Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 12°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 16°C
Čtvrtek 13. 5. 2021
Svátek má Servác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 1 schválila rozpočet na letošní rok, zastupitelé také zvolili kontrolní výbor
Radnice Prahy 1 ve Vodičkově ulici. Foto: archiv

Praha 1 schválila rozpočet na letošní rok, zastupitelé také zvolili kontrolní výbor

Zastupitelé Prahy 1 v úterý odpoledne schválili rozpočet na rok 2020. Během jednání zastupitelstva došlo ke zvolení předsedy a členů kontrolního výboru zastupitelstva a ke schválení střednědobého výhledu rozpočtu městské části na roky 2021 až 2025. 

Radnice Prahy 1 letos plánuje hospodařit s příjmy asi 847 milionů korun. Zároveň se do letošního hospodaření zapojí 377 milionů z výsledků ekonomické činnosti roku předchozího a 93 milionů z nerozdělených výsledků z minulých let. Dohromady tak celkové příjmy za letošní rok budou tvořit více než 1,3 miliardy korun.

Materiál také počítá s celkovými výdaji ve výši zhruba jedné miliardy korun. V Praze 1 se minulý týden vyměnila koalice, návrh připravený bývalým vedením počítal s příjmy 790 milionů a výdaji 970,6 milionu korun. Rozdíl je podle nového vedení dán například navýšením peněz na platy zaměstnanců nebo faktem, že nové vedení minimálně tento rok nepočítá s převodem Nemocnice Na Františku na magistrát.

Zvýšení se dotklo jak příjmové, tak výdajové části rozpočtu. Radní Prahy 1 pro finance Jan Votoček (TOP 09) uvedl, že úpravy původně měly výraznější. „Všechny námi připravené změny by však znamenaly velký zásah, tak jsme se omezili na zásah vpravdě minimální," řekl.

„Za jednu z významných investic považujeme realizaci stavby Centra pro děti v Truhlářské ulici č. 8. Jedná se o celkovou rekonstrukci památkově chráněného objektu pro účely provozu centra pro děti a dalšího kulturně vzdělávacího využití pro veřejnost, a to včetně kavárny,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Dům v Truhlářské 8 je historickým objektem, který prochází rozsáhlou rekonstrukcí. „My v tomto objektu plánujeme zřízení domu dětí a mládeže, který Praha 1 jako jediná městská část nemá. Kromě toho v něm počítáme s aktivitami pro rodiny s dětmi, seniory a další skupiny obyvatel,“ přiblížila místostarostka pro školství Eva Špačková (ODS).

„Respektujeme stávající připravený rozpočet, ale dovolili jsme si udělat několik změn. Zaprvé chceme zajistit provoz Nemocnice Na Františku, kde se předpokládal převod na hlavní město. Na zajištění provozu bylo vyčleněno jenom 10 milionů korun. Tuto částku navyšujeme na 40 milionů korun a plánujeme jednání na rozměru memoranda z konce ledna roku 2018 s magistrátem hlavního města Prahy,“ řekl radní Votoček.

„Za další navyšujeme finanční prostředky pro zaměstnance o 10 miliónů korun a v poslední řadě jsme se rozhodli v rámci svých možností přispět k boji proti Airbnb tím, že nabídneme dotační tituly pro jednotlivé společenství vlastníků, aby prostřednictvím technických prostředků mohli bránit nežádoucím turistům,“ doplnil radní.

Mezi dalšími plánovanými investičními akcemi je například statická sanace opěrné nábřežní zdi podél Vltavy mezi Sovovými mlýny a Lichtenštejnským palácem, revitalizace parku Cihelná mezi Mánesovým mostem a ulici U Lužického semináře spočívající v napojení plánované cyklostezky, vytvoření pobytového schodiště k Vltavě, v osazení parkového mobiliáře a v sadových úpravách nebo také rekonstrukce Betlémského náměstí.

Po tom, co se nebyl zvolen od minulého zastupitelstva, které se konalo 14. ledna, kontrolní výbor, byl na pondělním jednání zvolen jeho předsedou zastupitel David Bodeček (Piráti).

Tento bývalý radní pro majetek při projednávání rozpočtu navrhl zvýšit příspěvek na platy zaměstnanců o dalších pět milionů korun. Práce úředníků podle něj stojí za tím, že se městské části v loňském roce podařilo získat o desítky milionů korun více z pronájmů nebytových prostor.

Jeho návrh zastupitelé schválili, radní Votoček nicméně uvedl, že jde o výjimečné opatření, protože k tomu budou využity peníze z loňských výnosů, které mají být určeny pouze na investice.

Podrobnější informace o rozpočtu jsou v aplikaci CityVizor: https://cityvizor.cz/praha1/prehled. Tato aplikace umožňuje sledovat aktuální čerpání rozpočtu a také návaznost na uzavřené smlouvy. K dispozici jsou zde rozpočty i z uplynulých let.


Praha 5: Veřejné fórum Strategie 2030+

Dnes ve 13:01

Strategický dokument, který detailně popisuje rozvoj městské části v šesti klíčových oblastech, se postupně představí veřejnosti a v červnu jej čeká schvalování na zastupitelstvu.

Praha 5 opět podpoří projekt Aktivní město. Rodiče dostanou příspěvek na akce pro děti

Dnes ve 12:04

Celkem 1,2 milionu korun uvolní městská část Praha 5 rodičům, kteří se rozhodnout poslat dítě na tábor, sportovní soustředění či jinou vzdělávací aktivitu. Navazuje tak na loňský pilotní program podpory volnočasových aktivit dětí, který se setkal s pozitivním ohlasem...

Praha 4 zná výsledky ankety k možnostem revitalizace Tyršova vrchu a Bohdalce

Včera v 16:55

Anketa, které se zúčastnilo 344 respondentů ukázala, že oba vrchy slouží především jako místo procházek, venčení psů a kondičního běhu obyvatel okolí. Většina respondentů žije v blízkém okolí, žádný respondent nebydlí mimo Prahu 4 nebo Prahu 10.

S online mítinky počítá radnice Prahy 5 i do budoucna

Včera ve 12:33

Během březnového lockdownu uspořádala radnice Prahy 5 hned čtyři distanční setkání s občany. Překvapila nejen účast, ale také věcnost a celková úroveň jednání.

Další články
Nahoru