Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha 1 se odvolá proti navýšení projektu Penty u Masarykova nádraží
Masaryčka. Foto: masarycka.com

Praha 1 se odvolá proti navýšení projektu Penty u Masarykova nádraží

Praha 1 se odvolá proti územnímu rozhodnutí povolujícímu střešní terasu s kavárnou, kterou plánuje developerská společnost Penta umístit na vyšší z nových budov u Masarykova nádraží. ČTK to po čtvrtečním mimořádném jednání rady městské části řekla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09). Odvolání se podle ní bude týkat případného narušení života obyvatel Prahy 1 a radnice ho případně může dále rozšířit. Navýšení kritizuje Klub Za starou Prahu, podle Penty je zpřístupnění terasy výstupem jednání s místními obyvateli a nástavba z ulice prakticky nebude vidět.

Dokončení dvou staveb, které jsou součástí velkého projektu Penty na nevyužitém území mezi Masarykovým nádražím a Florencí, ohlásili zástupci developerské firmy v pondělí. Budovy mají devět pater. Terasa s kavárnou má být přístupná veřejnosti samostatným výtahem, firma už pro nástavbu získala územní rozhodnutí podmíněné povolením památkářů.

Lhůta na odvolání proti rozhodnutí je do tohoto pátku. „Budeme se odvolávat primárně ve věci ujištění, že tato stavba negativně neovlivní život v městské části," řekla Radoměřská. Případné narušení se podle ní může týkat například hluku nebo světelného smogu.

Dodala, že pro více námitek v tuto chvíli nemá radnice podklady a případně je na základě nových informací možné odvolání rozšířit. V případě výšky budovy je pak podle starostky možné požádat o přezkum rozhodnutí památkářů, což je lze učinit ve lhůtě jednoho roku.

Nástavbu kritizuje Klub Za starou Prahu, podle kterého bude mít budova po navýšení 41 metrů, což převyšuje maximální povolenou výšku staveb v pražské památkové rezervaci. Magistrátní památkáři podle vyjádření klubu nezhodnotili vliv nástavby na panorama celé Prahy a povolili ji s účelovým zdůvodněním, že završí kompozici budovy.

Penta v tiskové zprávě uvedla, že limit 40 metrů neplatí pro ustoupená podlaží či drobné nástavby, které jsou posuzovány individuálně a mohou být povoleny v případě, že výškou či provedením nenarušují panorama centra Prahy.

To je podle firmy případ toalet a občerstvení na plánované terase, které budou z velké části skryty za transparentním fasádním pláštěm budovy. Atika prodlužující fasádu stavby je navíc podle firmy ještě vyšší, takže nástavba nepřekročí maximální výšku povolenou původním územním rozhodnutím.

Terasa měla být podle ředitele firmy Penta Real Estate pro ČR Petra Paličky původně soukromá a určená pouze pro nájemce kanceláří v budově.

„Na základě participace, opakovaných podnětů ze strany veřejnosti a diskuse se zástupci města jsme ustoupili, řešení přehodnotili, a terasa bude přístupná veřejnosti samostatným výtahem. Předpokládáme její otevření na začátku letní sezony," uvedl. Dodal, že o podmínkách fungování terasy plánuje firma jednat s Prahou 1.


Autor: ČTK

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru