dnes
Sobota - jasno
15°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
9°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Praha 1 schválila rozpočet na letošní rok, zastupitelé také zvolili kontrolní výbor
Radnice Prahy 1 ve Vodičkově ulici. Foto: archiv

Praha 1 schválila rozpočet na letošní rok, zastupitelé také zvolili kontrolní výbor

Zastupitelé Prahy 1 v úterý odpoledne schválili rozpočet na rok 2020. Během jednání zastupitelstva došlo ke zvolení předsedy a členů kontrolního výboru zastupitelstva a ke schválení střednědobého výhledu rozpočtu městské části na roky 2021 až 2025. 

Radnice Prahy 1 letos plánuje hospodařit s příjmy asi 847 milionů korun. Zároveň se do letošního hospodaření zapojí 377 milionů z výsledků ekonomické činnosti roku předchozího a 93 milionů z nerozdělených výsledků z minulých let. Dohromady tak celkové příjmy za letošní rok budou tvořit více než 1,3 miliardy korun.

Materiál také počítá s celkovými výdaji ve výši zhruba jedné miliardy korun. V Praze 1 se minulý týden vyměnila koalice, návrh připravený bývalým vedením počítal s příjmy 790 milionů a výdaji 970,6 milionu korun. Rozdíl je podle nového vedení dán například navýšením peněz na platy zaměstnanců nebo faktem, že nové vedení minimálně tento rok nepočítá s převodem Nemocnice Na Františku na magistrát.

Zvýšení se dotklo jak příjmové, tak výdajové části rozpočtu. Radní Prahy 1 pro finance Jan Votoček (TOP 09) uvedl, že úpravy původně měly výraznější. „Všechny námi připravené změny by však znamenaly velký zásah, tak jsme se omezili na zásah vpravdě minimální," řekl.

„Za jednu z významných investic považujeme realizaci stavby Centra pro děti v Truhlářské ulici č. 8. Jedná se o celkovou rekonstrukci památkově chráněného objektu pro účely provozu centra pro děti a dalšího kulturně vzdělávacího využití pro veřejnost, a to včetně kavárny,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Dům v Truhlářské 8 je historickým objektem, který prochází rozsáhlou rekonstrukcí. „My v tomto objektu plánujeme zřízení domu dětí a mládeže, který Praha 1 jako jediná městská část nemá. Kromě toho v něm počítáme s aktivitami pro rodiny s dětmi, seniory a další skupiny obyvatel,“ přiblížila místostarostka pro školství Eva Špačková (ODS).

„Respektujeme stávající připravený rozpočet, ale dovolili jsme si udělat několik změn. Zaprvé chceme zajistit provoz Nemocnice Na Františku, kde se předpokládal převod na hlavní město. Na zajištění provozu bylo vyčleněno jenom 10 milionů korun. Tuto částku navyšujeme na 40 milionů korun a plánujeme jednání na rozměru memoranda z konce ledna roku 2018 s magistrátem hlavního města Prahy,“ řekl radní Votoček.

„Za další navyšujeme finanční prostředky pro zaměstnance o 10 miliónů korun a v poslední řadě jsme se rozhodli v rámci svých možností přispět k boji proti Airbnb tím, že nabídneme dotační tituly pro jednotlivé společenství vlastníků, aby prostřednictvím technických prostředků mohli bránit nežádoucím turistům,“ doplnil radní.

Mezi dalšími plánovanými investičními akcemi je například statická sanace opěrné nábřežní zdi podél Vltavy mezi Sovovými mlýny a Lichtenštejnským palácem, revitalizace parku Cihelná mezi Mánesovým mostem a ulici U Lužického semináře spočívající v napojení plánované cyklostezky, vytvoření pobytového schodiště k Vltavě, v osazení parkového mobiliáře a v sadových úpravách nebo také rekonstrukce Betlémského náměstí.

Po tom, co se nebyl zvolen od minulého zastupitelstva, které se konalo 14. ledna, kontrolní výbor, byl na pondělním jednání zvolen jeho předsedou zastupitel David Bodeček (Piráti).

Tento bývalý radní pro majetek při projednávání rozpočtu navrhl zvýšit příspěvek na platy zaměstnanců o dalších pět milionů korun. Práce úředníků podle něj stojí za tím, že se městské části v loňském roce podařilo získat o desítky milionů korun více z pronájmů nebytových prostor.

Jeho návrh zastupitelé schválili, radní Votoček nicméně uvedl, že jde o výjimečné opatření, protože k tomu budou využity peníze z loňských výnosů, které mají být určeny pouze na investice.

Podrobnější informace o rozpočtu jsou v aplikaci CityVizor: https://cityvizor.cz/praha1/prehled. Tato aplikace umožňuje sledovat aktuální čerpání rozpočtu a také návaznost na uzavřené smlouvy. K dispozici jsou zde rozpočty i z uplynulých let.


Praha 13 rozdala tisíc litrů dezinfekce

Včera v 09:10

Radnice Prahy 13 zajistila 1000 litrů dezinfekce, Bezpečnostní rada Prahy 13 rozhodla o její redistribuci. Celkem čtyři sta litrů dostanou polikliniky, které jsou v majetku městské části.

Praha 21 se připojila k Mobilnímu rozhlasu

26. března 2020 v 15:14

Mobilní rozhlas je nástroj pro sdělování okamžitých a praktických informací veřejnosti. V tuto chvíli jde o nejrozšířenější aplikaci určenou pro moderní komunikaci města a obcí s občany – aktuálně jej používá více jak 600 českých samospráv a 300 000 lidí. Jedná se o systém, který má silné zázemí a...

Radní Prahy 8 odsunuli platby nájemného za městské prostory do konce května

26. března 2020 ve 14:07

Na včerejším jednání radních Prahy 8 bylo schváleno opatření, které má za cíl nájemcům, jenž jsou vládními nařízeními postiženi, nabídnout první pomoc ve velmi složité situaci. Radní proto schválili odsunutí plateb nájemného za městské prostory do konce května 2020. Zároveň za tyto opožděné platby...

Praha 15: Návrhy k participativnímu rozpočtu pouze elektronicky

26. března 2020 v 11:57

Od 1. dubna mohou občané Prahy 15 podávat své návrhy do 2. ročníku Participativního rozpočtu. V rámci této výzvy budou přijímány návrhy na investiční projekty určené na úpravu veřejně přístupného prostranství na území patnácté městské části, na pozemcích svěřených Praze 15. Přijímány budou...

Praha 5: Zasedání zastupitelstva se v dubnu nekoná

25. března 2020 v 07:57

Z důvodu mimořádných opatření vlády souvisejících s nákazou koronavirem rozhodla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková o nesvolání 10. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 5, které se mělo konat v úterý 7. dubna 2020.

Praha 12 dočasně snižuje nájemné z komerčních prostor

24. března 2020 ve 21:36

Vedené Prahy 12 na svém dnešním jednání dne 24. března rozhodlo v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu a karanténních opatření, týkajících se pandemie koronaviru, o dočasném snížení nájemného o 50 procent u nájemců komerčních prostor ve vlastnictví městské části. Zároveň nebude penalizovat ty...

Další články
Nahoru