Dnes Úterý - zatazeno 0°C
Zítra Středa - zatazeno 4°C
Úterý 23. 4. 2024
Svátek má Vojtěch
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 1 vyhodnocuje pilotní fázi Corrency. Co bude s programem podpory lokální ekonomiky dál?
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: archiv

Praha 1 vyhodnocuje pilotní fázi Corrency. Co bude s programem podpory lokální ekonomiky dál?

Praha 1 vyhodnocuje pilotní fázi programu podpory lokální ekonomiky Corrency, která probíhala letos v květnu a červnu. Zapojilo se přes 1500 občanů městské části a zhruba 160 provozoven spadajících do takzvané občanské vybavenosti. Informoval o tom radní Karel Grabein Procházka (ANO), který zároveň nastínil, na co by se mohl program zaměřit na podzim.

Program Corrency spočívá v tom, že zájemci, kteří musí být starší patnácti let, dostanou od radnice zadarmo 1000 takzvaných correntů, z nichž každý má u zapojených obchodníků hodnotu jedné koruny.

„Program podpory podnikání se podařilo rozjet, tento sektor poslední roky kvůli pandemii trpěl. Projekt zacílí nejen na podnikatele, ale i na občany,“ připomenul starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN). 

Podle radního Karla Grabeina Procházky (ANO) byl projekt, do kterého se mohli zapojit občané Prahy 1 starší patnácti let a firmy působící na území první městské části, dobře načasován. Po covidové pandemii potřebovali podporu nejen podnikatelé, ale s rostoucími životními náklady a rostoucí inflací i obyvatelé.

Přesné výsledky pilotní fáze bude prezentovat na začátku září, ale už nyní oznámil, že by chtěl na podzim použít systém Corrency jako nástroj, který by pomohl seniorům pokrýt náklady na stravování a energie a rodinám s dětmi na volnočasové aktivity, školní potřeby či obědy. O případném pokračování programu bude městská část teprve rozhodovat.

„Spousta rodin bude míst problém dovolit si platit kroužky a další volnočasové aktivity svých dětí, nebo třeba školní pomůcky. A problémy mohou mít kvůli zdražujícím nákladům na život i senioři,“ řekl Grabein Procházka.

„Podzim bude vzhledem k vysoké inflaci a více než čtyřnásobnému navýšení cen za energie kritický jak pro střední třídu, která v minulosti všechny krize ustála, tak i pro podnikatele, kterým výrazné zdražení vstupních nákladů může zlomit krk,“ pokračoval.

„Pokud jako městská část nepomůžeme, tak se můžeme rozloučit s některými nájemníky našich nebytových prostor. Způsobíme nejen výpadky z příjmu v rámci této ekonomické činnosti, ale zaděláme si i na komplikace s jejich využitím v budoucnosti,“ dodal radní.

Starosta Hejma potvrdil, že se první data zpracovávají a ukazují zajímavá zjištění. „To, co se ukázalo jako jednoznačně pozitivní, je fungující systém, který se v podobě Corrency v praxi prokázal. Prakticky to znamená, že ho lze rychle a efektivně použít jako prostředek pro rychlou pomoc," řekl. 


Autor: Jan Puci

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

Dnes v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Hledáte práci? Praha 4 ji nabízí na radnici i ve školách a školkách

Včera v 10:42

Radnice hledá zaměstnance na úřad MČ Praha 4, tak i ve zřizovaných školách a mateřských školách.

Další články
Nahoru