Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 1 řeší budoucnost bytu po generálu Petříkovi
Byt je v současnosti opuštěný. Foto: Jaroslav Tatek / P1

Praha 1 řeší budoucnost bytu po generálu Petříkovi

Praha 1 nedávno oznámila, že nechá opravit rozlehlý malostranský byt v ulici U Lužického semináře, v němž mnoho let žil generál Karel Václav Petřík. Podrobnosti záměru nyní sdělila starostka Terezie Radoměřská (TOP 09). Byt by po zvelebení měl sloužit pro komorní kulturní a společenská setkání.

Brigádní generál Karel Václav Petřík se narodil roku 1885 a zemřel v roce 1957. Proslavil se svým působením v Československých legiích za 1. světové války. 

Do svobodné vlasti se vrátil v hodnosti plukovníka a krátce poté se stal jedním z generálů československé armády, na jejíž výstavbě a modernizaci se jako velitel divize podílel. 

Dům postavila a v bytě původně žila rodina Hergetů. Franz Anton Leonard Herget (1741–1800), architekt, stavitel a filozof, založil v sousedství domu roku 1780 slavnou Hergetovu cihelnu. 

„Byt v ulici U Lužického semináře, v němž dlouhá léta žil generál Petřík, je jedinečnou ukázkou měšťanského bydlení z konce 18. století a takto dochovaných bytů je v Praze velmi málo,“ sdělil bývalý ředitel Národní galerie Jiří Fajt, který v domě s bytem po generálu Petříkovi sám bydlí. A tamější společenství vlastníků jednotek podle jeho slov velice usiluje o zachování uvedeného památného bytu. 

Rozlehlý byt s podlahovou plochou zhruba 250 metrů čtverečních má v některých místnostech na stěnách cenné malby. Je zřejmé, že restaurování a celková rekonstrukce bytu budou nákladné. I když nedošlo ještě k vyčíslení nákladů, podle starostky to bude nad možnosti městské části. 

„Pro náročnou a citlivou rekonstrukci bychom chtěli zajistit vícezdrojové financování. Mohlo by se podílet hlavní město a případně stát,“ sdělila starostka. Na úpravě i budoucím využití bytu po panu generálovi a jeho rodině by se mohl podílet i Vojenský historický ústav vedený brigádním generálem Alešem Knížkem. Ten si nedávno prázdný byt společně se starostkou Radoměřskou a ředitelem Fajtem prohlédl. 

„Jsme na úplném počátku, až podle vyjádření památkářů dokážeme určit náklady a časovou náročnost. Nicméně už nyní máme pozitivní odezvu od vojenského ústavu, že by dokázal dodat vybavení části bytu, která by připomínala generála Petříka a zároveň by návštěvníky uvedla do způsobu měšťanského bydlení v 19. století,“ podotkla starostka. 

Jelikož je byt v obydleném domě, nepřipadá podle ní v úvahu expozice se standardní otevírací dobou, kdy by návštěvníci svou přítomností rušili nájemníky. „Ale třeba expozice zpřístupněná jen příležitostně v úvahu připadá. I zde jsme na začátku a budeme podrobnosti řešit. V první fázi jde o to zastavit chátrání bytu,“ sdělila starostka, do jejíž gesce patří i investice městské části. 

Podle ní Praha 1 plánuje i zvelebení domu v Havelské 5. „Při úpravách byly nalezeny cenné nástěnné malby z období vrcholné gotiky. Chtěli bychom celý dům opravit, malby zachránit a řešit budoucí funkci,“ sdělila starostka. Budoucnost domu se podle ní bude kombinovat s plány na celkovou revitalizaci Havelského tržiště.


Autor: Jan Puci

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Dnes ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru