Dnes Neděle - zatazeno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 1 se odvolá proti navýšení projektu Penty u Masarykova nádraží
Masaryčka. Foto: masarycka.com

Praha 1 se odvolá proti navýšení projektu Penty u Masarykova nádraží

Praha 1 se odvolá proti územnímu rozhodnutí povolujícímu střešní terasu s kavárnou, kterou plánuje developerská společnost Penta umístit na vyšší z nových budov u Masarykova nádraží. ČTK to po čtvrtečním mimořádném jednání rady městské části řekla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09). Odvolání se podle ní bude týkat případného narušení života obyvatel Prahy 1 a radnice ho případně může dále rozšířit. Navýšení kritizuje Klub Za starou Prahu, podle Penty je zpřístupnění terasy výstupem jednání s místními obyvateli a nástavba z ulice prakticky nebude vidět.

Dokončení dvou staveb, které jsou součástí velkého projektu Penty na nevyužitém území mezi Masarykovým nádražím a Florencí, ohlásili zástupci developerské firmy v pondělí. Budovy mají devět pater. Terasa s kavárnou má být přístupná veřejnosti samostatným výtahem, firma už pro nástavbu získala územní rozhodnutí podmíněné povolením památkářů.

Lhůta na odvolání proti rozhodnutí je do tohoto pátku. „Budeme se odvolávat primárně ve věci ujištění, že tato stavba negativně neovlivní život v městské části," řekla Radoměřská. Případné narušení se podle ní může týkat například hluku nebo světelného smogu.

Dodala, že pro více námitek v tuto chvíli nemá radnice podklady a případně je na základě nových informací možné odvolání rozšířit. V případě výšky budovy je pak podle starostky možné požádat o přezkum rozhodnutí památkářů, což je lze učinit ve lhůtě jednoho roku.

Nástavbu kritizuje Klub Za starou Prahu, podle kterého bude mít budova po navýšení 41 metrů, což převyšuje maximální povolenou výšku staveb v pražské památkové rezervaci. Magistrátní památkáři podle vyjádření klubu nezhodnotili vliv nástavby na panorama celé Prahy a povolili ji s účelovým zdůvodněním, že završí kompozici budovy.

Penta v tiskové zprávě uvedla, že limit 40 metrů neplatí pro ustoupená podlaží či drobné nástavby, které jsou posuzovány individuálně a mohou být povoleny v případě, že výškou či provedením nenarušují panorama centra Prahy.

To je podle firmy případ toalet a občerstvení na plánované terase, které budou z velké části skryty za transparentním fasádním pláštěm budovy. Atika prodlužující fasádu stavby je navíc podle firmy ještě vyšší, takže nástavba nepřekročí maximální výšku povolenou původním územním rozhodnutím.

Terasa měla být podle ředitele firmy Penta Real Estate pro ČR Petra Paličky původně soukromá a určená pouze pro nájemce kanceláří v budově.

„Na základě participace, opakovaných podnětů ze strany veřejnosti a diskuse se zástupci města jsme ustoupili, řešení přehodnotili, a terasa bude přístupná veřejnosti samostatným výtahem. Předpokládáme její otevření na začátku letní sezony," uvedl. Dodal, že o podmínkách fungování terasy plánuje firma jednat s Prahou 1.


Autor: ČTK

Mladíci se vezli vlakem. Zvenku

Dnes v 00:07

Záchranáři soukromé záchranné služby záchranné služby TRANS HOSPITAL PLUS při pátečním ošetřování zraněného cyklisty v Černošicích natočili na palubní kameru projíždějící příměstský vlak, na jehož zadní straně se vezla trojice mladíků, kteří stáli na náraznících vagonu. Záběry záchranka zveřejnila...

V Divoké Šárce zemřel muž

Včera ve 23:50

K tragédii došlo v sobotu odpoledne kolem 13:30 hodin v přírodní rezervaci Divoká Šárka. Nedaleko nádrže Džbán po pádu ze skály zemřel muž. Podle policistů se pravděpodobně jednalo o sebevraždu.

Při srážce s nákladním autem zemřel ve Vršovicích chodec

14. června 2024 ve 22:43

Srážku s nákladním autem ve Vršovické ulici u Kubánského náměstí v Praze 10 ve čtvrtek ráno kolem deváté hodiny nepřežil zhruba sedmdesátiletý muž. Jak uvedl server Novinky.cz, nejdřív řidič od nehody ujel, protože si nevšiml, že někoho srazil. Na situaci ho upozornil řidič auta jedoucího za ním....

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

13. června 2024 v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

12. června 2024 ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru