Dnes Čtvrtek - skorojasno 7°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 30. 3. 2023
Svátek má Arnošt
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 1 vyhodnocuje pilotní fázi Corrency. Co bude s programem podpory lokální ekonomiky dál?
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: archiv

Praha 1 vyhodnocuje pilotní fázi Corrency. Co bude s programem podpory lokální ekonomiky dál?

Praha 1 vyhodnocuje pilotní fázi programu podpory lokální ekonomiky Corrency, která probíhala letos v květnu a červnu. Zapojilo se přes 1500 občanů městské části a zhruba 160 provozoven spadajících do takzvané občanské vybavenosti. Informoval o tom radní Karel Grabein Procházka (ANO), který zároveň nastínil, na co by se mohl program zaměřit na podzim.

Program Corrency spočívá v tom, že zájemci, kteří musí být starší patnácti let, dostanou od radnice zadarmo 1000 takzvaných correntů, z nichž každý má u zapojených obchodníků hodnotu jedné koruny.

„Program podpory podnikání se podařilo rozjet, tento sektor poslední roky kvůli pandemii trpěl. Projekt zacílí nejen na podnikatele, ale i na občany,“ připomenul starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN). 

Podle radního Karla Grabeina Procházky (ANO) byl projekt, do kterého se mohli zapojit občané Prahy 1 starší patnácti let a firmy působící na území první městské části, dobře načasován. Po covidové pandemii potřebovali podporu nejen podnikatelé, ale s rostoucími životními náklady a rostoucí inflací i obyvatelé.

Přesné výsledky pilotní fáze bude prezentovat na začátku září, ale už nyní oznámil, že by chtěl na podzim použít systém Corrency jako nástroj, který by pomohl seniorům pokrýt náklady na stravování a energie a rodinám s dětmi na volnočasové aktivity, školní potřeby či obědy. O případném pokračování programu bude městská část teprve rozhodovat.

„Spousta rodin bude míst problém dovolit si platit kroužky a další volnočasové aktivity svých dětí, nebo třeba školní pomůcky. A problémy mohou mít kvůli zdražujícím nákladům na život i senioři,“ řekl Grabein Procházka.

„Podzim bude vzhledem k vysoké inflaci a více než čtyřnásobnému navýšení cen za energie kritický jak pro střední třídu, která v minulosti všechny krize ustála, tak i pro podnikatele, kterým výrazné zdražení vstupních nákladů může zlomit krk,“ pokračoval.

„Pokud jako městská část nepomůžeme, tak se můžeme rozloučit s některými nájemníky našich nebytových prostor. Způsobíme nejen výpadky z příjmu v rámci této ekonomické činnosti, ale zaděláme si i na komplikace s jejich využitím v budoucnosti,“ dodal radní.

Starosta Hejma potvrdil, že se první data zpracovávají a ukazují zajímavá zjištění. „To, co se ukázalo jako jednoznačně pozitivní, je fungující systém, který se v podobě Corrency v praxi prokázal. Prakticky to znamená, že ho lze rychle a efektivně použít jako prostředek pro rychlou pomoc," řekl. 


Autor: Jan Puci

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

28. března 2023 ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

28. března 2023 v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru