dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Pražský život

Praha 1 udělí čestné občanství

Městská část Praha 1 se rozhodla udělit čestné občanství Bedřichu Kopecnému in memoriam, a to za umělecký přínos a osobní statečnost.

„Bedřich Kopecný byl skvělým spisovatelem a velmi talentovaným výtvarníkem a jeho osobě patří čestné místo mezi občany městské části Praha 1,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Širší veřejnosti, zejména pamětníkům kresleného humoru na stránkách Dikobrazu a mnoha dalších časopisů 2. poloviny 20. století, je Bedřich Kopecný znám jako část autorské dvojice, publikující pod značkou Neprakta. Tuto „firmu na výrobu kresleného humoru Neprakta“, založil Bedřich Kopecný s Jiřím Winterem, a to v roce 1948.

„Poznali se za války nad orientálními starožitnostmi a Kopecný osmnáctiletého zájemce seznamoval s podivuhodnostmi z dalekých zemí, které ve svém krámku ve Václavské pasáži prodával. Časem vzniklo mezi oběma muži pevné přátelství; Jiří se stal trpělivým a dychtivým žákem vzdělaného Bedřicha, jenž již od třicátých let publikoval články, sloupky a kresby v Českém slově,“ řekla Daniela Pavlatová, manželka zesnulého Jiřího Wintera.

Podle Jiřího Wintera byl Bedřich Kopecný čítankovým příkladem bohéma. „Myslím, že pokud pod pojem „bohém“ rozumíme umělecké nadání a svobodu duše, je tento příměr zcela přesný a výstižný. S mnoha významnými osobnostmi uměleckého světa té doby Bedřicha pojilo osobní přátelství. Mimo jiné se stýkal  např. s Jiřím Trnkou. antropologem, přírodovědcem a cestovatelem A.V. Fričem, básníkem T. R. Fieldem,“ doplnila Daniela Pavlatová.

Čestné občanství in memoriam bude předáno 16. prosince v 18 hodin ve Staroměstské radnici. Cenu převezme paní Daniela Pavlatová, manželka zesnulého Jiřího Wintera.


Další články
Nahoru