
Praha 1 si schválila návrh strategie udržitelného rozvoje pro příštích deset let
18. března 2025 07:41
Práce na důležitém dokumentu začaly v roce 2021. Obsahuje jednatřicet doporučení ve dvanácti strategických cílech. Do přípravy strategického plánu se zapojili nejen odborníci, ale i široká veřejnost. Kromě členů komisí MČ Praha 1 to bylo téměř 2 600 lidí. Jeho zpracovatelem je společnost M. C. Triton.
„Strategie nám dává jasnou představu o vizi a hodnotách Prahy 1 ve všech oblastech jejího rozvoje,“ uvedla starostka Terezie Radoměřská (TOP 09). „Tvořena byla důsledně ve spolupráci s obyvateli i politiky městské části. Reflektuje skutečné potřeby ale i přání obyvatel Prahy 1,“ dodala.
A jak by tedy měla Praha 1 v roce 2035 vypadat? Měla by být místem plným komunitního života obyvatel, jichž by mělo být o 10 tisíc více než dnes. Noví obyvatelé přinesou městské části nový impulz – budou zde bydlet, nakupovat, využívat místní kavárny a služby, což postupně promění městskou část ve prospěch trvale bydlících občanů.
Praha 1 by se tak měla stát více přívětivým místem k životu, v němž se obnoví rovnováha mezi komunitou, turisty i místními podniky, čímž se podpoří její dlouhodobě udržitelný rozvoj.
„Městská část Praha 1 by tak neměla být pouze turistickým skanzenem, ale inspirativním, multikulturním, moderním a příjemným místem pro život svých obyvatel s udržitelnou mírou cestovního ruchu,“ podotkl zastupitel Petr Hejma (My co tady žijeme), bývalý starosta, který stál u rozběhnutí prací na strategickém plánu v roce 2021 a nyní spolupracuje i na jeho finalizaci.
Návrhová část Strategie obsahuje přes tři desítky doporučení. Patří k nim například restrukturalizace výdajů rozpočtu Prahy 1 s cílem podporovat trvalé bydlení a vlastní obyvatele, maximalizovat výběr poplatků z turismu a podpořit tak zkvalitnění turistického ruchu.
Vize doporučuje umožnit podnikání pro turisty v Praze 1 s podmínkou zajištění infrastruktury pro místní obyvatele, omezit počet alko-turistů a zaměřit se na skladbu turistů.
Další navrhovaná opatření se týkají dopravy. Strategický plán obsahuje doporučení na zavedení mýtného pro transit. Snížit by se měla také intenzita dopravy a počet sdílených prostředků mikromobility, naopak zvýšit by se měl počet parkovacích míst.
Dále by se měla zvyšovat otevřenost a důvěryhodnost radnice Prahy 1 a také posilovat spolupráce se stakeholdery, a to jednak s klíčovými institucemi, jako je pražský magistrát a radnice sousedních městských částí, ale také s místními zájmovými skupinami a spolky.
„Lidé, kteří mají v Praze 1 trvalý pobyt a zároveň v ní reálně bydlí, by měli mít možnost používat výhod plynoucích z finančních dotací, slev nebo podpory konkrétních služeb, které městská část nabízí. Trvalé bydlení se pak stává skutečnou výhodou,“ řekl Hejma.
Autoři strategického plánu také na základě provedených sociologických šetření, workshopů s veřejností i v rámci jedenácti pracovních skupin doporučují Praze 1 zpracovat celou řadu koncepčních dokumentů a poté se jimi také řídit.
Patří k nim například řešení problematiky parkování, krátkodobého ubytování, nakládání s nemovitým majetkem, komunikační strategie, zpracování socio-demografické prognózy nebo aktualizace koncepce bytové politiky. Městská část by také měla mít k dispozici investiční výhled či plán oprav svého majetku.
Definitivní verzi Strategického plánu udržitelného rozvoje MČ Prahy 1 by měli zastupitelé schvalovat letos v létě. Jeho aktuální podoba je k dispozici na (www.praha1ocimaobcanu.cz).