Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - zatazeno 5°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Praha 1 začala monitorovat kvalitu ovzduší na dětských hřištích, zatím na dvou
Hřiště v parku Lannova. Foto: P1

Praha 1 začala monitorovat kvalitu ovzduší na dětských hřištích, zatím na dvou

Radnice Prahy 1 spustila pilotní projekt měření kvality ovzduší na dětských hřištích. Jedná se o řešení od společnosti AgdataCity a v pilotní fázi se týká dětských hřišť pod Karlovým mostem a v parku Lannova. Cílem je poskytnout informace o kvalitě ovzduší lidem, kteří se podle toho rozhodnou, zda se s dětmi vydají ven. Informoval o tom mluvčí první městské části Petr Bidlo.    

V rámci měření získávají senzory společnosti AgdataCity informace o koncentraci prachových částic o velikosti 1, 2.5, 4 a 10 mikrometrů oxidu dusičitého, oxidu uhelnatého a troposférického ozonu. Systém společnosti AgdataCity jednoduše zpřístupňuje lokální data o kvalitě ovzduší a o meteorologických podmínkách v reálném čase. Data se přenášejí radniční web. Po ukončení pilotního projektu budou přesunuta do plného provozu na adresu ovzdusi.praha1.cz. 

„Návštěvníci hřišť tak mají možnost předem zjistit aktuální stav, ale také si přečíst doporučení, na jejichž základě se rozhodnou, zda je vhodná doba pro venkovní aktivity,“ popsal radní Prahy 1 pro životní prostředí, dopravu, informatiku a smart cities Richard Bureš (ODS). Data podle něj mohou využívat i školy při vzdělávání. 

AgdataCity je česká vývojářská společnost, která poskytuje městům komplexní systém pro správu měst a informování občanů. Chytrá platforma nabízí mimo jiné možnost sledovat meteorologické podmínky, mikroklimatické parametry, hladiny řek, ale například i evidovat pohyb městských vozidel s pomocí chytré telematiky, spravovat nemovitosti a mnoho dalšího.

„Naším cílem je zapojit moderní chytré technologie do běžného života a lidem ve městech pomoct zlepšit kvalitu života,” doplnil Philipp Korotkov z AgdataCity. 

V Praze je dlouhodobě největším znečišťovatelem ovzduší automobilová doprava. Vedení hlavního města proto například podporuje rozvoje vozů na elektřinu v MHD nebo schválilo takzvaný klimatický plán, podle kterého chce snižovat množství oxidu uhličitého produkovaného na území města.


Autor: puc

Squatteři obsadili budovu v Praze 10, po dohodě odešli

27. listopadu 2022 v 11:32

Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty včera obsadili prázdný bytový dům v Malínské ulici v pražských Strašnicích s cílem vytvořit tam kulturní a sociální centrum.

Anketa Prahy 5: Vyjádřete se k veřejnému prostranství, bezpečnosti a dopravě

25. listopadu 2022 v 07:01

Praha 5 spustila anketu, která by měla doplnit strategický dokument s názvem „Strukturální plán Prahy 5“ o náměty občanů. Anketu můžete vyplnit do 6. ledna 2023. Výsledky budou zveřejněny v průběhu jara téhož roku.

První místo v Národní ceně kvality ČR za rok 2022 pro Prahu 13

24. listopadu 2022 ve 14:28

Tajemník městské části Praha 13 Jaroslav Mareš převzal ocenění za první místo v Národní ceně kvality České republiky za rok 2022 v programu EXCELENCE. Úřad navázal na úspěchy z posledních let a je jediným oceněným z řad městských částí, obcí a městských úřadů v ČR, který si postupně odnesl hlavní...

Další články
Nahoru