dnes
Čtvrtek - zatazeno
2°C
zítra
Pátek - zatazeno
3°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
4°C
Praha 1 udělí v Divadle Archa čestná občanství Šiklové, Potměšilovi a in memoriam Stránskému i Schmolkové
Jan Potměšil je významným hercem pražské divadelní scény. Foto: divadlovceletne.cz

Praha 1 udělí v Divadle Archa čestná občanství Šiklové, Potměšilovi a in memoriam Stránskému i Schmolkové

O udělení čtyř čestných občanství letos rozhodli zastupitelé Prahy 8. Mezi letošními laureáty ocenění jsou disidentka a pedagožka Jiřina Šiklová a herec Jan Potměšil. In memoriam bude čestné občanství uděleno spisovateli a politickému vězni Jiřímu Stránskému a humanitární pracovnici Marii Schmolkové, zapomenuté hrdince druhé světové války, která pomáhala židovským a dalším uprchlíkům emigrovat.

Jiří Stránský

Zastupitelé Prahy 1 schválili udělení čestného občanství pro nedávno zesnulého spisovatele a politického vězně z období komunismu Jiřího Stránského, skauta a nositele nejvyššího skautského vyznamenání Řádu Stříbrného vlka. Kromě mimořádně přínosného literárního díla se Stránský významně zasadil o šíření osvěty o praktikách komunistického režimu mladším generacím tím, že v posledních letech intenzivně objížděl základní a střední školy a gymnázia, kde žákům vyprávěl svůj životní příběh. 

„Jiří Stránský je pro mě člověkem, který dokázal utrpení a zlo, jež musel od komunistického režimu zkusit, obrátit v něco dobrého, co zůstane pro budoucnost. Symbolizuje lidskou důstojnost, kterou si lze udržet i navzdory násilí, a uměleckou tvořivost, která přečká i ty nejhorší doby,“ uvedl starosta Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě). 

Marie Schmolková

Druhé čestné občanství in memoriam zastupitelé schválili pro Marii Schmolkovou (1893–1940). Marie Schmolková byla česká politička, humanitární pracovnice, sociální demokratka, bojovnice za ženská práva a předsedkyně Národního koordinačního výboru pro uprchlíky v Československu.

Za druhé světové války zachránila tisíce uprchlíků před nacistickou perzekucí. Jako jediná delegátka Československa se zúčastnila konference v Évianu věnované tematice rostoucího počtu židovských uprchlíků prchajících před válkou. Mezi její spolupracovníky patřila novinářka Milena Jesenská, Max Brod nebo sir Nicholas Winton.

Schmolková žila v domě v Kamzíkově ulici, právě tam sepsala výzvu o pomoc adresovanou dobrovolníkům v zahraničí, která přivedla do Prahy i mladého bankéře Wintona, který byl následně pověřen organizací emigrace dětí uprchlíků.

Jiřina Šiklová

Další čestnou občankou se stává paní Jiřina Šiklová, dlouholetá obyvatelka Petrské čtvrti, socioložka, doktorka společenských věd a pedagožka, jež byla v době normalizace významnou členkou disidentského hnutí. Podílela se mimo jiné na organizaci vývozu rukopisů českých autorů literatury do zahraničí.

Za svou činnost byla v osmdesátých letech vězněna komunistickým režimem. Po revoluci jí bylo nabídnuto angažmá na katedře sociologie Univerzity Karlovy, kde se zasadila o založení katedry sociální práce. Založila také Centrum a knihovnu Gender Studies.

Jiřina Šiklová figuruje ve správních radách několika nadací a v redakčních radách odborných časopisů. V minulosti jí bylo uděleno ocenění Žena Evropy za přínos evropské integraci, bývalý prezident Václav Havel jí udělil Medaili za zásluhy I. stupně, je též držitelkou plakety Alice Masarykové za zásluhy o rozvoj sociální práce v ČR.

Jan Potměšil

Spolu s doktorkou Šiklovou bude čestné občanství uděleno také herci Janu Potměšilovi. Ten se v prosinci 1989 vypravil z Prahy do Ostravy na setkání s horníky v souvislosti s revolučním děním. Při cestě zpátky utrpěl při automobilové havárii zranění páteře, po kterém částečně ochrnul.

Je významným hercem pražské divadelní scény, dlouhodobě působí v divadelním spolku Kašpar v Divadle v Celetné. V roce 2000 získal za ztvárnění titulní role v Shakespearově hře Richard III. Cenu Alfréda Radoka.

„Velice si vážím udělení čestného občanství Prahy 1, jsem skutečně poctěn a mám upřímnou radost! Cítím to jako velikou čest, zvláště pak při příležitosti oslav výročí sametové revoluce a udělení čestných občanství tak významným osobnostem, kterých si hluboce vážím,“ vyjádřil se Potměšil. 

Čestná občanství budou oceněným předána 11. listopadu 2019 v Divadle Archa v rámci slavnostního večera, který je přístupný též široké veřejnosti. Na programu večera spolupracují Paměť národa, Post Bellum a Divadlo Archa, tematicky se do obsahu ceremonie promítá výročí 30 let od pádu komunismu. Na akci je pro veřejnost vstup zdarma, vstupenky je možné rezervovat přes webové stránky Divadla Archa v síti GoOut. 


Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

Dnes v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

Dnes v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

Včera ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

Včera v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

Včera ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

Včera ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

Včera v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Další články
Nahoru