Dnes Čtvrtek - mlha 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 9°C
Čtvrtek 25. 2. 2021
Svátek má Liliana
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 1 udělí v Divadle Archa čestná občanství Šiklové, Potměšilovi a in memoriam Stránskému i Schmolkové
Jan Potměšil je významným hercem pražské divadelní scény. Foto: divadlovceletne.cz

Praha 1 udělí v Divadle Archa čestná občanství Šiklové, Potměšilovi a in memoriam Stránskému i Schmolkové

O udělení čtyř čestných občanství letos rozhodli zastupitelé Prahy 8. Mezi letošními laureáty ocenění jsou disidentka a pedagožka Jiřina Šiklová a herec Jan Potměšil. In memoriam bude čestné občanství uděleno spisovateli a politickému vězni Jiřímu Stránskému a humanitární pracovnici Marii Schmolkové, zapomenuté hrdince druhé světové války, která pomáhala židovským a dalším uprchlíkům emigrovat.

Jiří Stránský

Zastupitelé Prahy 1 schválili udělení čestného občanství pro nedávno zesnulého spisovatele a politického vězně z období komunismu Jiřího Stránského, skauta a nositele nejvyššího skautského vyznamenání Řádu Stříbrného vlka. Kromě mimořádně přínosného literárního díla se Stránský významně zasadil o šíření osvěty o praktikách komunistického režimu mladším generacím tím, že v posledních letech intenzivně objížděl základní a střední školy a gymnázia, kde žákům vyprávěl svůj životní příběh. 

„Jiří Stránský je pro mě člověkem, který dokázal utrpení a zlo, jež musel od komunistického režimu zkusit, obrátit v něco dobrého, co zůstane pro budoucnost. Symbolizuje lidskou důstojnost, kterou si lze udržet i navzdory násilí, a uměleckou tvořivost, která přečká i ty nejhorší doby,“ uvedl starosta Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě). 

Marie Schmolková

Druhé čestné občanství in memoriam zastupitelé schválili pro Marii Schmolkovou (1893–1940). Marie Schmolková byla česká politička, humanitární pracovnice, sociální demokratka, bojovnice za ženská práva a předsedkyně Národního koordinačního výboru pro uprchlíky v Československu.

Za druhé světové války zachránila tisíce uprchlíků před nacistickou perzekucí. Jako jediná delegátka Československa se zúčastnila konference v Évianu věnované tematice rostoucího počtu židovských uprchlíků prchajících před válkou. Mezi její spolupracovníky patřila novinářka Milena Jesenská, Max Brod nebo sir Nicholas Winton.

Schmolková žila v domě v Kamzíkově ulici, právě tam sepsala výzvu o pomoc adresovanou dobrovolníkům v zahraničí, která přivedla do Prahy i mladého bankéře Wintona, který byl následně pověřen organizací emigrace dětí uprchlíků.

Jiřina Šiklová

Další čestnou občankou se stává paní Jiřina Šiklová, dlouholetá obyvatelka Petrské čtvrti, socioložka, doktorka společenských věd a pedagožka, jež byla v době normalizace významnou členkou disidentského hnutí. Podílela se mimo jiné na organizaci vývozu rukopisů českých autorů literatury do zahraničí.

Za svou činnost byla v osmdesátých letech vězněna komunistickým režimem. Po revoluci jí bylo nabídnuto angažmá na katedře sociologie Univerzity Karlovy, kde se zasadila o založení katedry sociální práce. Založila také Centrum a knihovnu Gender Studies.

Jiřina Šiklová figuruje ve správních radách několika nadací a v redakčních radách odborných časopisů. V minulosti jí bylo uděleno ocenění Žena Evropy za přínos evropské integraci, bývalý prezident Václav Havel jí udělil Medaili za zásluhy I. stupně, je též držitelkou plakety Alice Masarykové za zásluhy o rozvoj sociální práce v ČR.

Jan Potměšil

Spolu s doktorkou Šiklovou bude čestné občanství uděleno také herci Janu Potměšilovi. Ten se v prosinci 1989 vypravil z Prahy do Ostravy na setkání s horníky v souvislosti s revolučním děním. Při cestě zpátky utrpěl při automobilové havárii zranění páteře, po kterém částečně ochrnul.

Je významným hercem pražské divadelní scény, dlouhodobě působí v divadelním spolku Kašpar v Divadle v Celetné. V roce 2000 získal za ztvárnění titulní role v Shakespearově hře Richard III. Cenu Alfréda Radoka.

„Velice si vážím udělení čestného občanství Prahy 1, jsem skutečně poctěn a mám upřímnou radost! Cítím to jako velikou čest, zvláště pak při příležitosti oslav výročí sametové revoluce a udělení čestných občanství tak významným osobnostem, kterých si hluboce vážím,“ vyjádřil se Potměšil. 

Čestná občanství budou oceněným předána 11. listopadu 2019 v Divadle Archa v rámci slavnostního večera, který je přístupný též široké veřejnosti. Na programu večera spolupracují Paměť národa, Post Bellum a Divadlo Archa, tematicky se do obsahu ceremonie promítá výročí 30 let od pádu komunismu. Na akci je pro veřejnost vstup zdarma, vstupenky je možné rezervovat přes webové stránky Divadla Archa v síti GoOut. 


Zemřel František Šedivý, předseda Klubu dr. Milady Horákové

Včera ve 21:33

Ve věku 93 let zemřel v úterý dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové, bývalý místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý.

Praha 2 bude pokračovat v pomoci podnikatelům

23. února 2021 ve 13:05

Radní Prahy 2 na svém pondělním jednání schválili další podporu podnikatelům a živnostníkům v nebytových prostorách městské části, na které dopadla krizová opatření vlády v souvislosti s nařízeným nouzovým stavem. Konkrétně se jedná o slevu z nájmu, možnost uzavření splátkových kalendářů a...

Praha 4: V lese v Hodkovičkách se bude kácet i březnu

23. února 2021 v 10:30

Lesy hlavního města Prahy informovaly čtvrtou městskou část, že budou stromy napadené kůrovcem a nebezpečné suché stromy v Hodkovičkách v lokalitě U Cortéze odstraňovat i v březnu.

Zasedání zastupitelstva Prahy 15

22. února 2021 ve 21:06

Dvanácté zasedání zastupitelstva Prahy 15 se koná 10. března ve Švehlově sokolovně, U Branek 674/7, Praha 10, od 15 hodin.

Odbor bytů a převodů nemovitých věcí Prahy 5 je dočasně uzavřen

22. února 2021 ve 20:23

Ve dnech 22.2. – 26.2. bude Odbor bytů a převodů nemovitých věcí Prahy 5 uzavřen z důvodu realizace stavebních prací. Zaměstnance lze kontaktovat prostřednictvím telefonu a emailu.

Další články
Nahoru