dnes
Pátek - zatazeno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Pražská politika

Praha 1: Rozhodnutí ministerstva vnitra o možnosti čerpat informace z registru obyvatel k jubileům svých občanů vítáme

Začátkem července nabyla účinnosti novela zákona o obcích č. 106/2016 Sb. Ta kromě jiného zavádí zcela nové ustanovení § 36a, podle něhož může obec ocenit významné životní události svých občanů např. pro blahopřání k životním jubileím, k narozením nebo svatbám.

Na základě takto formulovaného (výslovného) oprávnění budou obce oprávněny pro tyto účely čerpat příslušné údaje ze základního registru obyvatel a z informačního systému evidence obyvatel, a to v rozsahu stanoveném § 149a zákona o obcích (nově bylo rozšířeno i o údaje vztahující se ke svatbě či ke vzniku registrovaného partnerství).

Do budoucna již proto nebude nutný souhlas „oceňovaných“ osob s takovou aktivitou obce např. v podobě výzev k přihlášení se pro účely blahopřání k životnímu jubileu.

Na druhou stranu je ustanovení § 36a pojímáno jen jako oprávnění obce a nikoli jako její povinnost. Nezavádí tedy povinnost životní jubilea ocenit, stejně tak jako neruší ani možnost obce postupovat dosavadním způsobem, tedy např. vítat jen ty „nové občánky“, jejichž rodiče mají o takovou společenskou akci sami zájem.

Působnost obce ocenit významné životní události svých občanů spadá do tzv. nevyhrazené pravomoci rady obce (viz § 102 odst. 3 zákona o obcích). Bude to tedy primárně rada obce (v obcích, v nichž není volena rada, starosta obce), která rozhodne o tom, jaká jubilea a jakým způsobem budou oceňována [od oceňování životních událostí je třeba odlišit udělování čestného občanství obce a cen obce, které náleží do vyhrazené pravomoci zastupitelstva obce podle § 84 odst. 2].

Pravomoc rozhodovat o oceňování významných životních událostí občanů si může vyhradit zastupitelstvo obce, stejně tak ji rada obce může svěřit starostovi nebo obecnímu úřadu. Rozumný je takový postup, při němž rada obce stanoví obecná pravidla oceňování životních jubileí, která budou realizována v konkrétních případech starostou např. v podobě individuálních gratulací.

„Několik let jsme upozorňovali na to, že žádat své občany, aby se sami hlásili k žádosti o blahopřání ke svému jubileu je trochu ponižující, a některé naše starší seniory jsme tím přiváděli do nepříjemných situací. Konečně nyní můžeme používat registr obyvatel právě pro tyto účely gratulací k narozeninám a výročím svateb, což vítáme," řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Praha 1 pravidelně přeje k 70. narozeninám, 75., 80., 85., 90., 91. a pak od tohoto roku už ke každým dalším narozeninám. „V případě, že se občan už jednou k přání přihlásil, tak jsme dostali od něj již souhlas k možnosti mu popřát v dalších letech, ale u osob, které nevěděli, že se musí hlásit, docházelo i ke zklamání, že Praha 1 na ně zapomněla. Kromě narozenin se slaví i výročí svatby, a to od 50 let společného manželství, což je zlatá svatba a pak i k dalším," dodal Lomecký.

Tyto svatby se slaví na Staroměstské radnici a po 50 a více letech si manželé zopakují svojí svatbu v přítomnosti svých dětí a příbuzných na stejném místě, kde se před tolika lety brali.

Výročí svatby a jejich názvy:

50 let zlatá svatba

55 let smaragdová svatba

60 let diamantová svatba

65 let kamenná svatba

70 let platinová svatba (briliantová)

75 let nebeská svatba (korunovační)

80 let a víc multi-platinová

 


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru