Dnes Sobota - oblacno 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 1 začala monitorovat kvalitu ovzduší na dětských hřištích, zatím na dvou
Hřiště v parku Lannova. Foto: P1

Praha 1 začala monitorovat kvalitu ovzduší na dětských hřištích, zatím na dvou

Radnice Prahy 1 spustila pilotní projekt měření kvality ovzduší na dětských hřištích. Jedná se o řešení od společnosti AgdataCity a v pilotní fázi se týká dětských hřišť pod Karlovým mostem a v parku Lannova. Cílem je poskytnout informace o kvalitě ovzduší lidem, kteří se podle toho rozhodnou, zda se s dětmi vydají ven. Informoval o tom mluvčí první městské části Petr Bidlo.    

V rámci měření získávají senzory společnosti AgdataCity informace o koncentraci prachových částic o velikosti 1, 2.5, 4 a 10 mikrometrů oxidu dusičitého, oxidu uhelnatého a troposférického ozonu. Systém společnosti AgdataCity jednoduše zpřístupňuje lokální data o kvalitě ovzduší a o meteorologických podmínkách v reálném čase. Data se přenášejí radniční web. Po ukončení pilotního projektu budou přesunuta do plného provozu na adresu ovzdusi.praha1.cz. 

„Návštěvníci hřišť tak mají možnost předem zjistit aktuální stav, ale také si přečíst doporučení, na jejichž základě se rozhodnou, zda je vhodná doba pro venkovní aktivity,“ popsal radní Prahy 1 pro životní prostředí, dopravu, informatiku a smart cities Richard Bureš (ODS). Data podle něj mohou využívat i školy při vzdělávání. 

AgdataCity je česká vývojářská společnost, která poskytuje městům komplexní systém pro správu měst a informování občanů. Chytrá platforma nabízí mimo jiné možnost sledovat meteorologické podmínky, mikroklimatické parametry, hladiny řek, ale například i evidovat pohyb městských vozidel s pomocí chytré telematiky, spravovat nemovitosti a mnoho dalšího.

„Naším cílem je zapojit moderní chytré technologie do běžného života a lidem ve městech pomoct zlepšit kvalitu života,” doplnil Philipp Korotkov z AgdataCity. 

V Praze je dlouhodobě největším znečišťovatelem ovzduší automobilová doprava. Vedení hlavního města proto například podporuje rozvoje vozů na elektřinu v MHD nebo schválilo takzvaný klimatický plán, podle kterého chce snižovat množství oxidu uhličitého produkovaného na území města.


Autor: puc

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Nadační fond Dvojka srdcem opět nabízí příspěvek dětem na letní tábory

16. května 2024 v 07:19

S blížícím se obdobím letních prázdnin přichází Nadační fond Dvojka srdcem s nabídkou pomoci pro rodiny s dětmi, které si nemohou dovolit poslat děti na tábory.

Další články
Nahoru