Dnes Sobota - oblacno 8°C
Zítra Neděle - oblacno 4°C
Sobota 10. 4. 2021
Svátek má Darja
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 1 schválila požadavek zákazu hazardních her na území městské části
Ilustrační foto: Freeimages.com

Praha 1 schválila požadavek zákazu hazardních her na území městské části

Praha 1 požaduje plošný zákaz hazardních her na celém území městské části. Včera to schválili radní. V metropoli platí už čtyři roky vyhláška zakazující provoz heren, které ministerstvo financí ve správním řízení postupně ruší. Povolena jsou kasina s živou hrou, kterých je v první městské části povoleno přes dvacet. Několik městských částí už takzvanou nulovou toleranci hazardu vyhlásilo, například Praha 7.  

Radní první městské části včera jednomyslně odhlasovali reakci starosty Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) na výzvu k zaslání podnětů k novele vyhlášky, která povoluje provoz hazardních her na vybraných místech metropole. Na základě srovnání let 2018 a 2019, které konstatuje nárůst počtu výherních automatů a videoloterijních terminálů v Praze 1, radní požadují úplný zákaz těchto takzvaných technických her na území Prahy 1. Městská část pouze může navrhnout magistrátu, aby vyhlášku změnil.

„Je to první krok na cestě k centru bez hazardu. V připomínkách, které zasíláme na magistrát, navrhujeme úplný zákaz heren s automaty. Máme tu celkem 21 heren a v nich dohromady 573 automatů. Jak hazard naši městskou část ničí, není potřeba opakovat. Opakovat je ale potřeba, že by se žádný politik neměl nechat zlákat ziskem z automatů. Jde o špinavé peníze zaplacené za zdevastované lidské životy,” okomentoval dnešní krok radnice starosta Pavel Čižinský. 

Radnice ke konci loňského roku získala srovnání s minulým rokem, z něhož je zřejmý nárůst počtu povolení právě pro technické hry, tedy automaty. „Jsem rád, že po letech se Praha 1 ztotožnila s hlasováním občanů v referendu z roku 2014. Praha 1 se tak zařadí po bok moderních metropolí, které hazard ve svém srdci netolerují,“ vyjádřil se k rozhodnutí radní Petr Kučera (Zelená pro jedničku), který dříve prosazoval právě místní referendum.

Ke konci minulého roku bylo na území Prahy 1 povoleno 141 takzvaných živých her a 573 technických her, tedy automatů. Podle současné platné vyhlášky je v Praze 1 povoleno provozovat hazard celkem na 21 místech. 

Technické hry jsou provozované prostřednictvím technického zařízení přímo obsluhovaného sázejícím, tedy hry na výherních automatech, videoloterijních terminálech apod. Naproti tomu živou hrou je hazardní hra, ve které sázející hrají proti krupiérovi, nebo jeden proti druhému u hracích stolů s doprovodnou rolí krupiéra, aniž by byl předem určen počet sázejících a výše sázky do jedné hry.

O nové podobě vyhlášky, která upravuje provoz hazardních her v celé Praze, bude rozhodovat magistrát. Pražská koalice na magistrátu podle svého programového prohlášení nechce nulovou toleranci hazardu a podporuje zachování přísně regulovaných kasin.

Na dnešní radě se řešilo také odvolání dvou členů ODS Jaroslavy Janderové a Richarda Bureše z poradních komisí. „Mám důkazy, že pan Bureš i paní Janderová věděli přímo od zdroje o korupčním jednání týkajícím se stavebního úřadu Prahy 1 a nejenže tuto informaci nepředali na příslušná místa, nýbrž ještě oznamovatelku od ohlášení korupce zrazovali a nabízeli jí, že věc vyřeší nějak jinak," uvedl Čižinský. Odvolání dnes radní nicméně odložili.

Současná rada Prahy 1 možná brzy skončí. Dosud radnici ovládala koalice Prahy 1 Sobě, Pirátů a My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL a Iniciativa občanů). V prosinci nicméně posledně zmíněný subjekt koaliční smlouvu vypověděl, odůvodnil to názorovými neshodami a špatným fungováním úřadu pod vedením starosty Čižinského. Na úterý 14. ledna je naplánováno mimořádné zastupitelstvo, na kterém se očekává odvolání starosty a výměna koalice.


Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Dnes v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

8. dubna 2021 v 07:36

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Praha 8 nabízí granty pro rok 2021

7. dubna 2021 v 17:21

Spolky a organizace v osmé městské části mohou získat finanční příspěvek v oblastech sport, volný čas, kultura a sociální oblast. Celkově je na všechny oblasti vyčleněno 13 milionů korun.

Výzkum: Jak se na Palmovce cítíme a jak ji vnímáme

7. dubna 2021 v 07:52

To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže osmé městské části při plánování dalších kroků pro zklidnění a modernizaci Palmovky.

Další články
Nahoru