Dnes Pondělí - skorojasno 8°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha 1 vypoví smlouvu stánku se šunkou na Staroměstském náměstí, zavře do dvou let
Stánek se šunkou na Staroměstském náměstí. Foto: Jan Puci

Praha 1 vypoví smlouvu stánku se šunkou na Staroměstském náměstí, zavře do dvou let

Radnice Prahy 1 vypoví Nadaci Pražské děti plochu na Staroměstském náměstí, na které je kritizovaný stánek prodávající šunku na váhu. V úterý o tom rozhodli zastupitelé městské části. Nájemní smlouva má dlouhou výpovědní lhůtu, takže stánek ještě může na náměstí fungovat až dva roky. Nadaci provozuje sama Praha 1 spolu se Sdružením pro obnovu a rozvoj řemeslných a uměleckých tradic, zabývá se především organizací sportovních akcí pro děti.

Dlouhodobě kritizovaný stánek se šunkou ze sousedství historické radnicí na Staroměstském náměstí zmizí. Zastupitelé Prahy 1 na svém zasedání v úterý 17. října odsouhlasili zrušení smlouvy o pronájmu pozemku, na kterém je stánek umístěn.

Nadace Pražské děti, jíž byl pozemek pronajat, by jej podle smlouvy měla využívat výhradně pro pořádání kulturně-společenských a doprovodných prodejních aktivit ve spolupráci s městskou částí Praha 1. To se ale neděje, hlavní aktivitou v daném prostoru je dlouhodobě kritizovaný stánek nabízející turistům šunku. 

„Skutečný stav je takový, že prodejní aktivity jsou jen zřídkakdy doplněné aktivitami kulturními,“ konstatovali už v červnu členové Komise pro kulturu a sport Prahy 1 a doporučili městské části smlouvu s Nadací Pražské děti vypovědět. Stejné doporučení vydal také Finanční výbor Zastupitelstva MČ Praha 1. 

„Jsem rád, že zastupitelé podpořili materiál, který jsem za výbor předložil k projednání. Tento nevyhovující stav není možné dále přehlížet,“ uvedl předseda výboru Giancarlo Lamberti (TOP 09). 

Finanční výbor, který byl pověřen představit vhodná opatření, doporučil zpracovat ve spolupráci s hlavním městem Prahou a Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy koncept budoucího využití pozemku s ohledem na jeho potenciál včetně společenského a ekonomického zhodnocení a předložit jej zastupitelům k projednání.  

„Staroměstské náměstí vnímám jako velice významnou lokalitu Prahy 1,“ okomentovala rozhodnutí zastupitelstva starostka Terezie Radoměřská (TOP 09). „Záleží mi, aby toto místo ožilo zajímavými projekty, které zpříjemní pobyt obyvatelům a návštěvníkům naší městské části,“ dodala. 

Městská část dostává od nadace za pronájem lukrativního místa na Staroměstském náměstí 2000 korun za den. Součástí úterního usnesení je i to, že městská část ve spolupráci s magistrátem a Institutem plánování a rozvoje zpracuje koncept dalšího využití pozemku, který předloží zastupitelům.

Bývalý starosta a opoziční zastupitel Petr Hejma (STAN) během jednání zastupitelstva neúspěšně navrhl rozhodnutí odložit s odůvodněním, že výpověď nadaci připraví o příjmy, které využívá k plnění svého primárního účelu. Lídr opozičního uskupení Praha 1 Sobě Pavel Čižinský zase chtěl, aby zastupitelé schválili okamžitou výpověď bez výpovědní lhůty, k čemuž podle něj existuje právní důvod, uvedla ČTK.


Autor: Jan Puci

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru