dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - zatazeno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
7°C
Praha 1 umístila do ulic 50 nových košů. Stovky jich však z centra zmizí
Úbytek košů se týká i historického centra metropole. Ilustrační foto: Patrik Paprika / Wikimedia Commons

Praha 1 umístila do ulic 50 nových košů. Stovky jich však z centra zmizí

Radnice Prahy 1 nechala umístila první padesátku nových košů do lokalit, kde je jich nedostatek. Do konce letošního roku by jich chtěl úřad nechat instalovat celkem 250. Nicméně i tak se počet košů v ulicích Prahy, včetně první městské části, sníží.

Linka úklidu

Na telefonní číslo 723 743 839 je možno hlásit veškeré problémy, týkající se úklidu a čistoty města. Linka je v provozu denně od 06:30 do 17:00 hodin. Stačí jen vytočit číslo, nahlásit adresu a popsat problém. Do dvou hodin se na místo dostaví úklidová četa, která nedostatky v čistotě ulice ihned odstraní.

V dubnu z toho byl humbuk. Technická správa komunikací (TSK) sdělila, že na úklid ulic má na letošek o sto milionů korun méně a tak musí sáhnout k úsporám. A to poměrně drastickým.

Za oběť mělo pole plánu padnout 1760 odpadkových košů z celkového počtu téměř 6 500 v ulicích Prahy. Podle dubnových vyjádření politiků na magistrátu by tato a další opatření, mezi kterými bylo například i snížení rozsahu blokového čistění ulic o desítky procent, neměla mít vliv na čistotu Prahy.

Zdá se, jejich názor trvá i nadále. Koše z ulic totiž skutečně postupně mizí. „O navýšení rozpočtu na úklid město nerozhodlo a tak platí záměr koše z ulic odstranit. Je to postupný proces,“ uvedl mluvčí TSK Tomáš Mrázek.

Radnice Prahy 1, z jejíhož území zmizí na základě šetření na rozpočtu TSK stovky košů, nechala do ulic centra umístit na vlastní náklady první padesátku košů, což stálo necelých 48 000 korun.

Anenská, Bílkova, Haštalská, Salvátorská nebo Vězeňská. To jsou jen některé lokality, kde lze nové koše již používat. Koše budou vyváženy jednou denně, což měsíčně vychází na 472 korun za jeden koš.

Při padesáti koších tak radnice musí ve svém rozpočtu každý měsíc najít téměř 24 000 korun. „Do roku 2014 bychom chtěli umístit celkem 250 nových košů,“ uvedl místostarosta Daniel Hodek (ČSSD), do jehož oblasti patří čistota a životní prostředí.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru