Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 8°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 1 schválila rozpočet na letošní rok, Praha 3 rovněž
Radnice Prahy 3 na Havlíčkově náměstí. Foto: archiv

Praha 1 schválila rozpočet na letošní rok, Praha 3 rovněž

Praha 1 plánuje letos hospodařit s příjmy zhruba 825,4 milionu korun a výdaji 1,03 miliardy korun. Rozdíl plánuje pokrýt z peněz z minulých let, z toho 130 milionů korun má jít z rezervních fondů. Rozpočet včera schválili zastupitelé městské části. Letošní rozpočet schválili v úterý i zastupitelé Prahy 3. Žižkovská radnice bude hospodařit s příjmy 837,1 milionu korun a výdaji 1,02 miliardy korun. Rozdíl asi 180,4 milionu korun plánuje Praha 3 zaplatit z úspor z minulých let. Za investice plánuje utratit 467,2 milionu korun.

Praha 1 

Zastupitelé Prahy 1 schválili v úterý 25. ledna na svém zasedání na Žofíně rozpočet městské části. Ten počítá s celkovými příjmy a s celkovými výdaji ve shodné výši 1 026 574 000 korun. 

Rozpočet je tedy nastaven jako vyrovnaný s tím, že do rozpočtu jsou zapojeny výsledek hospodaření ekonomické činnosti minulého roku a nevyčerpané – zejména investiční – prostředky z roku 2021.

Vedení Prahy 1 plánuje v příštím roce investovat asi 202,6 milionu korun, zbylých 824 milionů korun pak utratí za běžné výdaje. Asi 351,6 milionu korun radnice zapojí z loňských zisků z vlastní ekonomické činnosti, tedy zejména z pronájmů nemovitostí. Asi 201,2 milionu korun účetně převede z neuskutečněných položek loňského rozpočtu. Dalších 130 milionů korun půjde z rezerv z předchozích let.

„Navzdory obtížné epidemiologické situaci se snažíme hospodařit zodpovědně. Zároveň samozřejmě nezapomínáme na rozvojové projekty, sociální a zdravotní služby, rozšiřování a údržbu zeleně i další projekty zkvalitňující život v naší městské části,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Závěrečné projednání a schválení rozpočtu podle něj bylo vyvrcholením dlouhodobého procesu, který odstartoval už v létě a během kterého byly jednotlivé rozpočtované položky diskutovány v odborných komisích, výborech anebo při setkáních se zastupiteli. 

Opozice kritizovala řadu položek rozpočtu, po zhruba deseti hodinách projednávání rozpočtu ho při hlasování nepodpořila. 

Praha 3 

Rozpočet na rok 2022 včera rovněž schválilo zastupitelstvo Prahy 3. Městská část plánuje velké investiční akce, jako jsou rekonstrukce bytů, revitalizace Tachovského náměstí a výstavbu nových školek. Kapitálové výdaje mají dosáhnout výše 467 milionů korun. 

Plánované výdaje 3 na rok 2022 tvoří ze 45 procent ty kapitálové, tedy především investice. Zbytek jsou běžné výdaje, které se týkají například vzdělávání, kultury nebo sociálních služeb. 

„Poměr kapitálových a běžných výdajů vychází z čtyřletého plánu, který jsme si stanovili při nástupu na radnici. Chtěli jsme snižovat běžné výdaje a šetřit především na provozu a připravit na výrazné zvýšení investic,“ okomentoval rozpočet jeho tvůrce a místostarosta Pavel Dobeš (STAN).

Letos podle něj odstartuje například revitalizace Tachovského náměstí, která vyjde na 61 milionů korun. Významným projektem je i probíhající rekonstrukce bytů v Blahoslavově ulici, která bude letos dokončena, přičemž celkové výdaje dosáhnou 85 milionů korun. 

Začít má také obnova bytového domu v Táboritské ulici na Olšanském náměstí. V parku mezi Parukářkou a ulicí Olšanská vznikne první lesní školka, která si vyžádá 5,9 milionu korun. V Jeseniově ulici vybuduje Praha 3 novou mateřskou školu za 118 milionů korun. Letos k ní má vzniknout projektová dokumentace. 

Opoziční zastupitelé Alexander Bellu (ODS) a Tomáš Sunigha (KDU-ČSL) v souvislosti se školstvím kritizovali některé vzdělávací projekty. Peníze by podle nich šly využít lépe. To zástupci koalice odmítli, projekty například v oblasti výuky jazyků jsou podle nich přínosné.


Autor: Hla

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

Včera ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Včera v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru