dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Praha 1 přispěje majitelům historických domů na opravy dveří a oken
Kostela sv. Vojtěcha na Novém Městě. Přilehlá fara se dočká opravy oken a dveří. Foto: Ludek / Wikimedia Commons

Praha 1 přispěje majitelům historických domů na opravy dveří a oken

Praha 1 přispěje majitelům devíti historických domů na opravy původních dveří a vrat. Peníze dá i na opravy vstupů a oken tamních kostelů a fary. Celkem tak městská část vydá letos na granty na ochranu kulturního dědictví více než 1,1 milionu korun.

Jeden žadatel dostane nejvýše 100 000 korun. Touto částkou podpoří neorenesanční dům s malířskou výzdobou od Mikoláše Alše v Ostrovní ulici, jehož majitelé chtějí rekonstruovat sgrafita a obrazy na omítce na úrovni prvního patra. Stejnou částku dostane na opravu vstupního portálu také dům z 18. století v Týnské uličce.

Nejvyšší částku rada vyčlenila také pro kostel sv. Petra v Biskupské ulici, který výrazně poškodily povodně v letech 2002 a 2013. Náklady na restaurování kamenných portálů a dřevěných vrat odhaduje jeho správce, Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou, na více než dvojnásobek dotace.

Poslední z pěti vitrážových oken plánují letos vyměnit v kostele sv. Karla Boromejského, v předchozích čtyřech letech bylo obnoveno vždy jedno. Městská část přispěje boromejkám, které o kostel pečují, 80 000 korun. Výměna okna vyjde na téměř čtvrt milionu. Opravy oken a dveří se dočká také fara u kostela sv. Vojtěcha na Novém Městě.

Dotace půjde také na dům U Černého orla na Malé Straně, U Zlatého hroznu nebo domy v Pařížské a Bílkově ulici postavené na začátku 20. století. Restaurovány budou také dveře domu s kubistickými prvky v Karmelitské ulici, opraví se i vchodová vrata v nedalekém domě U Bílého preclíku.

Původní klasicistní vrata obnoví také u domu v Mikulandské číslo 10. Úplně nová pořídí vlastníci pro dům číslo 9 ve Vodičkově ulici, stát budou kolem 300 000 korun. Původní historická byla ukradená v 70. letech.


Další krátké zprávy
Nahoru