Dnes Úterý - zatazeno 0°C
Zítra Středa - zatazeno 4°C
Úterý 23. 4. 2024
Svátek má Vojtěch
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 1 vyzvala aktivistu Thora, aby odstranil přístřešky před úřadem vlády
Petiční stánek u Úřadu vlády. Foto: Facebook / prahazdarma.cz

Praha 1 vyzvala aktivistu Thora, aby odstranil přístřešky před úřadem vlády

Praha 1 v pondělí vyzvala protivládního aktivistu Ondřeje Thora, který od loňského května táboří na prostranství před úřadem vlády, aby z místa odstranil svoje přístřešky. Thor na to má pět dnů od převzetí výzvy, může se ještě odvolat k pražskému magistrátu. Pokud stánky neodstraní a neuspěje s odvoláním, hlavní město je připraveno tábořiště odstranit. Novinářům to v pátek řekli zástupci Prahy 1 a magistrátu.

Tábořiště by podle starostky Prahy 1 Terezie Radoměřské (TOP 09) mohlo zmizet v polovině dubna. Městská část je zároveň připravena na to, že věc skončí u soudu, protože Thor se odkazuje na petiční zákon. Podle Thora město jedná protiprávně a své stánky likvidovat nehodlá.

Dříve zástupci města uvedli, že s ohledem na petiční zákon nelze se stánky nic dělat, nyní hovoří o tom, že jde o zneužívání práva petičního a tábořiště musí zmizet.

„Budeme požadovat, aby se tento prostor vyklidil, protože neplní místo petiční, tak jak říká," řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). „Zákon je moc široce pojatý a měl by být více vymezen proti těm, kteří to zneužívají, a jsme přesvědčeni, že tohle zneužití je," uvedla Radoměřská.

Starostka místo označila za slum, který přesahuje běžné představy o petičním místě a je problematický z hlediska bezpečnosti, provozu i hygieny. Praha 1 podle ní Thora k odstranění vyzvala v pondělí 19. února.

„Má pět dní od převzetí zásilky, pokyn odešel v pondělí do datové schránky. Čekáme, že řádně zareaguje a slum odstraní. Když ne, může se odvolat k hlavnímu městu Praha. Pokud se město vysloví tak, že je třeba místo odstranit, naběhne lhůta a v okamžiku, kdy to nabude právní moci, tak bude povinen to odstranit," vysvětlila Radoměřská.

Pokud by ani poté aktivista nevyhověl, radnice podle starostky požádá hlavní město jako vlastníka prostranství, aby zajistilo odstranění přístřešků. „Hlavní město je připraveno zasáhnout a svými prostředky to odstranit," řekla Radoměřská. „Se započítáním všech úředních lhůt počítáme s tím, že by místo mohlo být odstraněno v půlce dubna," dodala

Radnice je podle Radoměřské připravena i na soudní spor, který by mohl po odstranění následovat. „Myslíme ale, že je to správné, aby se v budoucnu k podobným věcem vyjádřil soud. Vznikne alespoň judikát, který bude zpřesňovat, co ještě lze považovat za petiční stánek, a co nikoliv," řekla.

„Město jedná protiprávně a nemá vůbec právo ani kompetence likvidovat petiční stánek," řekl ČTK Thor s odkazem na petiční právo. „Petiční místo neplánuji likvidovat, a pokud bude třeba, budu se bránit soudně," řekl. Dodal, že pokud přesto město tábořiště odstraní, přesune se před úřad vlády a bude držet hladovku až do demise vlády.

Svoboda uvedl, že město situaci konzultovalo i s odborníky na lidská práva a po vyhodnocení situace dospělo k závěru, že bude požadovat vyklizení místa. „Právo jednotlivce je svrchované právo, ale právo všech ostatních jednotlivců je úplně stejně svrchované a nesmí se zneužívat," řekl primátor.

Aktivista Ondřej Thor se na parkovišti před úřadem vlády utábořil koncem loňského května a podle svých vyjádření tam chce zůstat do demise vlády.

Svoje tábořiště označil za petiční stánek a sbírá v něm podpisy svých příznivců, čímž jeho činnost spadá pod zákon o právu petičním. Kolem jeho přístřešku postupně vyrostly další, které při svých akcích využívají protivládní demonstranti.


Autor: ČTK

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

Dnes v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

21. dubna 2024 v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Další články
Nahoru