dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Pražský život

Praha 1 udělí další dvě čestná občanství

Filozof Radim Palouš a literát Bedřich Kopecný získají čestné občanství Prahy 1 in memoriam. Rozhodli o tom zastupitelé první městské části.

Rozhodnutí zastupitelů potvrdilo návrh komise pro občanské záležitosti, který ještě před jednáním zastupitelstva posvětili také radní Prahy 1.

„Nad oběma jmény panovala většinová shoda. Zatímco pan profesor Palouš byl veřejně známou osobností, jméno Bedřicha Kopecného dnes něco řekne již málokomu. Přitom šlo o svéráznou uměleckou osobnost své doby a bohéma, který byl s naší městskou částí těsně spjat. Kouzlo institutu čestného občanství tkví podle mého názoru mimo jiné právě v tom, že v uvozovkách nesmrtelným dokáže učinit jak předního intelektuála, tak originálního umělce, který by jinak upadl v zapomnění, protože jeho dílo nespadalo do takzvaných velkých žánrů,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Bedřich Kopecný se narodil v roce 1913 na Malé Straně. Během svého života se stal neodmyslitelnou součástí této části Prahy, stejně jako se Malá Strana stala součástí jeho duše a umělecké tvorby. Byl nejen nepřehlédnutelnou malostranskou postavou, ale také velmi nadaným spisovatelem a talentovaným výtvarníkem. Kromě toho vlastnil obchod s orientálními starožitnostmi a kuriozitami na Václavském náměstí. Po 2. světové válce spojil své tvůrčí síly s kreslířem Jiřím Winterem pod dnes již legendární značkou Neprakta.

Prof. PhDr. Radim Palouš, Dr. h. c. se narodil v roce 1924. Absolvoval Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy (kde byl žákem Jana Patočky). Posléze studoval chemii na Přírodovědecké fakultě Vysoké školy pedagogické, kde poté pracoval jako asistent.

Habilitoval se v oboru filozofie výchovy a kromě díla J. A. Komenského věnoval pozornost také didaktice moderní vyučovací techniky a pedagogice. V 70. a 80. letech minulého století pořádal bytové filozofické semináře, vydával samizdat a stal se signatářem Charty 77 i jejím pozdějším mluvčím. Po listopadu 1989 patřil mezi představitele Občanského fóra, v letech 1990 až 1994 byl rektorem Univerzity Karlovy.

Čestnými občany Prahy 1 se v minulosti stali například výtvarník Vladimír Jiránek, šansoniérka Hana Hegerová či generál Václav Petřík.

 

 

 


Další články
Nahoru