacity zdravotníků zvládají i nejvytíženější časy a firemní skupiny bez...

Praha 13 prominula podnikatelům poplatky z ubytování

13. dubna 2021 v 08:26

Vedení Prahy 13 svým aktuálním rozhodnutím prodloužilo dobu, ve které nemusí místní podnikatelé hradit poplatky z ubytování.

Praha 7 se zapojí do pilotního projektu PCR pooling testování

12. dubna 2021 v 16:55

Praha 7 ve spolupráci s hl. m. Prahou spouští v ZŠ Fr. Plamínkové pilotní testování metodou PCR poolingu. Systém průkazných a spolehlivých PCR testů nabízí možnost návratu všech dětí do škol při testování bezpečnou a šetrnou formou, cenově srovnatelnou se současnými antigenními...

Podnikatelé sídlící v prostorách hl. m. Prahy mohou žádat o slevu na nájemném

11. dubna 2021 v 08:38

Pražští podnikatelé sídlící v objektech hlavního města mohou nově podat až do konce května elektronickou „Žádost na slevu z nájemného v prostorách hl. m. Prahy“. 

Další články
Nahoru