dnes
Úterý - jasno
4°C
zítra
Středa - jasno
6°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
10°C
Pražská politika

Praha 1 schválila pravidla pro označování provozoven a manuál pro veřejná prostranství

Rada Prahy 1 včera jednomyslně schválila Pravidla pro označování provozoven v centru, která v prosinci přijala rada hlavního města. Stalo se tak ve stejný den, kdy v centru začala demontáž telefonních budek, o kterou zástupci Prahy 1 dlouhodobě usilovali. Z Pražské památkové zóny by měly být odstraněny do konce února.

„Jsou to další tři kroky k tomu, aby centrum nebylo turistickým cirkusem, ale místem k žití. Pravidla veřejných prostranství především omezují počet komerčních akcí, na které si místní často stěžovali, především na hluk a jejich četnost. Centrum už je tak dost zatížené turistickým ruchem, tak mu můžeme ulevit alespoň tím, že se část akcí přesune jinam. Další dobrou zprávou je, že z ulic zmizí telefonní budky, které už dávno neslouží svému původnímu účelu, ale zůstaly jen reklamním nosičem a místem, kam se dá schovat. A konečně, Pravidla pro označování provozoven jsou koncepčním opatřením proti vizuálnímu smogu. Všechna opatření vedou ke klidnějšímu centru k životu, plníme tak náš politický program," říká starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě).

Pravidla pro označování provozoven připravila pražská radní Hana Třeštíková, dávají se nově do smluv objektů v majetku města a městských firem, které se nacházejí v Pražské památkové rezervaci. Nově se jimi bude řídit i Praha 1.

„Také my teď budeme do smluv uzavíraných Prahou 1 připojovat, že reklama na provozovnách nesmí obsahovat polepy na dveřnicích, reflexní a další křiklavé prvky nebo blikající cedule. Legislativa je u nás hodně děravá a na spoustu nešvarů nedosáhneme, proto musíme dělat maximum nejprve u objektů v majetku městské části," dodává Pavel Čižinský.

Podle pražské radní pro kulturu Hany Třeštíkové (Praha 1 Sobě) současná legislativa nedosáhne například na obrazovky s reklamou umístěné hned za sklem. Vizuální dojem z ulice je stejný, ovšem zákon zakazuje pouze obrazovky umístěné před výlohou. Mezi další rušivou reklamu, kterou legislativa neumí ošetřit, patří například polepy výloh nebo reklama umístěná na dveřnících. 

Podle nových pravidel by mělo firemní označení na výloze tvořit nejvýše 20 procent skleněné plochy, z firemních štítů a výstrčí by měly zmizet celoplošné fotografie, výrazné barevné grafické motivy a další ilustrace nebo drobné informace jako jsou webové stránky či telefonní čísla.

Provozovny nově mají přestat využívat reflexních, fluorescenčních a jinak křiklavých prvků a také sériově vyráběných nápisů (OPEN atd.) a blikajících, rotujících a jinak pohyblivých nápisů. Výjimku budou mít typizované prvky, například první pomoc, lékárna nebo pošta.

Manuál pro veřejná prostranství

Druhým schváleným materiálem je manuál, který upravuje možnosti pořádání veřejných akcí na Hradčanském náměstí, Palachově náměstí, Náměstí republiky, na Kampě a na Ovocném trhu. Pravidla upravují typologii a četnost akcí, u čistě komerčních akcí, které mají za cíl prezentovat nějaký produkt, výrazně omezují jejich možný počet v měsíci. 

„Z debat s veřejností máme jasné signály, že oceňují akce, které mají nějaký komunitní charakter a smysluplný účel, kde si i oni například mohou nakoupit potraviny nebo řemeslné výrobky. Naopak komerční akce, často doprovázené hlasitou hudbou místním vadí, a obzvlášť pokud se konají každý druhý víkend. Klíčová byla spolupráce městské části a hlavního města. My teď máme hotovo a pražští radní mají připravená obdobná pravidla pro Václavské a Staroměstské náměstí,“ říká k opatření radní David Skála (Praha 1 Sobě).


Vedení Prahy 2 schválilo odklad splátek nájemného za nebytové prostory

Včera ve 22:27

Radní Prahy 2 dnes na svém jednání schválili svůj záměr pomoci živnostníkům a podnikatelům, na které dopadají krizová opatření vlády v souvislosti s nařízeným nouzovým stavem. 

Radní Prahy 8 odsunuli platby nájemného za městské prostory do konce května

26. března 2020 ve 14:07

Na včerejším jednání radních Prahy 8 bylo schváleno opatření, které má za cíl nájemcům, jenž jsou vládními nařízeními postiženi, nabídnout první pomoc ve velmi složité situaci. Radní proto schválili odsunutí plateb nájemného za městské prostory do konce května 2020. Zároveň za tyto opožděné platby...

Praha 5: Zasedání zastupitelstva se v dubnu nekoná

25. března 2020 v 07:57

Z důvodu mimořádných opatření vlády souvisejících s nákazou koronavirem rozhodla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková o nesvolání 10. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 5, které se mělo konat v úterý 7. dubna 2020.

Praha 12 dočasně snižuje nájemné z komerčních prostor

24. března 2020 ve 21:36

Vedené Prahy 12 na svém dnešním jednání dne 24. března rozhodlo v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu a karanténních opatření, týkajících se pandemie koronaviru, o dočasném snížení nájemného o 50 procent u nájemců komerčních prostor ve vlastnictví městské části. Zároveň nebude penalizovat ty...

Vedení Prahy 10 bude jednat online, počet zaměstnanců na radnici se sníží na minimum

18. března 2020 v 07:50

Praha 10 dále zvyšuje bezpečnostní opatření na úřadu a prevenci onemocnění COVID-19. Rada MČ dnes schválila úpravu jednacího řádu, podle níž bude moci v době trvání nouzového stavu v ČR jednat prostřednictvím videokonferencí. V souladu s Usnesením Vlády ČR se počínaje zítřkem sníží počet...

Zasedání Zastupitelstva MČ Praha 4 zrušeno

18. března 2020 v 06:57

Osmé zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které se mělo konat dnes, 18. března 2020, je zrušeno.

Radní změnili jednací řád, schůzí se mohou účastnit pomocí videokonference

17. března 2020 v 09:10

Pražští radní dnes změnili jednací řád Rady a komisí Rady hl. m. Prahy, aby bylo možné se schůzí těchto orgánů účastnit pomocí videokonference. Radní a členové komisí budou mít samozřejmě možnost účastnit se tímto způsobem i hlasování.

Starosta Prahy 8 ruší nejbližší jednání na radnici

17. března 2020 v 06:18

Starosta Prahy 8 Ondřej Gros ruší nejbližší jednání zastupitelstva i zasedání všech výborů a komisí do odvolání.

Další články
Nahoru