Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 1 vstoupí do příštího roku v rozpočtovém provizoriu
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: archiv

Praha 1 vstoupí do příštího roku v rozpočtovém provizoriu

Zastupitelé Prahy 1 budou schvalovat rozpočet na rok 2022 až na konci ledna a do příštího roku městská část vstoupí v rozpočtovém provizoriu. Jeho pravidla včera schválilo zastupitelstvo.

V provizoriu může radnice užívat každý měsíc jen dvanáctinu schváleného rozpočtu předešlého roku a nesmí zahajovat nové investice. Na letošní rok má Praha 1 schválený rozpočet se zhruba miliardovými příjmy a výdaji a schodkem 76 milionů korun.

„Dosud nebyl schválen rozpočet hlavního města. Má se to odehrát tento týden, ale až po našem zastupitelstvu. Takže nemáme jinou možnost než rozpočet schvalovat v lednu a do té doby být v rozpočtovém provizoriu," uvedl dnes radní Jan Votoček (TOP 09). Pražské městské části mohou rozpočet schválit teprve poté, co tak učiní celoměstské zastupitelstvo.

Zástupci opozice, zejména Prahy 1 Sobě, při téměř dvouhodinové diskusi o provizoriu vznesli řadu dotazů týkajících se rozpočtu na příští rok, například ohledně stavby podzemních garáží, projektu úprav takzvaného Anenského trojúhelníku, financování Nemocnice na Františku, bytového fondu, hospodaření s volnými penězi městské části a různých investic.

Na dotazy odpovídali zástupci koalice. Starosta Petr Hejma (STAN) zároveň připomněl, že se jedná o technický materiál a že o samotném rozpočtu budou zastupitelé jednat na konci ledna, čemuž bude předcházet schůzka všech zastupitelů nad jeho návrhem.

V první městské části od loňského ledna vládne koalice My, co tady žijeme (STAN a Iniciativa občanů), ODS, TOP 09 a ANO. Prvně zmíněné uskupení je jedinou stranou, jež zůstala z původní koalice, která vznikla po volbách v roce 2018 a kterou vedl Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě).

Její součástí byli i nyní opoziční Piráti a Zelení. Novým starostou se loni stal tehdejší první místostarosta Hejma, strany aktuální koalice mají ve 25členném zastupitelstvu těsnou většinu 13 hlasů. Od výměny panují na radnici vyhrocené vztahy mezi koalicí a opozičními stranami, zejména Prahou 1 Sobě.


Autor: ČTK

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru